Baner2
Międzypokoleniowa integracja - aktywni przez gotowanie
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 4140

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Marki (woj. mazowieckie)
Zgłaszający
Jarosław Jaździk
Cel projektu
Pobudzenie do aktywności społecznej i kontaktów z sąsiadami, przez stworzenie przestrzeni umożliwiającej spotkania i prezentację siebie. Szeroko pojęte działania w grupie rówieśników oraz międzypokoleniowej, integracja i poznawanie zasad savoir vivre.
Opis projektu
W Markach z inicjatywy wspólnej, mieszkańców i władz miasta powstaje Centrum Aktywności Obywatelskiej. Miejsce dostępne dla wszystkich – od maluszka do staruszka, czyli będzie integrować sąsiadów, tych bliskich jak i dalekich oraz stwarzać warunki do współpracy międzypokoleniowej. Drzwi będą szeroko otwarte na pomysły mieszkańców i to tu potrzebna będzie ich aktywność, pomysłowość i kreatywność. Powstaje przystań umożliwiająca odbicie od brzegu i wpłynięcie na szerokie wody działalności społecznej.

W dobie komputerów i wszechobecnego Internetu, każda inicjatywa pozwalająca na bezpośrednie kontakty i wspólne spędzenie czasu jest bezcenna. To tam będzie można zagrać w planszówki, warcaby czy brydża, mamy klub miłośników gier „Twarzą w Twarz” i właśnie w tym miejscu powinien on rozwinąć skrzydła.
Mieszkańcom zależy na bezpośrednich kontaktach, a dowodem są odbywające się zajęcia komputerowe, gimnastyczne oraz taneczne dla seniorów. Realizowany jest też projekt gimnastyki dla pań „Ruszamy mamy”, prężnie działa klub sportowy „Marcovia” oraz różne fundacje i stowarzyszenia. Niektóre z nich odnoszą sportowe sukcesy na arenach międzynarodowych. Od dwóch lat Marki zmieniają swoje oblicze, przeobrażając się z zaniedbanej poczwarki w motyla, wprawdzie kokon dopiero pęka ukazując główkę, ale wszyscy wiemy, ze każde przeobrażenia wymagają czasu i pieniędzy.
Centrum Aktywności Obywatelskiej to kolejny krok pozytywnych i szeroko zakrojonych zmian. Mieszkańcy Marek odnieśli kilka prestiżowych zwycięstw w konkursach obywatelskich, co dowodzi ich zaangażowaniu i społecznej aktywności oraz miłości do naszego zakątka, małej ojczyzny.

Od czterech lat realizowany jest Budżet Obywatelski, to inicjatywa jednego z mareckich stowarzyszeń i kolejny sukces mieszkańców. Z inicjatywy społeczników, przy nieocenionym wsparciu Burmistrza i Urzędu Miasta organizowane są wspaniałe imprezy: festyny, koncerty i wydarzenia sportowe o randze lokalnej oraz ogólnokrajowej. Na terenie naszego miasta działa kilka stowarzyszeń zrzeszających seniorów oraz wiele innych organizacji, fundacji i klubów, można powiedzieć, że Marki to miasto obywatelskie, które rozwija się bardzo prężnie.

Wstęp miał przedstawić mieszkańców i nasze miasto Marki, a zaprezentowane wydarzenia potwierdzić, że uzyskany grant zostanie w 100% wykorzystany dla dobra mieszkańców i żaden grosz nie będzie zaprzepaszczony.
Wspomniałem wcześniej o Centrum Integracji Obywatelskiej i właśnie z tym miejscem związany jest prezentowany projekt. Gotowanie to wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu i okazja do poznania nowych osób oraz integrację starszych z młodszymi. Gdzie jak nie w kuchni, młodzi będą słuchać babci i dziadka, przecież to oni znają sprawdzone stare receptury i tajniki sztuki kulinarnej. Nikt im nie powie - babciu, dziadku, Ty się nie znasz. Przecież każdy z nas, lubi babcine pierogi, bigos czy barszcz – osobiście szarlotkę na kruchym cieście. Młodsze pokolenie również może przekazać swoje umiejętności i wiedzę - jak zrobić sushi, czy nauczyć przygotowywania sous vide. Gotowanie ma wiele twarzy i każdy znajdzie coś dla siebie, może też stać się sposobem na życie, a na pewno jest świetną zabawą integrującą ludzi. Wycieczki kulinarne po różnych zakątkach świata, to sposób na poznawanie smaków i kultur oraz zasobów naturalnych i historii miejsc, w których jedzenie jest przygotowywane. Finał gotowania to spotkanie przy stole, konsumpcja, konwersacja i oczywiście kolejna przydatna wiedza savoir vivre - nie tylko przy stole. Trzeba mieć świadomość, że zasady dobrego wychowania są odmienne w różnych zakątkach świata i chyba warto je poznawać.

Projekt zakłada zakup sprzętu gastronomicznego koniecznego do prowadzenia warsztatów kulinarnych. Spotkań integracyjnych przy tworzeniu posiłków i nauce sztuki gotowania z zachowaniem zasad dobrego wychowania.
Nasza marecka obywatelska kuchnia, będzie pełna ciepła, pysznych smaków i aromatycznych zapachów. Miejsce to będzie skupiać ludzi o różnych zainteresowaniach w różnym wieku chcących ze sobą spędzić miło i aktywnie czas.

Thumb_spolecznik_2.0