Baner2
Wyjdź z bańki - Złam Schemat!
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 212

Kategoria
Edukacja
Miejsce realizacji
Poznań (woj. wielkopolskie)
Zgłaszający
Olga Stobiecka-Rozmiarek
Cel projektu
1. Kształtowanie otwartej postawy wobec młodzieży z niepełnosprawnością 2.budowanie przestrzeni do poznania, dialogu i zrozumienia młodzieży o różnym stanie zdrowia 3. Integracja młodzieży o różnym stanie zdrowia
Opis projektu
Każdy z nas żyje w jakiejś bańce. Bańce, która często pełna jest ograniczających nas schematów.
Z różnych powodów zamykamy się w tych bańkach, nie bacząc na istniejące światy równoległe, nie wpuszczając do nich nikogo pozornie innego od nas samych.
Agata, Laura, Olga, Paulina, Tomek – poznaliśmy się w ramach działań teatralnych w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Tylewicza w Poznaniu.
W ramach projektu, który trwał od stycznia do czerwca 2017 roku, powstał spektakl teatru forum, z którym jako grupa z ośrodka dla młodzieży z niepełnosprawnością, wyruszyliśmy gościnnie do poznańskiego liceum. Był to ważny moment. Spotkaliśmy się z uczennicami i uczniami, którzy w większości nie mieli kontaktu z osobami, żyjącymi z jakąś niepełnosprawnością. W podsumowaniu spotkania padło wiele ważnych słów:
"To było bardzo dobre przedstawienie. Przekonałem się, że młodzi ludzie z niepełnosprawnością też mogą być świetnymi aktorami i aktorkami."
„Dochodzę do wniosku, że chyba wszyscy mamy te same problemy w relacjach w domu, szkole niezależnie czy jesteśmy sprawni czy niesprawni.”
„Zajęcia były bardzo dobrze zorganizowane. Dzięki nim zmieniłem swój punkt widzenia na osoby niepełnosprawne i ich stosunek do życia.”
Te wnioski stały się bezpośrednio inspiracją do prezentowanego przez nas pomysłu.
Agata, Paulina,Tomek to świeżo upieczeni absolwenci szkoły. jako inicjatorzy projektu chcą podjąć się roli edukatorów młodzieżowych. Przygotują i przeprowadzą pierwszy w życiu cykl warsztatów edukacyjnych na rzecz integracji młodzieży i przeciwdziałania wykluczaniu młodzieży z niepełnosprawnością. Zrobimy to wspólnie w interdyscyplinarnym zespole. Uzupełniamy się doświadczeniem życiowym i zawodowym. To co nas łączy to chęć zmiany postrzegania młodzieży z niepełnosprawnością.

W ramach projektu "Wyjdź z bańki - Złam schemat!", chcemy ruszyć do 12 poznańskich szkół. W oparciu o ideę edukacji pozaformalnej i rówieśniczej, zrealizujemy cykl warsztatów twórczych, uświadamiających młodym ludziom, że młodzież z niepełnosprawnością żyje w naszym społeczeństwie, ma swoje potrzeby, zainteresowania, problemy, marzenia i nie zawaha się je realizować.

Co powstanie?
autorski scenariusz zajęć na temat przełamywania stereotypów i uprzedzeń w postrzeganiu innych.

Co zrobimy?
Przeprowadzimy co najmniej 12 spotkań warsztatowych
Dla kogo?
Warsztaty dedykujemy młodzieży 12 - 16 lat.

Jak będziemy pracować?
Zrealizujemy interaktywne warsztaty, wykorzystujące metody dramy stosowanej, między innymi Stymulatory. Jedno spotkanie dla ok. 30 osób potrwa 2,5 – 3 godzin. Wiemy, że drama jest sprawdzonym narzędziem edukacyjnym, wspierającym integrację i skutecznie rozwijającym wrażliwość młodego człowieka. Doświadczyliśmy tego na sobie we wspólnym działaniu.

Wyjdź ze swojej bańki razem z nami i ZŁAM SCHEMAT!

Thumb_nasz_zesp__
Thumb_olga