Baner2
Razem dla Nosibądów
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 33

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Nosibądy (woj. zachodniopomorskie)
Zgłaszający
Katarzyna Jezierska
Cel projektu
Celami projektu są: - zwiększenie integracji mieszkańców - zarówno młodszych, dorosłych i starszych liczących ok 200 osób - promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego, -umacnianie więzi między poszczególnymi pokoleniami,
Opis projektu
Nosibądy są jednym z 16 sołectw Gminy Grzmiąca, powiatu szczecineckiego w województwie zachodniopomorskim. Zamieszkuje ją niespełna 300 osób w różnym wieku. Wieś leży przy drodze powiatowej 1250Z. Na terenie Nosibądów znajduje się zabytki wpisane do rejestru zabytków. Zespół pałacowo-parkowy w miejscowości Nosibądy pochodzi z II poł. XIX w., składa się na niego pałac klasycystyczny oraz park krajobrazowy z licznymi okazami starych drzew, m.in. 3 dęby szypułkowe, 2 buki, klon i lipa o obwodach powyżej 400 cm. Obecnie pałac zniszczony w 80% przez czynniki atmosferyczne i ludzi lecz dawniej należał do najciekawszych obiektów Pomorza Środkowego. Jest tu również kościół gotycki z pierwszej połowy XVI w., przebudowany w 1775 r. i w XIX w. p.w. św. Stanisława biskupa. Ponadto malownicza okolica, bogata w tereny leśne przyciąga młode rodziny, które chronią swoje dzieci przed niekorzystnym wpływem na zdrowie wielkich i rozwiniętych aglomeracji.
Do tej pory aktywność mieszkańców nie była zadowalająca. Aby zintegrować mieszkańców sołectwa Nosibądy , włączyć ich i zachęcić do czynnego udziału w sprawach wsi, współdecydowania o kształcie i wizerunku "swojej małej ojczyzny" ocieplić stosunki międzysąsiedzkie stowarzyszenie planuje urządzić teren przy świetlicy wiejskiej i zorganizować na nim cykl spotkań integracyjnych dla mieszkańców: na którym będą między innymi: Piknik "Dzień Dobry sąsiedzie" i ognisko integracyjne.
Potrzeba wykonania projektu uzasadniona jest również brakiem alternatywnych form aktywizujących ruchowo. Chcemy umożliwić mieszkańcom naszej wioski , niezależnie od wieku , zmianę stylu życia - na zdrowszy - poprzez korzystanie z bezpłatnych, urządzeń siłowni zewnętrznych. Siłownie zewnętrzne cieszą się dużym zainteresowaniem wszędzie tam gdzie powstały. Przyciągają zarówno młodzież, odciągając ich od komputera i zabijając nudę , jak i dorosłych. Równie istotne jest to, że w przestrzeni publicznej pojawiłoby się miejsce, które mogłoby w pewien sposób przeciwdziałać agresywnemu zachowaniu młodzieży, które ułatwiłoby walkę z nudą wśród nastolatków i zachęcałoby do ruchu, a nie do siedzenia przed komputerem. Regularny rozruch mięśni i stawów w wielu przypadkach zapobiega schorzeniom , kontuzjom u osób dorosłych i seniorów. Szczególnie teraz, gdzie wielu ludzi prowadzi siedzący tryb życia czy to w pracy czy przed komputerem, czy w domu czy przed telewizorem, elementy ruchu są bardzo ważne. Otwarta nieodpłatna siłownia zaproponowana w naszym projekcie umożliwi swobodny łatwy dostęp do odpowiednich urządzeń nie tylko dla mieszkańców naszej miejscowości ale również okolicznych sołectw i turystów odwiedzających zabytki w Nosibądach. Montaż urządzeń siłowni na powietrzu wpłynie na poprawę zdrowia, rozwój fizyczny oraz zapewni różne formy aktywności dla całej rodziny.
Głównym problemem jaki zauważamy jest niewystarczająca integracja i aktywizacja społeczności zamieszkującej wieś Nosibądy. Zamieszkuje ją niespełna 300 osób w różnym wieku.Mieszkańcy Nosibądów to społeczność dotknięta marazmem i bezrobociem, przekonana o tym ,że nic nie da się już zrobić. Rzadkością jest podejmowanie wspólnych inicjatyw między ludźmi, duży problem stanowi brak wewnętrznej potrzeby działania na rzecz dobra wspólnego. Panuje ogólne zniechęcenie, apatia , brak zainteresowania problemami innych. Wynika to z sytuacji materialno-bytowej mieszkańców. Społeczeństwo pozostaje bierne, samo oczekuje pomocy i zainteresowania.
Mieszkańcy Nosibądów najczęściej czas wolny spędzają na oglądaniu telewizji i słuchaniu radia. Niezbyt często spotykają się ze znajomymi, najczęściej spotykają się w gronie przyjaciół. Ponadto sytuacja finansowa nie pozwala im na życie kulturalne z uwagi na brak możliwości zatrudnienia.
Przyczyny:
- brak oferty spędzenia wolnego czasu ( utrudniony dostęp do instytucji )
- funkcjonują stereotypy ( mieszkańcy wsi postrzegani są się jako osoby ciężko pracujące na roli nie mające czasu na rozrywkę)
- kwestia finansowa (mieszkańcy nie maja funduszy na życie kulturalne)
- przyzwyczajenie do biernego wypoczynku (telewizor, komputer),
- brak wspólnego spędzania czasu
- różne tradycje, zwyczaje ( w związku z tym ludzie się nie integrują)
- Skutki:
- „zamykanie się w sobie” (wykluczenie społeczne) i niechęć do aktywności fizycznej i towarzyskiej mieszkańców
- zamykanie się w domach w małych kręgach ( brak środków finansowych na życie kulturalne, przekonanie, że najlepiej jest w domu)
- tworzenie się grup wiekowych (zamknięte na osoby z zewnątrz)
- tradycje w wąskim gronie
- brak inicjatywy (skutek tego, że się zamykają w domu)
- pogłębiający się strach przed porozumieniem.
Tym sposobem chcemy pobudzić i zaangażować społeczność wiejską do wspólnego działania i spędzania czasu wolnego.

Thumb_dsc_2816
Thumb_dsc_2767 Thumb_2014-07-14-213343 Thumb_2 Thumb_8