Baner2
Nasz Tajemniczy Ogród
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 100

Kategoria
Edukacja
Miejsce realizacji
Rzeszów (woj. podkarpackie)
Zgłaszający
Adam Bąk
Cel projektu
Budowa ogrodu meteorologicznego i botanicznego
Opis projektu
Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie to szkoła ciągle aktywna pełna pomysłów, zawsze nastawiona na integrację z lokalną społecznością. Tak jest też tym razem mamy pomysł na aranżację części placu szkolnego. Chcemy aby przez pomoc i wspólne działanie przekształcić jego część na ogród meteorologiczny i botaniczny. To byłoby coś wspaniałego nie tylko dla uczniów naszej szkoły lecz również dla podopiecznych innych rzeszowskich placówek edukacyjnych czy nawet mieszkańców samego Rzeszowa. Realizując to działanie stworzymy możliwość do nauki geografii, meteorologii, botaniki i biologii oraz zagadnień związanych z ochroną klimatu, środowiska, degradacji środowiska i ekologii przez praktyczne zetknięcie się z nauką. Uczniowie wezmą udział w pracach przygotowawczych i realizacji całego projektu społeczno-edukacyjnego. Wezmą udział w spotkaniu z dyrekcją oddziału IMGW w Krakowie, gdzie zgłębią wiedzę o klimacie i pogodzie potrzebną do założenia ogrodu meteorologicznego. W trakcie zajęć uczniowie nauczą się prowadzić obserwacje meteorologiczne. Następnym etapem działania będzie wyjazd grupy uczniów do ogrodu botanicznego w Bolestraszycach koło Przemyśla by zaobserwować najciekawsze gatunki kwiatów, krzewów, drzewa, ziół itp. do naszego szkolnego ogrodu botanicznego.
Trzecim etapem naszego działania będzie zakupienie wszystkich potrzebnych elementów, a następnie organizacja i budowa (założenie) szkolnego ogrodu meteorologicznego i botanicznego na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie.
Nasza szkoła podejmie w czwartym etapie projektu współpracę dydaktyczną z innymi placówkami edukacyjnymi przez organizację lekcji otwartych dla uczniów tych szkół. Będą odbywały się zajęcia z meteorologii, botaniki czy ekologii, na które będą mogli przybyć zaproszeni goście z Rzeszowa i okolic, a atrakcją zajęć będzie prezentacja ogrodu meteorologicznego i botanicznego. Część nowo powstałej przestrzeni zaadaptowana zostanie na potrzeby ogródka do hodowli warzyw ekologicznych, w ten sposób podejmiemy próbę poszerzenia świadomości uczniów i lokalnej społeczności o randze zdrowej żywności. Cały program jest próbą połączenia działania społecznego z celami edukacyjnymi dla dzieci, młodzieży i lokalnej społeczności Rzeszowa.

Thumb_nasz_tajemniczy_ogr_d-1