Baner2
DOMOWA PIEKARNIA
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 896

Kategoria
Warsztaty
Miejsce realizacji
Potoczek (woj. dolnośląskie)
Zgłaszający
Katarzyna Kędzior
Cel projektu
powrót do tradycji, aktywizacja społeczności wiejskiej, integracja sąsiedzka i międzypokoleniowa
Opis projektu
DOMOWA PIEKARNIA - to projekt mający na celu zachęcić ludzi mieszkających na wsi, na pograniczu polsko – czeskim w Sudetach, do upieczenia chleba. W porównaniu z miastem, w którym samodzielne wypiekanie pieczywa jest modne i popularne, na wsi, jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Tradycja pieczenia naturalnego chleba na zakwasie niestety tam umiera.

W tym celu został zaprojektowany zestaw podarunkowy z produktami i akcesoriami potrzebnymi do samodzielnego zrobienia chleba. W skład zestawu weszła: mąka pszenna i żytnia pochodząca od lokalnego dostawcy, dodatki w postaci ziaren słonecznika i dyni, naturalny zakwas, ścierka z przepisem – instrukcja postępowania, formy do pieczenia oraz worek do przechowywania pieczywa.

Ważnym aspektem w projekcie jest próba nawiązania bliższych relacji międzypokoleniowych a także międzysąsiedzkich poprzez wspólne pieczenie chleba.

Jestem studentką Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszkam w małej wiosce w Sudetach w Kotlinie Kłodzkiej. Projekt zestawu "Domowa Piekarnia" powstał w wyniku obserwacji lokalnej społeczności. Film jest zapisem spotkania z kilkoma mieszkańcami.

http://vimeo.com/97704774

Wszystko zostało zaprojektowane, brakuje tylko funduszy.
Moim marzeniem jest wcielenie Domowej Piekarni w życie poprzez warsztaty i podarowanie zestawów mieszkańcom wsi, aby zakwas był przekazywany dalej i aby aby tradycja pieczenia chleba nie poszła w niepamięć.

Thumb_1.logo
Thumb_2.zestaw Thumb_3 Thumb_4 Thumb_5 Thumb_6