Baner2
Motyli ogród
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 255

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Gdańsk (woj. pomorskie)
Zgłaszający
Krzysztof Skrzypski
Cel projektu
Stworzenie ogrodu dla motyli
Opis projektu
Zadanie przewiduje stworzenie w przestrzeni miejskiej ogrodu dla motyli, które będzie cudownym polem badawczym, miejscem prowadzenia obserwacji przyrodniczych i poszerzania praktycznej wiedzy o świecie organizmów żywych. Ogród to konkretne miejsce, które da schronienie motylom; stanie się dla nich oazą i naturalną stołówką (także dla pszczół i trzmieli).
Internet podaje, że tylko w Polsce występuje około 160 różnych gatunków motyli dziennych. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Motyle_dzienne_Polski) Gdzie więc się podziewają?
Niestety większość z nich można podziwiać głównie, jako zasuszone mumie w gablotach wystawianych w muzeach. Bo choć wiele z nich nadal żyje w naszym środowisku, to jednak miejsc gdzie mogą się rozwijać jest coraz mniej.
Motyle, jak wszystkie dzikie zwierzęta potrzebują naturalnych środowisk, właściwych dla ich rozwoju. Jakie to są środowiska? – Dla uproszczenia, można powiedzieć, że najwięcej motyli występuje na łąkach i obrzeżach lasów. To tam należy szukać większości z nich. Tymczasem wszyscy obserwujemy duże tempo zmian w otaczającej na przestrzeni. Na naszych oczach dzikie i piękne łąki są zamieniane na tereny uprawne lub budowlane.
Wypieramy motyle z naszego świata w zastraszającym tempie i to jest niestety prawda o zagrożeniach jakie eliminują te piękne istoty z „naszego” świata.
W ramach zadania chcemy stworzyć ogród, w którym nasadzone zostaną rośliny o jaskrawych i nektarodajnych kwiatach: aksamitki, berberysy, budleje, chabry, cynie, dalie, floksy, goździki, hortensje, jeżówki, koniczyna, krwawniki, lawendy, maciejka, mięta, nasturcje, niezapominajki, ostróżki, oregano, pęcherznica, rozchodniki, rudbekie, uczep i wiciokrew. Jesteśmy po rozmowach z ogrodnikami, dzięki temu wiemy, iż część z w/w roślin moglibyśmy zakupić jeszcze w tym roku i jeśli pogoda pozwoli zacząć tworzyć ogród już teraz (gdyby jednak warunki pogodowe były niekorzystne rośliny mogłyby przezimować w piwnicy). Część roślin do naszego ogrodu to rośliny nasienne. Zakupione nasiona częściowo byśmy rozdali do pobliskich przedszkoli i szkół prosząc, by w ramach zajęć edukacyjnych posadzono je w doniczkach i skrzynkach, opiekowano się nimi a w momencie tworzenia ogrodu wspólnie posadzono wychodowane rośliny. Dodatkowo przewidziana jest infrastruktura, dzięki której będzie on przyjazny motylom: kolorowe domki dla owadów, zasadzenie gęstych i rzadkich traw, wśród których ulokowane będzie oświetlenie solarne imitujące świetliki oraz drewniana tablica informacyjna o motylach oraz ławka.
Motyli ogród stworzony zostanie na terenie przy Warsztacie Terapii Zajęciowej i Klubu sąsiedzkiego "13" w Gdańsku. Do jego stworzenia zaproszeni zostaną mieszkańcy pobliskich bloków mieszkalnych, dzieci z przedszkoli i szkół sąsiadujących z WTZ oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i opiekunowie. Zaprosimy radnym miejskich i dzielnicowych oraz koleżanki i kolegów z innych organizacji pozarządowych.
Opiekunami ogrodu na co dzień będą uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Pomagaliśmy już jeżom (http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Miasto-robi-dobrze-jezom-Zobacz-co-wymyslono-by-chronic-te-pozyteczne-zwierzeta,a,64710) oraz pszczołom (http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Za-roj-i-w-boj-Pszczoly-w-Gdansku-maja-swoje-hoteliki,a,81965). Teraz chcemy pomóc motylom. Ogród dla motyli to ciekawy pomysł edukacyjno-integracyjny.
Rozłożone skrzydła motyla symbolizują płuca osób chorych na mukowiscydozę - nieuleczalną chorobę genetyczną. Założenie ogrodu stanie się więc okazją także do tego, by szerzyć wiedzę o tej chorobie i możliwościach wsparcia osób zmagających się na co dzień z tą ciężką chorobą.
Naszym celem jest, aby wspólna praca przy tworzeniu ogrodu dla motyli nie zakończyła się wraz z jego powstaniem. Dlatego już teraz planujemy późniejsze dosadzanie kwiatów i krzewów, wspólne spotkania sąsiedzkie oraz warsztaty ogrodniczo-edukacyjne. Chcemy, aby wszyscy zaangażowani w tworzenie tego ogrodu czuli się za niego odpowiedzialni, odwiedzali go ciesząc się zwe wspólnie stworzonej przestrzeni i chcieli nawiązywać sąsiedzkie, międzypokoleniowe, integracyjne relacje.


Thumb_dji_0534
Thumb_23021938_1490502851031008_1620911339_n Thumb_23023810_1490502834364343_787208953_n Thumb_23115011_1490502881031005_70317372_n Thumb_ogr__d-motyli_1_-page-0