We wsi Piersk w Gminie Krzymów w powiecie konińskim znajduje się nieczynny, zapomniany i jednocześnie zabytkowy cmentarz ewangelicki z XIX wieku. Jest to jedyna materialna pamiątka po osadnikach na prawie olęderskim wyznania ewangelickiego, którzy do 1945 roku zamieszkiwali Piersk i okoliczne wsie. Cmentarz ma ogromną wartość historyczną, jednak uległ znacznej dewastacji w wyniku upływu czasu, działania przyrody i wandali. Nie ma już rodzin osób tu pochowanych, które mogłyby o miejsce spoczynku zadbać. Współcześni mieszkańcy Pierska posiadają wiedzę o istnieniu cmentarza i bardzo chcieliby, aby znów wyglądał on godnie. Najstarsi przedstawiciele społeczności pamiętają jeszcze o sąsiadach sprzed II wojny światowej, młodsze pokolenia niestety takiej wiedzy nie posiadają wcale lub w stopniu znikomym. Wspólna praca na cmentarzu pozwoliłaby zrealizować cele takie jak:
- przywrócenie godności miejscu spoczynku zmarłych mieszkańców wsi bez względu na wyznanie
- poszerzenie wiedzy uczestników na temat historii lokalnej
- zintegrowanie i zaktywizowanie mieszkańców, którzy pracowaliby wspólnie na rzecz wspólnego dobra jakim jest miejsce o zabytkowym charakterze.
W projekt "Przywracamy pamięć w Piersku" zaangażują się mieszkańcy w każdym wieku jak również lokalne stowarzyszenia i instytucje jakie jak Szkoła Podstawowa, Ochotnicza Straż Pożarna. Do dzieci i młodzieży skierowany zostanie pomysł konkursu fotograficznego i rysunkowego na temat miejsc historycznych we wsi Piersk świadczących o wielokulturowości i różnorodności. Zbiory konkursowe można będzie opublikować w formie albumu promującego Piersk. Po zakończeniu projektu mieszkańcy cieszyć się będą z odzyskania wyjątkowego miejsca, którym zaintrygują turystów i odwiedzających.
Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Pamięci Frydhof które reprezentuję składając niniejszy projekt posiada stosowne doświadczenie w podobnych działaniach w miejscowościach sąsiadujących z Pierskiem i również zaangażowałoby się w realizacje projektu.