Baner2
Betlejemskie Światło Pokoju … od tego się zaczyna
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 444

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Bożepole Wielkie (woj. pomorskie)
Zgłaszający
Agnieszka Wos-Hejmowska
Cel projektu
Wiodącym celem projektu jest zaangażowanie młodzieży i dorosłych do wspólnego spędzenia czasu w atmosferze Bożonarodzeniowej, oczekując na pierwsze gwiazdkę oraz ferie zimowe
Opis projektu
Projekt „Betlejemskie Światło Pokoju … od tego się zaczyna” skierowany jest do osób w każdym wieku, począwszy od maluszków na rękach rodziców, poprzez dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzież młodszą i starszą oraz osoby dorosłe. Liczymy, iż w realizacji tegorocznego projektu, a mamy nadzieję, iż jego realizacja stanie się tradycją, udział weźmie około 700 osób z powiatu wejherowskiego. Początek projektu to zebranie grupy osób, które to pojadą do Zakopanego i w dniu 16.12.2017 r. na Mszy Świętej w Sanktuarium na Krzeptówkach będą uczestniczyć w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju, które zapłonie po raz 27 jako znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”.

Następny etap to przywiezienie i utrzymanie ognia do uroczystego dnia, tj. 21.12.2017 r. kiedy to odbędzie się spotkanie wszystkich drużyn Hufca ZHP Wejherowo oraz osób zaprzyjaźnionych, w tym władz lokalnych. Podczas tego spotkanie nastąpi uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju Staroście Powiatu Wejherowskiego i pozostałym Włodarzom oraz przedstawicielom poszczególnych drużyn harcerskich. Spotkanie to zakończy się Kręgiem Braterskim oraz rozdaniem pamiątkowych przypinek uczestnikom. Jest to miły akcent, który ma wywołać miłe wspomnienia i być jednocześnie zaproszeniem na kolejny rok.

W dalszej kolejności poszczególne drużyny harcerskie, zabierają otrzymane od nas lampiony z Betlejemskim Światłem Pokoju i w swoich lokalnych miejscowościach przekazują je dalej.

Kolejne spotkanie to Wigilia Szczepu Sokoły, podczas której uczestnicy, tzn. harcerze, kadra i zaproszenie goście wspólnie zasiadają do wigilijnego stołu, wcześniej sami w drużynach przygotowujemy dania na stół. Wspólnie spędzamy ten czas śpiewając kolędy i pastorałki, dzieląc się wrażeniami z BŚP i ustalając dalsze plany.

My, jako 24 Bożepolska Drużyna Harcerska 22.12.2017 r. przekazujemy Betlejemskie Światło Pokoju Wójtowi Gminy Łęczyce oraz Dyrektorowi GiKu, następnie chcielibyśmy w dniu 23.12.2017 r. odwiedzić osoby starsze, zamieszkujące naszą wieś Bożepole Wielkie oraz sąsiadujące, tj. Bożepole Małe i Chmieleniec i przekazać im lampiony ze Betlejemskim Światłem Pokoju. A w niedzielę, tj.24.12.2017 r. podczas mszy św. Betlejemskie Światło Pokoju przekażemy na ręce Księdza oraz parafian.

A po Świętach … Jako przyboczna 24 Bożepoleskiej Drużyny Harcerskiej wspólnie z Drużynowym tej drużyny, Panią Dyrektor ZS W Bożympolu Wielkim, Panią Dyrygent Chóru działającego w naszej szkolnego i Księdzem uzgodniłam ciąg dalszy … chcemy aby w naszej wsi, tj. Bożepole Wielkie, odbył się PIERWSZY w historii tej wsi, Koncert Kolęd. Otrzymane Betlejemskie Światło będziemy podtrzymywać aż do dnia, w którym odbędzie się Koncert Kolęd. Ideą projektu jest zaangażowanie jak największej ilości osób do aktywnego uczestnictwa w tym Koncercie. Aby wiadomość ta trafiła do jak największej ilości osób skorzystamy ze wszystkich możliwych środków począwszy od papierowych zaproszeń, które jako drużyna sami przygotujemy i rozniesiemy, po ogłoszenia w prasie lokalnej, portalach społecznościowych oraz ogłoszeniach parafialnych. Na I Bożepolski Koncert Kolęd oprócz mieszkańców naszej gminy zaprosimy także zaprzyjaźnione drużyny harcerskie, władze lokalne oraz sympatyków drużyny harcerskiej spoza Bożegopola. Podczas I Bożepolskiego Koncertu Kolęd wystąpi nasza drużyna harcerska, następnie Chór Szkolny pod przewodnictwem Pni Dyrygent, w kolejnej odsłonie swój repertuar zaprezentuje zaproszony na gościnny występ chór Consonans z Redy i teraz dochodząc do sedna sprawy, nastąpi wspólne kolędowanie, wszyscy razem.
Hej kolęda, kolęda …” I Bożepolski Koncert Kolęd” – nowa tradycja wsi …

Podczas trwania projektu „Betlejemskie Światło Pokoju … od tego się zaczyna” do współpracy zaangażujemy całe środowisko harcerskie, w którym to działamy – ucząc przy tym młodzież odpowiedzialności i sumienności, bo stawiane zadania do realizacji nie są łatwe. Następnie wspólnymi siłami uczynimy wszystko, aby czas spędzony podczas każdego etapu trwania projektu był czasem integracji lokalnego społeczeństwa, ludzi w każdym wieku. Pozwoli to nawiązać nowe znajomości, odświeżyć istniejące a aura Świąt pozwoli na „zakopanie topora „. Każdy z odbiorców projektu, znajdzie coś dla siebie. Wspólne śpiewanie „Gdy się Chrystus rodzi …” i innych kolęd oraz pastorałek przełamuje bariery wieku, bo i dorośli i dzieci czerpią z tego radość.

Ewentualna otrzymana wygrana zostałaby przeznaczona na zakup dużych i małych lampionów bożonarodzeniowych, przypinek dla uczestników projektu, doposażenie w sprzęt nagłaśniający, przydałby się ekran z projektorem aby kolędować mógł każdy, nawet ten kto nie zna tekstu, bowiem byłby on wyświetlany J. Uważam, iż zakup tego pozwoli na to, aby w/w zadania realizować cykliczne.

„Rozpalajmy w innych światło, które jest w nas, by ludzie, którzy są zorientowani na światło, nie wierzyli w ciemność, ale w jasność dnia; by nie ulegali nocy, ale mieli nadzieję na jutrzenkę; by nie ugięli się przed złem i zawsze ufali w nieskończone możliwości dobra.”


Thumb_wierz__harcerze