Baner2
Trójmiejskie Gry Parkowe na Orientację
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 490

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Gdańsk (woj. pomorskie)
Zgłaszający
Bractwo Przygody Almanak
Cel projektu
Przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera, na terenach zielonych oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych.
Opis projektu
Ideą projektu jest aktywizacja mieszkańców w zakresie wypoczynku w parkach i zieleńcach na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu poprzez organizację cyklu 6 imprez plenerowych na orientację o charakterze rekreacyjno - sportowym na terenach zielonych z poszanowaniem istniejącej tam przyrody.

Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera, na terenach zielonych oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Wartością dodaną do projektu będzie obeznanie uczestników w zakresie posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się każdemu w życiu codziennym, jak również integracja społeczna i pokoleniowe.

Pozostałe cele Trójmiejskich Gier Parkowych to:
- aktywizacja mieszkańców w zakresie wypoczynku w miejskich parkach i zieleńcach
- zapoznanie mieszkańców z ofertą Miasta, jaką są parki i inne tereny zielone
- ukazanie uczestnikom piękna i walorów krajoznawczych miejskich parków i terenów zielonych
- poszanowanie przyrody istniejącej na terenach organizowanych imprez
- wspieranie integracji społeczności lokalnych, poprzez popularyzację aktywnych form spędzania wolnego czasu na łonie natury
- promocja walorów krajoznawczych obszarów zielonych na terenach miejskich
- promocja rodzinnego spędzania aktywnie wolnego czasu.
- praktyczne potwierdzenie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą
- upowszechnianie kultury fizycznej i sportu
- propagowanie imprez na orientację jako doskonałej formy niekonwencjonalnego, aktywnego wypoczynku
- promowanie postaw antyalkoholowych poprzez ideę hasła „w zdrowym ciele zdrowy duch”

Elementami zachęcającymi mieszkańców do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą:
- rodzinna formuła imprez
- charakter spaceru po parku z dodatkową atrakcją w postaci odnajdywania umieszczonych na terenie parku punktów kontrolnych i wykonania przy nich określonych zadań
- drobny element rywalizacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami w postaci jak najlepszego wykonania zadań, w jak najkrótszym czasie, lecz czas nie będzie elementem kluczowym

Grupą docelową są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Trójmiejskie Gry Parkowe są skierowane do wszystkich osób, które chcą w aktywny sposób spędzić wolny czas w parkach i zieleńcach, łącząc turystykę aktywną z poznawaniem dziedzictwa przyrodniczego i integracją społeczną. Osoby biorące udział w Grach Parkowych na Orientację cenią sobie kontakt z przyrodą i chcą aktywnie wypocząć wśród otaczającej nas zieleni, przy okazji sprawdzając swoje umiejętności w posługiwaniu się mapą, a także chcą w niebanalny sposób spędzić wolny czas w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

Planujemy, że w projekcie weźmie udział co najmniej 960 osób (6 edycji średnio po 160 osób). Wzorem roku 2016 w realizację projektu zamierzamy zaangażować Rady Dzielnic, które wyrażą chęć wspólnej organizacji i promocji Gier Parkowych. Dotychczas współpracowaliśmy z gdańskimi Radami Dzielnic VII Dwór, Aniołki, Brętowo, Chełm, Piecki, Siedlce, Stogi, Jasień, Kokoszki, Strzyża, Wrzeszcz, Zaspa. Osoby do przeprowadzenia każdej edycji będą rekrutowane spośród lokalnej społeczności – dzielnic, na których będą realizowane kolejne edycje. Będą one pomagały w pracach organizacyjnych takich jak obsługa sekretariatu, wydawanie posiłków, sędzia startu, wręczanie medali itp.

Poprzez zrealizowanie tego projektu chcielibyśmy umożliwić przede wszystkim dzieciom i młodzieży rozwijanie ich zainteresowań. Prosimy Was o pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia.

Thumb_dsc_0275
Thumb_20150919_121754 Thumb_img_1097 Thumb_img_1179 Thumb_img_1227 Thumb_img_1253