Baner2
Wiejska Stolica Sztuki Ulicznej
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 181

Kategoria
Warsztaty
Miejsce realizacji
Szydłowo (woj. wielkopolskie)
Zgłaszający
Tobiasz Wiesiołek
Cel projektu
Warsztaty, podczas których dzieci, młodzież i dorośli, tworzą duże murale związane z wybraną tematyką np. lokalna historia, bohaterowie z bajek, tradycja wsi, wieś XXI w. Kolejne cele to edukacja, poprawa estetyki wsi, aktywizacja społeczna, integracja,
Opis projektu
1. Cel
Wieś nie musi być nudna! Projekt zakłada organizację warsztatów, podczas których dzieci, młodzież i dorośli, tworzą duże murale związane z wybraną tematyką np. lokalna historia, bohaterowie z bajek, tradycja wsi, wieś przyszłości. Kolejne cele to aktywizacja społeczna, integracja społeczeństwa i środowisk lokalnych, edukacja w zakresie sztuki ulicznej, poprawa estetyki wsi. Chcemy, żeby gmina Szydłowo została Wiejską Stolicą Sztuki Ulicznej. Po realizacji tego projektu planujemy zorganizować Wiejski Festiwal Sztuki Ulicznej.
2. Miejsce warsztatów.
Świetlica wiejska w Szydłowie lub przestrzeń publiczna nad stawem.
3. Czas realizacji.
maj 2016 r.
4. Dotychczasowe działania
Udało nam się pomalować muralami 5 starych przystanków. Murale są dziełem naszej młodzieży, której przydadzą się warsztaty, podnoszące ich umiejętności.
5. Badanie środowiska.
Zanim rozpoczniemy warsztaty, konsultujemy się z nauczycielami placówek szkolnych na terenie Gminy oraz jednostek pomocniczych, w celu wytypowania osób uzdolnionych plastycznie oraz przeprowadzimy kampanię promocyjno-rekrutacyjną w sieci. Następnie poznajemy miejscowe opowieści, przeprowadzamy panel dyskusyjny z organizacjami pozarządowymi z terenu Gminy Szydłowo oraz jednostkami pomocniczymi samorządu.
6. Czym jest Graffiti?
To buntownicza, niepokorna sztuka i dlatego jest tak popularna wśród młodzieży. Jeśli chcesz czymś zainteresować dzieciaki, to graffiti jest do tego świetnym narzędziem. Chcemy nauczyć młodych ludzi czegoś o historii i przekazać im trochę artystycznych umiejętności.
7. Edukacja.
Podczas zajęć uczniowie projektują i tworzą własnoręcznie. Dzięki ich emocjonalnemu zaangażowaniu w powstawanie malowidła, wiedza na temat przewodni zapada na długo w pamięć. Podczas zajęć uczestnicy mogą malować zarówno na przeznaczonej do tego celu ścianie, płytach OSB, bawełnianych koszulkach lub torbach ekologicznych.
Graffiti wykonane na ścianie w przestrzeni publicznej, zwiększa długotrwały efekt edukacyjny na całą lokalną społeczność. Malowidło takie może powstać na zniszczonej przez wandali ścianie, co daje dodatkowe możliwości edukacyjne i poprawia walory estetyczne przestrzeni publicznej.
Duży nacisk podczas warsztatów kładziony jest także na zasady legalnego malowania graffiti, aby nie były niszczone zabytki, obiekty sakralne czy odnowione elewacje. Poprzez udział w zajęciach uczestnicy poznają podstawy dobrych postaw obywatelskich, dbania o swoje najbliższe środowisko, poszanowania mienia społecznego. Uczą się także zasad pracy zespołowej.
9. Przebieg warsztatów:
Warsztaty 3 dniowe (3 x po 6 godzin). Przewidziane dla 15–20 osobowej grupy. Zakres warsztatów: integracja, wykład tematyczny dotyczący graffiti i murali, poznanie technik malowania, wycinanie wzorów, mała galeria obrazów, przygotowanie ściany pod mural, malowanie graffiti/muralu, przygotowanie przez uczestników konferencji prasowej, taniec i farba jako wyrażenie formy ekspresji, mały spektakl teatralny.

Thumb_dominik_kostka_akcja_pomaluj_swoj__wie_
Thumb_dominik_kostka_akcja_pomaluj_swoj__wie_