Baner2
Bezpieczne wodne wakacje 2018 mieszkańców gminy Siechnice
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 41

Kategoria
Edukacja
Miejsce realizacji
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Zgłaszający
Kamila Miłek-Górnicka
Cel projektu
Przeciwdziałanie utonięciom wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez naukę pływania oraz budowanie świadomości lokalnej społeczności korzystającej z akwenów wodnych. Przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek, płeć i poziom sprawności fizycznej.
Opis projektu
Projekt " Bezpieczne wodne wakacje 2018 mieszkańców gminy Siechnice" skierowany jest do mieszkańców gminy Siechnice. Gmina ta leży w sąsiedztwie Wrocławia, jednak nie ma bezpośredniego dostępu do basenów, gdzie lokalna społeczność miałaby możliwość nabyć umiejętności pływackich. W 2017 roku została otwarta "Błękitna Laguna", gdzie mieszkańcy mają możliwość korzystania z kąpieli wodnych pod chmurką. Kąpielisko jest miejscem strzeżonym przez ratowników WOPR, jednak warto pamiętać, że mieszkańcy korzystają również w godzinach niestrzeżonych. Niestety korzystanie z akwenów wodnych, często niestrzeżonych wiąże się z ryzykiem utonięcia. Według statystyk w 2017 do tej pory utonęło ponad 300 osób. Projekt skierowany jest do dzieci od 3 miesiąca życia, młodzieży i dorosłych, czyli do wszystkich mieszkańców bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia czy poziom sprawności fizycznej. Ludzie niestety często bagatelizują swoje umiejętności i bezpieczeństwo. Rodzice myślą, że ich dziecko jest za małe, aby mogło się samoratować, młodzież w wieku dorastania ma opory z przekroczeniem progu basenu, a osoby starsze narzekają na stan zdrowia. Chcemy to zmienić. Nie dyskryminujemy nikogo, chcemy uświadomić mieszkańcom zagrożenia związane z wodą, dać im pewność siebie w zachowaniu w wodzie, bo wiemy, że samoświadomość zagrożenia i bezpieczeństwo jest najważniejsze. Projekt będzie realizowany na basenach wrocławskich i oławskich. Będziemy prowadzić akcję promocyjną w gminie. Na zajęcia będą obowiązywały zapisy. Fundacja Szkoła bez Dyskryminacji "Czarna Owca" to rodzice, pedagodzy, nauczyciele, trenerzy, dziadkowie wrażliwi na wszelką dyskryminację. Uważamy, że dzieci mają prawo dorastać i rozwijać się w świecie wolnym od podziałów dorosłych. Żadna idea nie może być usprawiedliwieniem krzywdzenia kogokolwiek. Mamy nadzieję, że lekcje pływania mieszkańców gminy Siechnice, która nie ma dostępu do pływalni, będą miały wpływ na lepszą integrację oraz budowanie pewności siebie w przebywaniu na basenie. Wpłyną również pozytywnie na samoocenę mieszkańców i zniwelują wszelkie podziały.
Zajęcia pływania będą miały charakter grupowy z podziałem na grupy, jednak będziemy dokładali wszelkich starań, aby zajęcia były również integracyjne, rodzinne i wielopokoleniowe. Dla nas liczy się ostateczny rezultat, gdzie mieszkańcy będą mogli osiągnąć zamierzony cel. Weryfikacja zgłoszeń będzie również związana z utworzoną uprzednio ankietą, dzięki której będzie stworzony raport ewaluacji.

Prosimy o wsparcie naszego projektu, który może uratuje niejedno życie.


Thumb_kola_e