Baner2
Wszyscy Obecni - Kolędowanie Po Sąsiedzku
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 357

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Kraków (woj. małopolskie)
Zgłaszający
Arletta Szewczyk
Cel projektu
Integracja lokalna sąsiadów, przywrócenie tradycji kolędowania, ożywienie i nowe wykorzystanie podwórek, innowacyjne spojrzenie na instalacje teatralne.
Opis projektu
„Wszyscy Obecni - Kolędowanie Po Sąsiedzku” to projekt łączący osoby mieszkające obok siebie drzwi w drzwi. Będzie polegał na wspólnym spotkaniu przy dekorowaniu podwórek, przyjmowaniu kolędników i kolędniczym spotkaniu śpiewaczym. Chcemy poznać ze sobą sąsiadów, włączyć ich w pracę na rzecz całej kamienicy i ulicy, umożliwić im oglądnie instalacji teatralnych na ich podwórkach przez okna i z balkonów, a przede wszystkim wspólnie z nimi spędzić ten najpiękniejszy czas w roku. Żebyśmy byli Wszyscy Obecni.

Główne założenia i cele
Kolędowanie Po Sąsiedzku ma na celu przywrócenie staropolskiej tradycji wspólnego kolędowania, która z roku na rok odchodzi w zapomnienie. Zależy nam na budowaniu otwartości i pozbyciu się strachu przed innym, który bardzo często mieszka tuż obok, jest naszym sąsiadem. Pragniemy również dotrzeć z tym pięknym zwyczajem do osób samotnych, dla których nasze odwiedziny będą niejako prezentem świątecznym.
Chcemy odczarować podwórka, które często są smutne oraz zapomniane i ożywić je świątecznymi dekoracjami, choinkami, światełkami oraz zdjęciami z mieszkańcami danej kamienicy, których odwiedziliśmy rok temu. Podwórka na krakowskim Kazimierzu mają ogromy potencjał, są duże, otoczone balkonami i nie chcemy, aby stały puste i nieużywane. W czasie projektu mają stać się przestrzenią dla instalacji teatralnych, które będzie można oglądać z okien i balkonów - bo nie każdy ma odwagę otworzyć drzwi kolędnikom, ale każdy ma odwagę popatrzeć przez okno.
Chcemy przypomnieć sąsiadom, że podwórka były kiedyś miejscem spotkań. Pragniemy zaktywizować lokalną społeczność do wspólnej pracy przy dekorowaniu kamienic i podwórek, a następnie zintegrować ją podczas wieczoru kolęd.
Zależy nam również na wdrożeniu innowacji i pokazaniu, że kolędowanie i jasełka też idą z duchem czasu poprzez stosowanie m.in. technik cieniowych i prezentowanie instalacji teatralnych na podwórkach. Dodatkowym aspektem jest także dotarcie kulturą i sztuką do osób, które niekoniecznie mają z nią styczność na co dzień.

Czas realizacji
Projekt realizowany będzie w trzech etapach. Etap pierwszy to dekorowanie podwórek oraz kamienic i odbędzie się on w terminie między 8 a 22 grudnia 2017. Etap drugi to kolędowanie od drzwi do drzwi w mieszkaniach naszych sąsiadów oraz prezentacja instalacji świątecznych na podwórkach w terminie od 8 do 26 stycznia 2018. Etap trzeci i zarazem finał projektu to zaproszenie wszystkich naszych sąsiadów wraz z rodziną i przyjaciółmi na wieczór kolęd do Staromiejskiego Centrum Kultury na wspólne kolędowanie – w weekend 27-28 stycznia.

Odbiorcy projektu
Odbiorcami projektu będą przede wszystkim mieszkańcy ulic Wietora, Skawińskiej, Chmielowskiego w Krakowie oraz okolicznych ulic. To do nich zawitamy, aby udekorować podwórka, zaśpiewać kolędy, a następnie zaprosić do nas na wspólne kolędowanie. Odbiorcami będą również wszyscy przechodnie i mieszkańcy Krakowa, których wzrok zatrzyma się na fasadach przyozdobionych kamienic oraz rodzina, przyjaciele i znajomi naszych sąsiadów, których zapraszamy ze wszystkimi chętnymi na organizowany przez nas wieczór kolęd.

Projekt będzie kontynuacją eventu, który zorganizowaliśmy rok temu jednak na znacznie mniejszą skalę. Zaowocowało to przełamaniem pierwszych sąsiedzkich lodów.



Thumb_16388389_1454105874631934_7628316108903244220_n
Thumb_16386997_1454105984631923_2070547816898994802_n