Baner2
Pomagając innym pomagasz sobie
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 9

Kategoria
Warsztaty
Miejsce realizacji
Stoszowice (woj. dolnośląskie)
Zgłaszający
OSP Stoszowice Alicja Wolan
Cel projektu
Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości młodzieży, dzieci i seniorów w zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Opis projektu
Cel projektu: Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości młodzieży, dzieci i seniorów w zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki warsztatom teoretycznym i praktycznym uczestnicy mają okazję do nabycia oraz przećwiczenia umiejętności pozwalających na ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. W związku z realizowanym projektem przez naszą jednostkę OSP, uczestnicy mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności podczas przygotowanych specjalnie dla nich symulacji zdarzeń mających miejsce w codziennym życiu.

Opis: Inicjatorem projektu jest Ochotnicza Straż Pożarna w Stoszowicach, która ma swoją siedzibę w województwie dolnośląskim w powiecie ząbkowickim, w gminie Stoszowice. Nasi członkowie posiadają certyfikaty ukończenia kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i podstawowy sprzęt do prowadzenia warsztatów z pierwszej pomocy. Od dwóch lat prowadzimy warsztaty z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży. Chcielibyśmy również włączyć seniorów w nasze działania, by zdobyli wiedzę jak pomóc drugiemu człowiekowi.
Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach teoretycznych i praktycznych. Dowiedzą się jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w stanach zagrożenia życia. Poznają strategię jak postępować podczas ataku padaczki, jak udzielać pierwszej pomocy przy złamaniach, ranach, co może oznaczać ból w klatce piersiowej i jakie kroki należy podjąć. Wiemy, że nie przekwalifikujemy seniorów na profesjonalnych ratowników, ale chcemy, żeby ze zdobytej od nas wiedzy poczuli się bardziej pewni w niecodziennych sytuacjach, które mogą spotkać każdego z nas. Nie zdajemy sobie sprawy, że podanie właściwego numeru alarmowego bądź umiejętne, szczegółowe podanie zgłoszenia przyjmującemu, może uratować czyjeś życie. Przedstawimy uczestnikom jak mają się zachować, gdy będą świadkami wypadku, pod jaki numer alarmowy mają zadzwonić, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas akcji udzielania pierwszej pomocy oraz jakie czynności należy podjąć czekając na przyjazd pogotowia.
Zdecydowaliśmy się na realizację projektu dla młodzieży, dzieci i seniorów, ponieważ główną potrzebą społeczną jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy, które wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa w naszym lokalnym środowisku. Nasz pomysł przekazywania wiedzy o pierwszej pomocy wywiązał się z rozmów z nauczycielami placówek oświatowych oraz z seniorami. Ze względu na słaby poziom świadomości oraz wiedzy, nasi druhowie z OSP Stoszowice dają możliwość zasięgnięcia informacji na ten temat. Staramy się propagować prawidłowe zachowania w codziennym życiu, które spowodują poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Efektem, który uda nam się osiągnąć jest większa świadomość dzieci, młodzieży i seniorów podejmujących czynności podczas trudnych sytuacji występujących w codziennym życiu. Zdobytą wiedzę dzieci będą starać się przekazać w najbliższym otoczeniu, co sprawi, że nasza inicjatywa nabierze rozgłosy i przyniesie jeszcze lepsze efekty. Poprzez udział w ćwiczeniach słuchacze mają okazje pracować w grupie, co pozwala na integrację i lepsze poznanie się, co wpływa na pozytywne relacje w klasie, szkole bądź w otoczeniu seniorów.
Jeżeli uda nam się pozyskać środki to zakupimy dla każdego uczestnika podręczne zestawy pierwszej pomocy, a placówkom oświatowym tablice dydaktyczne z pierwszej pomocy.

Thumb_18402915_1282481111820047_5616462678691941855_n
Thumb_18341835_1282481155153376_4656865143212804133_n Thumb_18341961_1282480575153434_5455104939748414850_n Thumb_img_6164 Thumb_img_6170 Thumb_img_6176