W Poznaniu nad Wartą na Wilczaku mieszkali ludzie odgrodzeni od innych wielkim płotem. Na osiedlu stało dużo bloków i samochodów. Brakowało miejsca dla mieszkańców. Narastały konflikty i spory. Tymczasem ludzie marzyli o pięknym zielonym osiedlu. Chcieli żyć w przyjaźni i spokoju.
I tak powstał projekt stworzenia wyjątkowego miejsca przez ludzi i dla ludzi Mobilnego Domu Kultury Wilczak. Pierwsze spotkanie w ramach Sąsiedzkiej Pralni Pomysłów mamy już za sobą. Jesteśmy pewni, że obraliśmy dobry kierunek działania.
Nadrzędnym celem projektu jest budowanie więzi lokalnych, poczucia tożsamości lokalnej, odpowiedzialności za miejsce, w którym mieszkamy. Chcemy uczyć się od siebie nawzajem współpracy i życia społecznego.
Mobilny Dom Kultury Wilczak to miejsce, którego największą wartością są mieszkańcy. To oni mają zmieniać przestrzeń, prowadzić warsztaty, szukać rozwiązań.
Stawiamy przed sobą dwa cele: integracja społeczności lokalnej i rewitalizacja przestrzeni. Nasze działania będziemy prowadzić na Wilczaku, Szelągu i przy Wartostradzie.
Projekt ma dwa kierunki działania: Po pierwsze skierowany jest do mieszkańców osiedla Wilczak – i ma za zadnie stworzyć platformę sąsiedzkiej wymiany, miejsce spotkań i wspólnych działań.
Po drugie jest skierowany do bywalców Szeląga i Wartostrady. Chcemy przybliżyć historię tego miejsca i przyrodę prowadząc działalność edukacyjną.
Dlatego pieniądze z grantu chcielibyśmy przeznaczyć na zaaranżowanie skweru i siedziby na Wilczaku oraz działalność edukacyjną.
Na skwerze wydzielilibyśmy przestrzeń do zabawy dla dzieci i przestrzeń do relaksu. Własnymi siłami stworzyli "meble osiedlowe". Posadzili krzewy.
W ramach działalności edukacyjnej na Szelągu przygotowalibyśmy grę miejską i zorganizowali spacery z przewodnikiem.
Nasze działania mają dać początek nowej historii tego miejsca. Wspólnie chcemy stworzyć wyjątkową przestrzeń, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i zostawi cząstkę siebie.