Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia dzieci, w tym dzieci chorych i niepełnosprawnych zamieszkujących powiat radomszczański poprzez stworzenie bezpiecznej zabawowej przestrzeni w formie placu zabaw na terenie Powiatowego Szpitala w Radomsku.
Stowarzyszenie Koniczynka jest inicjatorem budowy placu zabaw na terenie Szpitala Powiatowego w Radomsku (koszt projektu to ponad 17 000,00 zł). Decyzją członków Stowarzyszenia, społeczności lokalnej i Zarządu Szpitala plac zostanie zrealizowany wiosną 2018 r. i będzie złożony z dwóch pirackich okrętów. Są to urządzenia, które będą służyć zabawie, jak i rehabilitacji dzieci. Jednakże z uwagi bardzo ograniczony budżet nie uda się zakupić urządzeń przystosowanych typowo dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo.
W ramach projektu chcielibyśmy sfinansować zakup dwóch urządzeń przystosowanych do możliwości dzieci niepełnosprawnych, tj. stołu aktywności - Zwierzątka i piaskownicy integracyjnej.
Pragniemy podkreślić, że budowa integracyjnego placu zabaw to realizacja kilku istotnych celów: wspomaganie powrotu do zdrowia i rozwoju dzieci, integracja z dzieci zdrowych z dziećmi z niepełnosprawnością, wychowanie w duchu tolerancji i uwrażliwienie na potrzeby innych. Jak również urozmaicenie form spędzania czasu wolnego, integracja lokalnej społeczności oraz społeczności sąsiadujących osiedli.
Mając na uwadze to, że głównymi determinantami prawidłowego rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym jest ruch i pobyt na świeżym powietrzu widzimy konieczność przystosowania części terenu szpitala dla dzieci. W kolejny, 2018 roku planujemy zagospodarowanie przestrzeni do zabaw ruchowych i wyposażenie jej w przyjazne dla dzieci w wieku 3-14 lat sprzęty zabawowe (m.in. huśtawki, trapy, bujaki ściankę wspinaczkową, piaskownica etc.). Zabrakło nam jednak środków na zakup urządzeń dedykowanych dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo - co chcielibyśmy sfinansować z niniejszego projektu.
Przygotowany plac zabaw ma urozmaicić i zachęcić dzieci do aktywnego wykorzystania czasu na świeżym powietrzu. Co więcej na terenie placu będą prowadzone zajęcia z terapii sensorycznej dla dzieci niepełnosprawnych.
Z terapeutycznego punktu widzenia plac zabaw jest elementem w niezwykle wspierającym rozwój dziecka, zarówno fizyczny, jak i umysłowy (ćwiczy równowagę i koordynację ruchową, wspiera planowanie i rozwój motoryczny, a także rozwój neuronalny).
Warto podkreślić, że planowane jest również wyposażenie placu w przyrządy dedykowane dzieciom z niepełnosprawnością, które dzięki temu mogą również korzystać z placu i przede wszystkim integrować się z dziećmi zdrowymi, co służyć będzie obu stronom - będzie uczyć tolerancji i oswajać z niepełnosprawnością dzieci zdrowe, dzieci chore mają natomiast szansę na zabawę z dziećmi zdrowymi.
Plac zabaw stanowić będzie atrakcyjny element zabaw organizowanych przez terapeutów z Centrum Terapii Koniczynka zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie parku. Doposażenie placu zabaw w nowy sprzęt wpłynie również na zwiększenie bezpieczeństwa korzystających z niego dzieci oraz na ogólną estetykę całego otoczenia.
Projekt zakłada wyrównanie terenu, zakup/montaż wyposażenia i budowę ogrodzenia.
Realizacja projektu zależna jest od pogody, jednak przewidywana jest w okresie 03-04.2018.