Baner2
,,Na Bębnach gra dzielnica ma’’ – Szkółka Bębniarska.
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 698

Kategoria
Kultura
Miejsce realizacji
Katowice (woj. śląskie)
Zgłaszający
Żaneta Ostrowska
Cel projektu
Integracja a jednocześnie propozycja spędzenia wolnego czasu dla osób z ubogich rejonów miasta.
Opis projektu
Ideą samego przedsięwzięcia od początku była możliwość udostępnienia lokalnej społeczności, zróżnicowanej wiekowo czegoś, co na co dzień nie oferują im środki masowego przekazu, takie jak telewizja czy internet. Niejednokrotnie osoby te pozbawione są również wszelkich rozrywek medialnych. Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców dzielnicy Katowice – Szopienice, ale w szczególności tych, dla których jest to jedyna szansa na możliwość oderwania się choć na moment od ich trosk i szarej codzienności. Wielu rodziców każdego dnia zmaga się z chorobami własnych dzieci, które obserwuję jako pracownik Szkoły Podstawowej Specjalnej. Uważam, że brakuje takiego miejsca, gdzie możliwa będzie wspólna standaryzacja
i możliwość stworzenia osobom ze środowisk integracyjnych okazji do poznania innych ciekawych ludzi, z którymi mijają się każdego dnia. Pragnę stworzyć miejsce,
w które warto wracać, gdzie łącznikiem będzie wspólna pasja, a każdy z uczestników będzie miał możliwość pokazania się z dobrej strony i dania szansy sobie i innym na lepsze poznanie.

Bębny Afrykańskie są instrumentem, na których gra sprawia wielką przyjemność, nie sprawia kłopotu i daje możliwość zabawy nawet osobom niepełnosprawnym. Same bębny zyskują coraz większą popularność w kręgach młodzieżowych, ale nie tylko, oferując rozwój intelektualny w sferze zmysłu słuchu oraz otworzenia się na doznania estetyczne dotąd im nieznane takie jak: wspólne muzykowanie w grupie, dbanie o jakość wykonawczą w czasie gry na instrumentach, a także możliwość spędzenia wolnego czasu w miłym i przyjaznym towarzystwie. Warto również dodać, że na muzykę nigdy nie jest zbyt późno, a jej właściwości mogą pozytywnie wpływać na nasz organizm. Badania niejednokrotnie dowodziły, że nawet drobna aktywność muzyczna może z powodzeniem spowolnić, jak i nawet zatrzymać zaburzenia funkcji umysłowych związanych z wiekiem, czy też chorobą.

Szkółka Bębniarska przy Szkole Podstawowej byłoby zatem wspaniałą inicjatywą integrującą wszystkich mieszkańców tak dużej dzielnicy, jaką są Szopienice. Zajęcia odbywałyby się nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Wierzę w to, że wspaniałe występy i prezentacje, jakie miałyby miejsce poprzez nabycie instrumentów będą nie tylko niesamowitymi doznaniami, ale i pierwszym krokiem do lepszego postrzegania drugiego człowieka.

Miejscem, gdzie możliwa będzie realizacja projektu, będzie sala Szkoły Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach, a za pozyskane fundusze zakupione zostaną instrumenty muzyczne tj. bębny Djembe, Cajony, bębny Conga, różnego rodzaju grzechotki, futerały i pokrowce.

Thumb_obrazzzz