Baner2
Budujemy dom - warsztaty budownictwa naturalnego
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 1508

Kategoria
Warsztaty
Miejsce realizacji
Potoczek (woj. dolnośląskie)
Zgłaszający
Weronika Siwiec
Cel projektu
Warsztaty budownictwa naturalnego
Opis projektu
Organizujemy warsztaty budownictwa naturalnego dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej, gdzie będziemy budować modelowy 25 metrowy domek z drewna, słomy i gliny.

–WARSZTATY DLA MIESZKAŃCÓW–
Zależy nam, aby lokalni mieszkańcy poznali potencjał tkwiący w materiałach, których lokalne pozyskanie jest łatwe i tanie. Dzięki warsztatom będą mogli na nowo odkryć możliwości słomy i gliny, zapomnianych budulców używanych w przeszłości. Zaprosimy mieszkańców do etapu "słomowania" czyli izolowania budynku kostkami słomy, oraz tynkowania gliną. Etap izolacji słomą wymaga dobrej współpracy więc sprzyja integracji. Praca z gliną jest bardzo przyjemna i bezpieczna. Poszczególne czynności mogą wykonywać zarówno osoby młode, jak i starsze. Wspólna praca i jej efekty zbliżają i dają radość.
Warsztaty poprowadzi budowniczy naturalny Szymon Sarnicki z Biohabitat Opole. Pod jego okiem uczestnicy nauczą się kompresować kostki słomy, umieszczać je w ścianie, przygotowywać zaprawę tynkarską, poznają narzędzia i techniki tynkowania. Praktyczną wiedzę warsztatowicze będą mogli wykorzystać we własnych domach lub pracy.

–SŁOMA I GLINA–
Słoma jest świetnym izolatorem, a po kompresji w ścianie jest odporna na ogień. Glina to jeden z najstarszych i najpowszechniejszych materiałów budowlanych, obecny w tradycjach architektonicznych na całym świecie. Tynki gliniane zapewniają zdrowy i bezpieczny mikroklimat w domu. Słoma i glina są szeroko i łatwo dostępne. Chcemy zachęcić do powrotu do tradycyjnych materiałów i technik, które stosowano przed wiekami.

–MODELOWY DOM–
Warsztaty będą towarzyszyły budowie modelowego 25 metrowego domku z materiałów naturalnych: drewna, słomy, gliny. Pokazujemy, że naturalne materiały to nie tylko archaiczne lepianki, to także współczesna estetyka.
Domek powstanie w malutkiej wsi Potoczek w Kotlinie Kłodzkiej.
Po budowie domek będzie dostępny za darmo do zwiedzania. Będzie można także wynająć go na noc.

–DZIELIMY SIĘ!–
Zależy nam na rozpowszechnianiu wiedzy o architekturze naturalnej dlatego po realizacji udostępnimy za darmo projekt oraz podręcznik opisujący prace. Chcemy, aby każdy mógł skorzystać z naszych doświadczeń. Stąd też pomysł warsztatów dla mieszkańców okolicy. Chcemy dzielić się wiedzą! Mamy nadzieję, że uczestnicy warsztatów zdobytą wiedzę będą przekazywać swoim sąsiadom przy wspólnym budowaniu.

–KTO ZA TYM STOI?–
Inicjatorką projektu jest Weronika Siwiec, architektka i projektantka. W zeszłym roku wspólnie ze Stasiem Kamionką zorganizowaliśmy kampanię crowdfundingową (finansowania społecznego), dzięki której uzyskaliśmy część funduszy na realizację projektu.
Do współpracy zostali zaproszeni architekci z Mech Build - Anka Zawadzka i Janek Dowgiałło. Cała trójka jest członkami OSBN - Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Budowa rozpocznie się w czerwcu i potrwa ok 1,5 miesiąca. Pod okiem Szymona Sarnickiego z Biohabitat Opole, ekipa budowniczych-amatorów wspólnymi siłami będzie budowała dom.

Thumb_spolecznik_cover
Thumb_spolecznik_1 Thumb_spolecznik3 Thumb_spolecznik4 Thumb_spolecznik7 Thumb_spolecznik8