Jeżyce to dzielnica Poznania, której, mimo rozwoju w ciągu kilku ostatnich lat i poświęcanego jej zainteresowania niewielkich lokalnych przedsiębiorstw, wciąż brakuje charakteru i aktywności społeczności lokalnej. Pośród zamieszkujących tu osób możemy wskazać dwie zantagonizowane grupy - osoby, które wprowadziły się na Jeżyce w ciągu kilku ostatnich lat (zazwyczaj młodzi, często studenci) oraz osoby, które mieszkają tutaj przez całe życie. Nasz projekt kierowany jest do obu tych grup i ma szansę spowodować, że spotkają się one przy wspólnym działaniu.
Zakład to makerspace, otwarty warsztat, przestrzeń, z której mogą korzystać ludzie, którzy chcialiby działać manualnie, ale nie mają na to miejsca w domu, nie chcą nabrudzić, czy pohałasować. Zakład wyposażony jest w podstawowy sprzęt do obróbki drewna i metalu ale również w pracownię krawiecką, czy podstawowy sprzęt związany z elektroniką. Funkcjonuje od maja, zarówno podczas codziennych godzin otwarcia, jak i organizując konkretne warsztaty tematyczne (stolarskie, krawieckie, spawania, renowacji mebli), a także wydarzenia, takie jak “Napraw, nie wyrzucaj”, podczas których nasi sąsiedzi mogli przyjść i poradzić się w sprawie naprawy konkretnych sprzętów i przedmiotów codziennego użytku.
Repair Cafe jest inicjatywą międzynarodową, której główna idea polega na tworzeniu sieci punktów, do których mieszkańcy danych miast/dzielnic mogą zgłosić się z zepsutymi rzeczami. Jednoczy społeczność lokalną, tworząc miejsca, do których można wpaść nie tylko napić się kawy, ale również naprawić coś, własnoręcznie, z pomocą specjalisty, czy dowiedzieć się, gdzie można skorzystać z usług profesjonalistów, rzemieślników. W dzisiejszych czasach jesteśmy nauczeni, że przedmioty codziennego użytku szybko się psują, wyrzucamy je i zastępujemy innymi. W Repair Cafe zaprzeczymy takiemu procederowi, robimy wszystko, żeby chwiejące się krzesło, zepsuty czajnik, czy dziurawe spodnie zyskały drugie życie. Przy wspólnej kawie przedyskutujemy problem, zastanowimy się co zrobić, a potem uruchomimy maszynę do szycia, młotki lub lutownice. Dzięki stałym godzinom otwarcia, Zakład dostępny jest dla większości, zarówno pracujących, jak niepracujących osób - jesteśmy obecni od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00 do 21:00, a w weekendy od 12:00 do 21:00. Mamy przestrzeń, którą możemy wykorzystać, kontakt ze specjalistami, którzy chętni są, żeby pomóc.
Repair Cafe stało się przedsięwzięciem międzynarodowym dzięki Fundacji Repair Cafe, która powstała po osiągnięciu pierwszego sukcesu takiego punktu w Amsterdamie. W tej chwili istnieje sieć takich miejsc w poszczególnych krajach: Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Irlandii, Luksemburgu, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Lichtenstein. Działalność makerspace, a także punktów napraw w stylu Repair Cafe w Polsce dopiero raczkuje. Jest to projekt innowacyjny, ale istnieją na świecie przykłady, że ma on realne szanse powodzenia. Dzięki stworzeniu takiego punktu i dołączeniu do społeczności Repair Cafe mamy szansę poprzez ideę “zrób to sam” i majsterkowanie zintegrować społeczność lokalną i przyczynić się do jej edukacji w zakresie naprawiania.