Baner2
Żywa Biblioteka Warszawa
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 96

Kategoria
Edukacja
Miejsce realizacji
Warszawa (woj. mazowieckie)
Zgłaszający
Fundacja RUBIN
Cel projektu
Celem projektu jest zorganizowanie "Żywej Biblioteki", czyli stworzenie przyjaznej przestrzeni i atmosfery do rozmów, gdzie każdy może przyjść aby porozmawiać na życiowe, czasem trudne i nieoczywiste tematy.
Opis projektu
Żywa Biblioteka to przestrzeń i przyjazna atmosfera dla spotkań ludzi, którzy nie boją się rozmawiać na trudne tematy. Albo boją się – ale ciekawość tego, co inne i nieznane, w nich zwycięża.

Jest to takie przedsięwzięcie, w którym można spotkać ludzi z różnych grup społecznych, o różnych tożsamościach: kulturowych, płciowych, narodowościowych, religijnych, osoby z grup mniejszościowych czy z niepełnosprawnościami. I można z nimi porozmawiać, poznać przyczyny wyborów i konsekwencje "bycia innym" wśród ogółu, trudności i radości życia z cechą w jakiś sposób wyróżniającą, i życia z łatką określoną przez stereotypowe postrzeganie.

Podczas zorganizowanej Żywej Biblioteki będzie można porozmawiać (lub wysłuchać) takich osób jak:
Ateistka
Bezdomny
Ciemnoskóry
Feminista
Feministka
Gej
Imigrant
Kobieta która siedziała w więzieniu
Kubańczyk
Lesbijka
Mama dziecka autystycznego
Mama dziecka z in vitro
Muzułmanka
Osoba niepełnosprawna
Osoba niewidoma
Osoba transpłciowa
Osoba z niepełnosprawnością intelektualną
Osoba z zespołem Tourrette'a
Samodzielna mama
Wykluczony społecznie
Tato geja
Współużależniona
Trzeźwiejąca Alkoholiczka
Zaszufladkowana "Moherowy Beret"
Żyd

"Katalog" Żywych Książek może się zmienić, podane tytuły to Żywe Książki w Katalogu Fundacji RUBIN, osoby, które dotychczas brały udział w organizowanych przez nas Żywych Bibliotekach. Szczegóły wydarzenia będą publikowane na fejsubkowym profilu Żywa Biblioteka Warszawa. Wśród zdjęć w galerii znajdują się przykładowe prologi (krótkie opisy) wybranych Żywych Książek.

Tym, co kształtuje Żywą Bibliotekę, i co sprawia, że spotkanie dwóch ludzi jest czytaniem Żywej Książki jest idea, aby poznawać różnorodność, uświadamiać sobie nierówności wobec osób z grup mniejszościowych, i zmniejszać skalę dyskryminacji. Stereotypy i uprzedzenia powstają głownie przez niewiedzę, strach i niechęć poznawania. Poznanie nic nie kosztuje, a pomaga przełamać strach i niechęć wobec nieznanych.

Wartością Żywej Biblioteki jest możliwość bezpośredniego kontaktu i rozmowy. Osoby, które rozmawiały z Żywymi Książkami, opisują swoje doświadczenia na przykład tak:
- byłem zdziwiony w jakim stopniu media wpływają na moje postrzeganie.
- doświadczenie, które zmienia priorytety,
- interesująca inicjatywa, dzięki której można spojrzeć na świat z nowej perspektywy,
- cenny projekt, który daje możliwość spotkania się z ludźmi, których na co dzień wolelibyśmy nie spotykać i zmierzenia się ze swoimi odczuciami i przekonaniami wobec tych osób,
- Żywa Biblioteka to inicjatywa, która może nas autentycznie zmienić - nasze spojrzenie na innych, na nasze osobiste niby wielkie problemy i sprawić, że lepiej zrozumiemy problemy występujące w naszym świecie. To też okazja żeby stać się po prostu lepszym człowiekiem - bardziej otwartym, bardziej tolerancyjnym, bardziej skłonnym do tego żeby brać "na klatę" wszystko co niesie życie. Skoro innym się udaje, to chyba też można spróbować,
- Żywa Biblioteka najwięcej uczy nas o nas samych...

W ramach projektu zorganizujemy wydarzenie, zorganizujemy spotkanie szkoleniowe dla realizatorów (około 50 osób), przygotujemy wystawę towarzyszącą i materiały informacyjno-promocyjne, i zrealizujemy samą Żywą Bibliotekę, która będzie wydarzeniem ogólnodostępnym dla wszystkich Warszawiaków.

Thumb_1
Thumb_1-1_jpg Thumb_2-1 Thumb_3-1 Thumb_4_2 Thumb_5_2