Baner2
GLINIANE WĘDRÓWKI - PASJA NA KÓŁKACH
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 176

Kategoria
Animacja przestrzeni
Miejsce realizacji
Dąbrowa Górnicza (woj. śląskie)
Zgłaszający
Anna Dęboń
Cel projektu
Celem projektu jest aktywizacja kulturalno-społeczna małych lokalnych społeczności oraz ich integracja wokół sztuki i tradycji ceramicznych a także rzeczywista animacja przestrzeni (ceramiczne, personalizowane tabliczki z numerem domu i nazwą ulicy).
Opis projektu
Kim jesteśmy? Anna Dęboń - z wykształcenia i powołania, animatorka, terapeutka zajęciowa, pasjonatka sztuki, szczególnie zafascynowana twórczością i kreatywnością dzieci, ich fantazją, wyobraźnią bez granic, otwartością, odwagą i ciekawością świata, właścicielka i stwórczyni Otwartej! Pracowni Artystycznej w Dąbrowie Górniczej – miejsca którego ideą jest rozwój i edukacja przez własne działania artystyczne i twórcze, dla wielu dzieci po prostu „pani z gliny”, która prowadzi w ich szkołach i przedszkolach kółko ceramiczne.
Sebastian Pietkiewicz - z wykształcenia ceramik, scenograf , dizajner, który po obronie pracy dyplomowej na ASP we Wrocławiu znalazł się w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu, w Hucie Szkła Kryształowego „Sudety CW” i tak rozpoczął zawodową przygodę jako projektant ze szklaną materią, obecnie pracuje w „Hucie Julia” oraz realizuje indywidualne projekty w ramach pracowni Studio Ellarte. Jego prace to kompilacja ceramiki i szkła, tradycji i nowoczesności. Swoim doświadczeniem i pasją chętnie dzieli się z innymi. Jest entuzjastą ceramiki raku oraz plenerowych wypałów alternatywnych.
Dlaczego wędrówki? Zależy nam na dotarciu z nietuzinkowymi zajęciami artystycznymi do osób (dzieci i dorosłych), którzy ze względu na miejsce zamieszkania mają na co dzień utrudniony dostęp do oferty kulturalnej, edukacyjnej czy rozrywkowej. Naszą ideą jest wykreowanie w najbliższym otoczeniu, wiejskich i małomiasteczkowych społeczności (obszar województwa śląskiego), oddalonych od miejskich centrów kultury (na przykład w gminnej bibliotece, szkole, siedzibie koła gospodyń lub ochotniczej straży pożarnej) przyjaznej, otwartej, mobilnej pracowni ceramicznej - atrakcyjnego miejsca, od którego można zacząć swoją przygodę ze sztuką czterech żywiołów. W wybranych lokalizacjach (małe miejscowości, wsie w woj. śląskim) zorganizujemy „Spotkania z Ceramiką”. Będą to dwa jednodniowe spotkania (w każdej z wybranych lokalizacji) w ramach których odbędą się wielopokoleniowe warsztaty ceramiczne: pierwszy dzień – lepienie w glinie, drugi dzień (po ok. dwóch tygodniach – czas schnięcia gliny, konieczność wypału biskwitowego) – dekorowanie, zdobienie, szkliwienie. Ważnym punktem warsztatów będzie zaprojektowanie i wykonanie ozdobnych płytek ceramicznych z nazwą ulicy oraz numerem domu (małej formy architektonicznej). Inspiracji szukać będziemy m.in. w otoczeniu oraz tradycjach ludowych danego miejsca (m.in. w malarstwie, wzornictwie). Zadaniem uczestników będzie świadome zaprojektowanie elementu, tak aby stał się harmonijnym detalem budynku: domu czy kamienicy, z uwzględnieniem szeregu danych, m.in.: kolor budynku, stolarka okienna, drzwi, struktura elewacji np. cegła, tynk itp. Zbiór tych wszystkich informacji pozwoli precyzyjnie połączyć wizję twórcy (w tym jego wrażliwość, poczucie estetyki) z istniejącą przestrzenią architektoniczną. Takie tabliczki ożywią wygląd elewacji ale przede wszystkim będą dyskretnie opowiadać o mieszkańcach danej posesji. Tym samym, w ramach naszego projektu, powstaną unikatowe produkty, które na stałe zafunkcjonują w architekturze danego miejsca, dodając mu uroku i niesamowitości, pełniąc przy tym dwie ważne równorzędne role: informacyjną i dekoracyjną. To zadanie uświadomi jak ważny w naszym życiu codziennym jest "dizajn" a zainstalowane tabliczki wyznaczać będą szlak naszych glinianych wędrówek z pasją.
Warsztatową atmosferę każdorazowo podgrzewać będą plenerowe piece do wypału ceramiki. Niecodzienną atrakcją będzie nieprzewidywalny i spektakularny pokaz wypału w technice raku czyli dużo ognia, dymu, mnóstwo świetnej zabawy i niespodzianek. Projekt jest wyjściem naprzeciw, wejściem w środowisko wiejsko-miejskie, wpisaniem się w życie społeczności oraz wraz z nią współtworzenie i współuczestniczenie w kulturze. Projekt mobilizuje całą społeczność lokalną (dzieci, rodziców i dziadków) oraz akcentuje wartość międzypokoleniowej wymiany wiedzy i doświadczeń. Zakładamy że w naszych warsztatach będzie mógł wziąć każdy niezależnie od płci i wieku. Nasze działania nastawione są na trwałe otwarcie twórczych możliwości osób w nim uczestniczących, dzięki czemu powstaną nowe ceramiczne dzieła. Uczestnicy spotkań poznają różne techniki formowania z gliny: lepienie z wałka, formowanie z plastra z zastosowaniem różnorodnych faktur, odlew z masy lejnej, toczenie na kole garncarskim. Zajęcia będą polegały na poznaniu podstawowych zagadnień związanych z historią ceramiki oraz technologią jej powstawania. Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają przedmioty ceramiczne (według własnego projektu i pomysłu), które finalnie zabiorą ze sobą do domów.

Dlaczego glina? Bo jako materiał i uniwersalne tworzywo jest wykorzystywana przez człowieka od zarania jego dziejów, począwszy od rytualnych malowideł, leczenia, budowy domów, lepienia garnków, tworzenia glinianych figurek, glinianych tabliczek do pisania aż do współczesnych form użytkowych i dizajnerskich. Bo należy do bezkształtnych tworzyw, które można modelować w dowolny sposób - zamierzony lub przypadkowy. Bo praca w glinie przynosi doskonały efekt terapeutyczny, odprężenie, pozwała naładować się pozytywną energią, jest jak głęboki wdech i moment wytchnienia od codziennych stresów i obowiązków. Bo glina jest przyjazna i zawsze gotowa do zmiany, często powodując dobre zmiany w życiu twórcy, pozwala na poszukiwanie, eksperymentowanie, tworzenie własnych, niepowtarzalnych prac. Każdy drobny ruch, wgniecenie powoduje zmianę kształtu, co pozwala na wyładowanie ekspresji twórczej. Bo glina współpracuje ze wszystkimi, niezależnie od wieku czy płci. Pozwala się formować w obiekty użytkowe, dekoracyjne, celowe i zupełnie niezamierzone lecz zawsze o dużych walorach estetycznych, “skazując” twórcę na sukces w działaniu. Bo glina ma pamięć, zapamiętuje każdy ruch, dotyk, odciski palców, nastroje i energię twórcy. Bo gliniany obiekt daje się ostatecznie utrwalić. Bo glina to nasza pasja. Bo stawiamy na nieśpieszny, indywidualny rozwój przez działanie, wynikający z poczucia i siły sprawstwa. Bo mamy nadzieję, że nasze działania staną się bodźcem do dalszych, samodzielnych poszukiwań artystycznych i kulturoznawczych uczestników projektu.

Projekt wpisuje się w każdą z wymienionych kategorii. Ma charakter edukacyjny w jego ramach odbywać się będą warsztaty, jest oparty na sztuce, jego celem jest aktywizacja kulturalno-społeczna małych lokalnych społeczności oraz ich integracja wokół sztuki oraz tradycji ceramicznych a także rzeczywista animacja przestrzeni (ceramiczne, personalizowane, ręcznie wykonane tabliczki z nazwą ulicy i numerem posesji).

Thumb_ceramika_kompilacja
Thumb_piece Thumb_rze_ba_w_glinie_cz.1_-_ozdobne_kafle