Baner2
„Talent team – szlifuj swój diament”
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 223

Kategoria
Warsztaty
Miejsce realizacji
Borne Sulinowo (woj. zachodniopomorskie)
Zgłaszający
Dominika Kwinta
Cel projektu
Celem projektu jest edukacja kulturalna dzieci, młodzieży i dorosłych oraz rozwijanie i zaspokajanie własnych zainteresowań poprzez warsztaty malarskie, których zwieńczeniem będzie wernisaż, wydanie malarskiego albumu okolicznościowego oraz zestawu widokó
Opis projektu
Borne Sulinowo to jedno z najmłodszych miast w Polsce. Do lat 80-tych mieściła się tu radziecka baza wojskowa. Na co dzień ukryte w lesie, miasto ma dziś swoją krótką, ale wciąż tajemniczą historię. Mieszkańcy Bornego to ludzie, którzy przyjechali tu z całej Polski. Pokochali to miasto za jego urok, czar, przyrodę, ale też trudną historię.
Dużą część mieszkańców tej małej miejscowości stanowią artyści. W 2014 roku,
po wielu Ogólnopolskich Plenerach Malarsko – Rzeźbiarskich, kolejnych wystawach
i warsztatach postanowili oni utworzyć Ogólnopolskie Stowarzyszenie Tworzących Przyjaciół. Stowarzyszenie zrzesza 52 artystów z całej Polski. Wśród nich są przedstawiciele m.in. z Wrocławia, Jarosławca, Trzebini, Zatoru, Koszalina, Wałcza, Szczecina i wielu innych. Artyści przyjeżdżają tu raz w roku tworząc nie tylko obrazy czy rzeźby, często wykonują też prace na rzecz upiększenia przestrzeni miejskiej oraz gminnej Bornego Sulinowa. Dzieła naszych członków to kilka pięknie przyozdobionych w słoneczniki, malwy, lobelie i motywy wodne przystanków. To także bajecznie odmalowana przychodnia lekarska w postacie z bajek, a także wielkie freski z motywami historycznymi i przyrodniczymi na budynkach barów, koszarowców i hosteli.
Znamienne jest to, że nasi przyjaciele-artyści, mimo dużej odległości, co roku odwiedzają Borne, ponieważ pokochali to miasto jak swoje własne, rodzinne. Nasi, rdzenni już borneńscy malarze przez cały rok chętnie uczestniczą w życiu kulturalnym miasta, szczerze
i z radością podkreślając jak ważna jest dla nich społeczna działalność na rzecz rozwoju kultury Bornego. Członkowie OSTP brali już udział w kilkudziesięciu dużych imprezach.
Oprócz naturalnej potrzeby chwalenia się swoją twórczością na wszelkich możliwych spotkaniach takich jak: Targi Chleba i Miodu, Dożynki, Festyny i temu podobne, integralną częścią działalności artystów stało się też dzielenie swoim talentem. Co roku, przy współpracy z Ośrodkiem Kultury w Barwicach i Niepublicznym Przedszkolem „Jedyneczka” z Bornego Sulinowa, nasi malarze przekazują swoją artystyczną wiedzę tym najmłodszym
i tym nieco starszym.
Po raz kolejny postanowiliśmy zrobić coś dla naszego miasta. Pomysł, jak to zwykle bywa podsunęło życie. W 2018 roku Borne Sulinowo będzie świętować swoją piękną 25-letnią rocznicę. Nadarza się więc okazja by utrwalić to, co najpiękniejsze w tym mieście: przyrodę i historię na kartach okolicznościowych widokówek i małego, zeszytowego albumu poczynionych przez tych młodszych mieszkańców. Chcemy zatem zorganizować 2-miesięczne warsztaty malarskie dla dzieci w wieku od 10-14 lat, chcących szlifować swój plastyczny talent. Zwieńczeniem wspólnych zajęć, pod okiem naszych doświadczonych malarzy, byłoby właśnie zorganizowanie okolicznościowej wystawy oraz wydanie albumu i zestawu okolicznościowych widokówek. Pomysł o tyle jest oryginalny, że autorem wszystkich prac będą dzieci. To nie tylko okazja do rozwijania nieodkrytych dotąd talentów, ale też mała forma zaistnienia w historii Bornego Sulinowa. Najmłodsi artyści zostaną bowiem zapamiętani na zawsze, a odkryty w nich i dobrze „oszlifowany” talent pozwoli na rozwijanie własnych pasji, a być może nawet pomysłu na dalsze życie.
Podsumowując, zamierzamy:
1. Przeprowadzić 2-miesięczne warsztaty malarskie dla uczniów w wieku od 10-14 lat
(2 razy x 2 h w tygodniu).
2. Zaaranżować okolicznościowy wernisaż.
3. Wydać zeszytowy album okolicznościowy złożony z przyrodniczych i historycznych obrazów wykonanych przez uczestników warsztatów.
4. Wydać zestaw okolicznościowych widokówek (1 na każdego artystę – malarza).
5. Wykonać okolicznościową pieczęć na 25- lecie Bornego Sulinowa.
6. Promować pracę twórczą dzieci – mieszkańców Bornego Sulinowa w trakcie obchodów 25-lecia.
Realizator projektu:
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Tworzących Przyjaciół

Thumb_ostp_logo
Thumb_do_ynki__gminne_w_liszkowie__-_2010_252 Thumb_obraz_017 Thumb_obraz_056 Thumb_p1120713 Thumb_p1450820