Baner2
Pogromcy Bazgrołów - Mysłowice Estetyczne Miasto
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 29

Kategoria
Animacja przestrzeni
Miejsce realizacji
Mysłowice (woj. śląskie)
Zgłaszający
Marcin Stronski
Cel projektu
poprawa estetyki przestrzeni publicznej, uczenie młodych dbałości o otoczenia, integracja sąsiedzka
Opis projektu
Pogromcy Bazgrołów - Mysłowice Estetyczne Miasto

Celem projektu jest poprawienie estetyki przestrzeni publicznej przy jednoczesnym zwiększeniu poszanowania dla miejsca zamieszkania, szczególnie młodych mieszkańców. Projekt chcemy przeprowadzić w trzech dzielnicach Mysłowic (Brzezinka, Brzęczkowice i Centrum), choć na akty wandalizmu natknęliśmy się wszędzie.

Od wielu lat elewacje mysłowickich budynków i inne elementy przestrzeni publicznej są niszczone przez pseudograficiarzy. Nieznani sprawcy pokrywają mury wulgarnymi, nierzadko rasistowskimi i antysemickimi znakami i napisami, mową nienawiści, obscenicznymi rysunkami. W poważnym stopniu cierpi na tym estetyka Miasta. Szczególnie mocno uderza widok zniszczonych bazgrołami elewacji szkół, przedszkoli, do których rodzice odprowadzają dzieci.

Celem projektu jest przeprowadzenie zdecydowanych działań przeciwko szpecącym miasto bazgrołom. Dodatkowo realizacja tego projektu ma doprowadzić do wytworzenia lokalnych więzi.

W każdej z trzech dzielnic odbędzie się piknik rodzinny, szkolny, gdzie mieszkańcy wyposażeni w farby, pędzle i wałki zamalują zdewastowane budynki. Będzie to też okazja do dyskusji na temat estetyki Mysłowic oraz najbliższego otoczenia.

Przy realizacji projektu chcemy współpracować z lokalnymi społecznościami Brzezinki, Brzęczkowic i Centrum (m. in. szkołami i Radami Dzielnic), które wskażą szczególnie oszpecone budynki, które zamalują Pogromcy Bazgrołów wraz z mieszkańcami.

W toku akcji chcemy zmienić świadomość mieszkańców w kontekście estetyki otoczenia miejsca zamieszkania. Niestety często przywykliśmy do ponurego wyglądu naszych dzielnic, a tymczasem mamy możemy aktywnie przeciwdziałać aktom wandalizmu dokonywanego przez obszczymurków oraz tak uwrażliwiać młodych ludzi, na to, że przestrzeń publiczna to nasze wspólne dobro, zaś jej niszczenie to nie przystoi.

Wierzymy też, że zmiana przyzwolenia na obskurne bazgroły da do myślenia także pseudograficiarzom.

Thumb_18675030_10155338886772052_279701129_o
Thumb_fografie_1384