Baner2
Latem będzie tu boisko, a zimą lodowisko
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 459

Kategoria
Animacja przestrzeni
Miejsce realizacji
Wiązownica-Kolonia (woj. świętokrzyskie)
Zgłaszający
Jacek Piwowarski
Cel projektu
1. Wzmacnianie współpracy międzypokoleniowej poprzez wspólne działanie. 2. Tworzenie nowych, atrakcyjnych możliwości spędzania wolnego czasu (np. przez tworzenie nowych wydarzeń, zawodów, uprawiania sportu, kreowanie przestrzeni publicznej)
Opis projektu
Sołectwo Wiązownica-Kolonia jest małą społecznością gminy Staszów. Zamieszkuje je 460 ludzi. W większości są to osoby w wieku średnim oraz starsze. Brakuje w naszej miejscowości miejsca, gdzie można kreatywnie spędzić czas i twórczo wypocząć. Przestrzeń publiczna kreowana przez społeczeństwo sołectwa jest uboga. Wsi potrzebna jest inicjatywa, która wdroży w swe działania jak najwięcej mieszkańców oraz zintegruje lokalną społeczność w działaniach na rzecz dobra wspólnego.
Takim miejscem jest teren przyległy do świetlicy, gdzie jest dużo niewykorzystanej przestrzeni. Najczęściej z tego miejsca korzystają dzieci ze świetlicy i okoliczna młodzież. Do tej pory nikt ich nie pytał jak chcieliby aby wyglądała ta przestrzeń, tak aby chętnie tu przychodzili i spędzali wolny czas. Problemem jest brak przyjaznego miejsce stworzonego przez młodych i dla młodych.
Projekt zakłada utworzenie m.in. bulodromu, miejsca, gdzie będzie można grać w petanque/boule. Ten sport bardzo podoba się dzieciom, bowiem nie wymaga długiego treningu i specjalnych boisk. Wystarczy tylko utwardzona nawierzchnia, 6 kul i zabawa na kilka godzin.
Projekt dotyczy aktywizacji mieszkańców do działań na rzecz poprawy wizerunku miejscowości, a zarazem wyzwolenie postaw gotowych do dalszych działań na rzecz dobra wspólnego. Prace będą poprzedzone konsultacją z dziećmi i młodzieżą w sprawie wyglądu i funkcji miejsca. To głównie młodzi ludzie zaprojektują tą przestrzeń, a starsi pomogą te plany wcielić w życie. Aranżacja przestrzeni będzie także polegać na wyrównaniu i częściowe utwardzeniu terenu, nasadzeniu roślin, posianiu trawy, przygotowania miejsca pod ogniska, ustawienia ławek. Większośc prac wykonamy czynem społecznym, ale nie obędzie się bez sprzętu, transportu i fachowej pomocy. Utwardzony teren (7/15 m) będzie otoczony krawężnikami dzięki czemu zimą będzie możliwość rozłożenia folii i wylania wody. Powstanie sołecka ślizgawka, która jest marzeniem naszych dzieci. Na razie w tym miejscu jest sterta kamieni, krzaki, nierówności i tymczasowe miejsce na ognisko. Przestrzeń ta ożywa raz w roku podczas EKO FESTYNU. Wtedy tymczasowo aranżujemy teren, a dzięki projektowi przyjazne miejsce będzie zachęcać do korzystania przez cały rok.

Projekt także zakłada wspólne działanie ze świetlicą Jutrzenka, dzięki czemu 13 świetlic z gminy Staszów będzie mogło wziąć udział w pierwszych mistrzostwach petanque. Każda świetlica dostanie zestaw do gry, tak aby ćwiczyć do finału i mieć szanse na nagrody. Na zakończenie projektu zrobimy zawody świetlic oraz par mieszanych (rodzic i dziecko) oraz festyn dla mieszkańców okolicy, tak aby lepiej popularyzować projekt i namawiać do aktywności. Będziemy rokrocznie robić takie zawody.

Akcja przyniesie wymierne korzyści dla społeczności lokalnej. Powstanie piękne i użyteczne miejsce, które będzie wizytówką wsi i dobrym przykładem aktywności
społecznej dla innych. Zaangażowanie mieszkańców, wspólna praca przy zmianie wizerunku wsi da poczucie solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne.
Uświadomi mieszkańcom, iż mogą realnie wpływać na jakość swojego życia. Rozwinie się współpraca między mieszkańcami i wzrośnie zainteresowanie rozwojem wsi. Młodzież i dzieci nawiąże bliższe kontakty ze starszymi, wymieni się pomysłami na zagospodarowanie terenu i zachęcą do zagospodarowania innych miejsc we wsi.
Pasjonaci petanque i nie tylko wzbogacą swoje umiejętności gry i kreatywnie spędzą wolny czas. Mieszkańcy oraz podróżni, którzy przejeżdżają codziennie przez wieś będą zainspirować się do działania i próbować podobne rozwiązania stosować w swoich społecznościach. Zaangażowanie społeczne będzie polegać głównie na pracy i projektowaniu oraz dbaniu o ten teren.

Thumb_plakat_akcja1
Thumb_ulotka Thumb_img_2482 Thumb_img_4410 Thumb_img_6141 Thumb_img_6759