Baner2
Sąsiedzkie Tulipany
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 1031

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Luboń (woj. wielkopolskie)
Zgłaszający
Agata Strączkowska
Cel projektu
Intergracja społeczności sąsiedzkiej przez współtworzenie zielonego skweru publicznego.
Opis projektu
Projekt „Sąsiedzkie tulipany” to pomysł na zintegrowanie mieszkańców – sąsiadów zaniedbanego terenu zieleni w Luboniu pod Poznaniem.

Działka należy do osób prywatnych, które chcą, po jej uporządkowaniu i obsadzeniu, przekazać ją miastu do użytku okolicznych mieszkańców. To pomysł ukazujący, że można stworzyć piękną, wspólną przestrzeń działając społecznie, przy niewielkich środkach finansowych.

Do tej pory w realizację projektu zaangażowani są okoliczni sąsiedzi , z których jeden przekazuje grunt, inny – student architektury - przygotowuje projekt zagospodarowania skweru, kolejna osoba deklaruje zakup roślin, zakup krawężników, właściciel firmy budowlanej - sfinansowanie prac przy montażu obramowań skweru, właściciel firmy transportowej – przywóz ziemi, pozostali gotowi są przyłączyć się do siania trawy, sadzenia roślin. Przy zakładaniu skweru będzie wspólnie pracowało kilkadziesiąt osób. Przy okazji będzie to piknik sąsiedzki, bo niektórzy deklarują przyniesienie w tym dniu kawy i placka. Ze skweru będą korzystać głównie mieszkańcy sąsiedniego bloku i szeregowców, którzy nie mają własnych ogrodów - w sumie to około 250 osób.

Ideą jest, aby wspólna praca przy tworzeniu skweru, którego głównym akcentem będą tulipany, nie zakończyła się wraz z jego powstaniem. Dlatego planuje się sezonowe dosadzanie tulipanów, stworzenie miejsca, w którym każdy mógłby posadzić wybrane przez siebie gatunki. Co roku na tym skwerze będzie wspólne jesienne sadzenie kwiatów. Na zakup cebulek tulipanów stać bowiem każdego - jedna kosztuje już od kilkudziesięciu groszy. W tej sposób każdy miałby możliwość współtworzyć wygląd skweru. W majowy weekend urządzimy na nim wiosenny piknik wśród łanów kwitnących tulipanów.

Chcemy, aby okoliczni mieszkańcy poczuli odpowiedzialność za powstałe miejsce, aby nawiązali bliższe sąsiedzkie relacje i mogli cieszyć się ze wspólnie stworzonego piękna.

Thumb_00
Thumb_1 Thumb_2 Thumb_3 Thumb_4 Thumb_5