Baner2
„Świetlicowe szaleństwo – od rywalizacji do eko integracji”.
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 899

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Oświęcim (woj. małopolskie)
Zgłaszający
Ewa Ocylok
Cel projektu
Integracja placówek wsparcia dziennego (świetlic) z terenu miasta Oświęcim poprzez promocję ich działalności, rywalizację sportową, eko edukację oraz włączanie rodziców w działania świetlicowe.
Opis projektu
W ramach projektu „Świetlicowe szaleństwo – od rywalizacji do eko integracji” Stowarzyszenie Stempelek zaplanowało wsparcie świetlic z terenu Oświęcimia, mające na celu promocję ich działań w mieście. Działalność świetlic skierowana jest do dzieci i młodzieży, w tym zagrożonej zjawiskiem wykluczenia społecznego i opiera się na szeroko rozumianej edukacji, rozwijaniu zainteresowań i aktywnym zagospodarowaniu czasu wolnego. Świetlice często borykają się z trudnościami tak prozaicznymi, jak walka o fundusze na swoją działalność, czy braki kadrowe. W związku z codzienną walką o przetrwanie brakuje sił i środków na realizację wszystkich pomysłów, integrację świetlic, wymianę doświadczeń, promocję działalności w szerszej perspektywie. Stowarzyszenie Stempelek, mając doświadczenia w pracy z świetlicami, w proponowanym projekcie chce wspomóc świetlice i zadbać o element integracji. Projekt składać się będzie z następujących elementów:
1. „Dzieciaki na start! - Igrzyska Świetlicowe” - w ramach tego działania świetlice zostaną zaproszone do rywalizacji sportowej. Zaplanowane zróżnicowane konkurencje będą wymagały współpracy zespołowej i sprytu oraz pozwolą na wyłonienie Mistrza Igrzysk Świetlicowych – cała świetlica zostanie nagrodzona ciekawym wyjściem np. do kręgielni, kina, lodziarni itp. Kibicować pociechom będą rodzice. W trakcie Igrzysk zostanie przygotowany dla zawodników poczęstunek owocowo-warzywny, promujący zdrowe nawyki żywieniowe – w przygotowanie poczęstunku również zostaną zaangażowani rodzice i wolontariusze – edukacja odbywać się będzie na dwóch poziomach: dzieci i rodziców.
2. „Świetlicowe inspiracje – zrób coś z niczego” - w ramach działania w każdej z biorących udział w projekcie świetlic zostaną zorganizowane zajęcia praktyczne, których celem jest kreatywne wykorzystanie surowców wtórnych i rzeczy już niepotrzebnych. W trakcie zajęć dzieciaki rozszerzą wiedzę z zakresu segregacji odpadów, a także będą mogły wykazać się zdolnościami, które przydadzą się w kolejnym etapie projektu.
3. „Zobacz, co potrafimy!” - w ramach działania zostanie zorganizowany dla świetlic talent show, w ramach którego całe świetlice, jak również dzieci korzystające z ich wsparcia indywidualnie mogą pochwalić się posiadanymi umiejętnościami i zdolnościami przed szeroką publicznością, w tym rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Podczas występów każda z świetlic będzie miała przygotowane swoje stoisko, w ramach którego będzie mogła promować swoją działalność. Będzie to również okazja do wymiany doświadczeń między świetlicami. Warunkiem prezentacji będzie przygotowanie kostiumów, stanowisk, rekwizytów i dekoracji w oparciu o przedmioty i materiały z recyklingu. W powyższe prace zostaną włączeni w poszczególnych świetlicach rodzice i wolontariusze. Impreza zostanie zakończona nagrodzeniem uczestników oraz tańcem integracyjnym składającym się z kroków wymyślonych i zaprezentowanych przez każdą z świetlic.
Zamysłem projektu jest, by podobne działania miały charakter cykliczny. Zaprezentowany powyżej projekt jest zbieżny z działalnością Stowarzyszenia Stempelek, którego misją jest wyzwalanie aktywności obywateli, grup społecznych, organizacji i społeczności lokalnych.
Głosując na projekt „Świetlicowe szaleństwo – od rywalizacji do eko integracji”, macie w nim swój udział. Dziękujemy Wam za zaangażowanie i pomoc.

Thumb_dsc_0196