Baner2
Pracownia plastyczna jak malowana!
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 0

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Tuchów (woj. małopolskie)
Zgłaszający
Marcela Szych
Cel projektu
Modernizacja pracowni plastycznej zlokalizowanej w Domu Kultury w Tuchowie dokonana wspólnymi siłami naszej lokalnej społeczności
Opis projektu
Chcemy stworzyć przestrzeń do działania dla mniejszych i większych społeczników z Tuchowa - naszego miasta i gminy. Projekt kierujemy do szerokiego grona odbiorców, nie tylko do dzieci i młodzieży, ale dla wszystkich którzy chcą aktywnie uczestniczyć w zajęciach, które będziemy mogli prowadzić w zmodernizowanej pracowni.

Dom Kultury w Tuchowie (placówka znajduje się w centrum miasta) użycza pracowni plastycznej na poczet m.in zajęć plastycznych. Zależy nam na tym, żeby tę pracownię przystosować do współczesnych standardów, stworzyć właściwe warunki do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą oraz do organizacji spotkań o dla różnych grup społecznych. Chcemy by pracownia plastyczna nabrała nowego blasku, odświeżonego wizerunku.

Dotychczasowy wygląd pracowni może odstraszać, a przez to nie sposób w pełni wykorzystać jej możliwości. Miejsce wymaga generalnego remontu oraz nowego wyposażenia. Już wiemy, że prace konieczne do wykonania to: wymiana parkietu, szpachlowanie i malowanie ścian, zakup nowoczesnego wyposażenia. Jesteśmy pewni, że dzięki nakładowi finansowemu i wspólnej pracy uda nam się utworzyć miejsce w pełni przyjazne, przytulne i otwarte dla zainteresowanych.

Chcemy (a Dom Kultury wspiera nasze dążenia), by poza godzinami prowadzenia zajęć plastycznych pracownia mogła być otwarta i służyć jako miejsce prowadzenia warsztatów dla dzieci i dorosłych, a także dla spotkań różnych grup społecznych działających w mieście i gminie. Wyobrażamy ją sobie jako przystań edukacyjno-kulturalną, informacyjno-promocyjną, kładącą nacisk na to, co ważne dla mieszkańców, zachęcającą mieszkańców do podejmowania inicjatyw służących społeczności lokalnej, zdobywania nowej i pogłębiania posiadanej wiedzy, doskonalenia umiejętności, ugruntowania więzi społecznych, identyfikacji potrzeb i oczekiwań mieszkańców – różnych grup społecznych i wiekowych. Chcemy stworzyć miejsce spotkań, warsztatów, pokazów, zajęć, wydarzeń kulturalnych, spotkań integracyjnych służących rozpowszechnianiu wiedzy, kultury i informacji, wymiany doświadczeń, nauki metodami tradycyjnymi oraz przy użyciu nowoczesnych technologii. Chcemy stworzyć przestrzeń, w którym swobodnie będą czuć się ludzie chcący dzielić się z innymi swoimi pomysłami i twórczą energią. Dzięki renowacji i podniesieniu atrakcyjności pracowni mamy nadzieję, na to, że różne podgrupy naszej społeczności będą działać wspólnie (wyobrażamy sobie np. warsztaty tradycyjnych zabaw dla dzieci, organizowane przez starsze pokolenie i dla odmiany warsztaty nowych technologii skierowane do starszych, prowadzone przez młodzież). Pomysłów na późniejsze wykorzystanie przestrzeni jest bez liku.

Tuchowską społeczność tworzą ludzie przywiązani do miejsca, w którym żyją, w naszym mieście spotykamy się z życzliwością dla wszystkich podejmowanych działań. Chcemy wykorzystać każdą możliwość, która potencjalnie przyczyni się do ugruntowania więzi między mieszkańcami, albo polepszy nasze wspólne funkcjonowanie. Zależy nam na tym, żeby dzieci i młodzież z naszego miasteczka miały dostęp do jakościowo najlepszej oferty edukacyjno-artystyczno-rozrywkowej. Wiemy, że na to zasługują.

Działamy w ramach nieformalnej grupy (Maria Kras, Marcela Szych, Grzegorz Niemiec). Współpracujemy ze sobą od niemal 4 lat przy realizacji wielu przedsięwzięć. Naszą misją jest podejmowanie rozmaitych działań na rzecz kultury (propagowanie kultury, inicjowanie i wspieranie działań na rzecz lokalnej społeczności). Staramy się współpracować na różnych płaszczyznach z lokalnymi organizacjami, stowarzyszeniami, grupami i instytucjami, w tym m.in. z Domem Kultury w Tuchowie, który równocześnie jest miejscem naszych spotkań. Jak dotąd udało nam się zrealizować kilka projektów, inne wciąż pozostają w sferze marzeń. Angażujemy się też w ciekawe i wartościowe wydarzenia i działania o organizowane w naszym mieście przez Dom Kultury, Bibliotekę Publiczną, Szkołę Muzyczną, Społeczne Ognisko Muzyczne, Towarzystwo Miłośników Tuchowa, Młodzieżową Radę Gminy, tuchowskie przedszkola i szkoły, stowarzyszenia, organizacje, sołectwa, grupy i zespoły amatorskiego ruchu artystycznego. Są to imprezy, wydarzenia kulturalne, warsztaty, festiwale, koncerty, konkursy, konferencje, a my pomagamy w przygotowaniu logistycznym, organizacyjnym, informacyjnym i promocyjnym tych wydarzeń, jak również organizujemy atrakcje edukacyjno-kulturalne i animacje dla dzieci i młodzieży. Choć to niełatwe, staramy się korzystać ze wszystkich dostępnych nam źródeł finansowania: budżetów, dotacji, małych i dużych projektów.

W ostatnim roku mieliśmy szczęście zrealizować w Tuchowie projekty, z których jesteśmy szczególnie dumni: „Mobilne kino plenerowe” (jak sama nazwa wskazuje - kino, z którego można korzystać pod chmurką) i „Hocki Klocki” (kolejną edycję warszatatów rozrywkowo - edukacyjnych dla dzieci i młodzieży), psychologiczne warsztaty dla rodziców.

Bardzo dziękujemy za pochylenie się nad naszym pomysłem, jesteśmy pełni entuzjazmu i nadziei na pozytywne rozstrzygnięcie. Na stronach internetowych, w prasie lokalnej, na ulotkach i plakatach zamieszczona zostanie informacja o modernizacji pracowni z programu Społecznik. Zmodernizowana pracownia będzie wspólnym dobrem służącym mieszkańcom miasta i gminy. Niniejszy projekt chcemy skierować do naszego stałego szerokiego grona odbiorców, nie tylko do dzieci i młodzieży z gminy Tuchów, ale dla wszystkich którzy chcą aktywnie uczestniczyć w zajęciach, które będziemy mogli prowadzić w zmodernizowanej pracowni.

Dom Kultury w Tuchowie (placówka znajduje się w centrum miasta) użycza pracowni plastycznej na poczet m.in zajęć plastycznych. Zależy nam na tym, żeby tę pracownię przystosować do współczesncych standardów, stworzyć właściwe warunki do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą oraz do organizacji spotkań o dla różnych grup społecznych. Chcemy by pracownia plastyczna nabrała nowego blasku i nowoczesnego wizerunku.

Dotychczasowa pracownia może odstraszać swoim wyglądem, a przez to nie można w pełni wykorzystać jej możliwości. Miejsce wymaga generalnego remontu oraz nowego wyposażenia. Prace konieczne do wykonania to: wymiana parkietu, szpachlowanie i malowanie ścian, zakup wyposażenia. Jesteśmy pewni, że dzięki nakładowi finansowemu i wspólnej pracy uda nam się utworzyć miejsce w pełni przyjazne, przytulne i otwarte dla zainteresowanych.

Chcemy by poza godzinami prowadzenia zajęć plastycznych pracownia mogła być otwarta i służyć jako miejsce prowadzenia warsztatów dla dzieci i dorosłych, a także dla spotkań różnych grup społecznych działających w mieście i gminie. Wyobrażamy ją sobie jako przystań edukacyjno-kulturalną, informacyjno-promocyjną, kładącą nacisk na to, co ważne dla mieszkańców, zachęcającą mieszkańców do podejmowania inicjatyw służących społeczności lokalnej, zdobywania nowej i pogłębiania posiadanej wiedzy, doskonalenia umiejętności, ugruntowania więzi społecznych, identyfikacji potrzeb i oczekiwań mieszkańców – różnych grup społecznych i wiekowych. Chcemy stworzyć miejsce spotkań, warsztatów, pokazów, zajęć, wydarzeń kulturalnych, spotkań integracyjnych służących rozpowszechnianiu wiedzy, kultury i informacji, wymiany doświadczeń, nauki metodami tradycyjnymi oraz przy użyciu nowoczesnych technologii.
Tuchowską społeczność tworzą ludzie przywiązani do miejsca, w którym żyją, w naszym mieście spotykamy się z życzliwością dla wszelkich podejmowanych działań. Chcemy wykorzystać każdą możliwość, która potencjalnie przyczyni się do ugruntowania więzi między mieszkańcami, albo polepszy nasze wspólne funkcjonowanie. Staramy się

Wszystkie powyższe działania ukierunkowane są na upowszechnianie wiedzy i kultury metodami tradycyjnymi (kultywowanie tradycji) oraz za pomocą nowoczesnych technologii.

Aby podkreślić fakt, że pracownia jest wspólna i naprawdę każdy może z niej korzystać, będziemy chcieli, aby korzystający wespół wykonali dekorację, aranżowali i tworzyli jej wystrój. Każdy będzie mógł zostawić coś od siebie, i w ten sposób poczuć się nie tylko jej bezpośrednim użytkownikiem, lecz również współtwórcą tej przestrzeni. Dom Kultury jest zawsze „po drodze” mieszkańcom naszej gminy, a poprzez swoje działania i szeroką ofertę kulturalną jest społeczności lokalnej dobrze znany. Jesteśmy przekonani, że zasługujemy na pozyskanie środków na odremontowanie starej pracowni i nadanie jej nowego wizerunku. Tym bardziej, że w Tuchowie nie ma podobnego miejsca, które w taki sposób byłoby otwarte na potrzeby mieszkańców i mogło im służyć.

Razem chcemy „pomalować” naszą pracownię, by wszyscy mogli z niej korzystać i wiele przy tym dobrego zyskać dla naszej cudownej lokalnej społeczności!

Thumb_unnamed