Baner2
Hipoterapia integruje i leczy :)
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 5

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Wachów (woj. opolskie)
Zgłaszający
Beata Glomb-Wróbel
Cel projektu
Integracja,poprawa funkcjonowania i zdrowia dzieci niepełnosprawnych za sprawą rehabilitacji metodą hipoterapii
Opis projektu
Jesteśmy grupą rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy mimo, że doświadczeni przez los wzajemnie się wspierają, integrują, pomagają sobie, mając na uwadze dobro dzieci. Spotykamy się głównie w miejscach, gdzie leczone i rehabilitowanie są nasze dzieci, wymieniamy się informacjami dotyczącymi metod i miejsc rehabilitacji oraz turnusów rehabilitacyjnych, ale nie tylko. Wymieniamy się również pozyskanymi informacjami dotyczącymi miejsc, gdzie można otrzymać wsparcie nie tylko finansowe, ale przede wszystkim, wsparcie psychologiczne dla dzieci, ale i dla rodziców (grupy wparcia) i prawne, głównie w zakresie pomocy dzieciom niepełnosprawnym.
Projekt ma na celu zapewnienie rehabilitacji METODĄ HIPOTERAPII dzieciom niepełnosprawnym z trzech gmin w woj. opolskim
Rehabilitacja metodą hipoterapii odbywać się będzie w Stajni Zębowice w Zębowicach w gminie Zębowice w woj. opolskim. Stajnia Zębowice posiada szereg certyfikatów min. Stajnia przyjazna dzieciom z autyzmem, promuje hipoterapię w naszym województwie.
Koszty hipoterapii w Polsce są bardzo wysokie, do tego zawsze dochodzą koszty dojazdu do konkretnej stajni często bez możliwości skorzystania z komunikacji publicznej ponieważ stajnie znajdują się poza miastem lub na wsi. Rodzice dzieci niepełnosprawnych często borykają się z kłopotami finansowymi a
także brakiem wiedzy o możliwościach i formach rehabilitacji i terapii. Hipoterapia to forma rehabilitacji,która nie jest refundowana przez NFZ. Wielu z nas w związku z niepełnosprawnością naszych dzieci boryka się z problemami finansowymi, dlatego nie stać ich na tak drogą, ale bardzo skuteczną formę rehabilitacji. Grant ten ma na celu im to umożliwić. Hipoterapia poprawia kondycję zarówno fizyczną, psychiczną oraz społeczną.
Jednak to nie wszystko. Ruch konia, jego ciepło i spokój pomagają opanować niepożądane emocje i zachowania dziecka, jednocześnie wzmacnia dobre emocje i pozytywne zachowania. Hipoterapia jest metodą skuteczną i bardzo przyjazną, koń motywuje, nie nudzi, akceptuje dzieci takie jakie są w pełni ich niepełnosprawności, dzięki czemu poprawia się poczucie własnej wartości, w odróżnieniu do koniecznych ćwiczeń na salkach, hipoterapia jest prowadzona w bliskim kontakcie z naturą, co sprzyja relaksacji i osłabia reakcje nerwicowe.
Celem projektu jest przez to poprawa aktywności ruchowej i adaptacji społecznej dzieci. Efekty -zmniejszenie zaburzeń równowagi i poprawa reakcji obronnych, zwiększenie możliwości lokomocyjnych,zwiększenie możliwości koncentracji uwagi i utrzymania zorganizowanej aktywności, rozwijanie
samodzielności, zwiększenie motywacji do wykonywania ćwiczeń, możliwość spędzenia czasu w przyjaznych warunkach. Integracja grupy dzieci i ich opiekunów z wolontariuszami i panią hipnoterapeutką w lokalnym środowisku.
Odbiorcami projektu będzie dziesięcioro niepełnosprawnych dzieci, które mają wskazania do rehabilitacji metodą hipoterapii z gminy Olesno, Zębowice i Dobrodzień, co również zintegruje lokalne środowisko na płaszczyźnie różnych gmin, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle trudne, lecz idea która nam towarzyszy jest ponad podziałami terytorialnymi.

Thumb_img_0942
Thumb_img_0947 Thumb_img_1047 Thumb_img_1282