1. Wzmacnianie współpracy międzypokoleniowej poprzez wspólne działanie. 2. Tworzenie nowych, atrakcyjnych możliwości spędzania wolnego czasu (np. przez tworzenie nowych wydarzeń, zawodów, uprawiania sportu, kreowanie przestrzeni publicznej)
Sołectwo Wiązownica-Kolonia jest małą społecznością gminy Staszów. Zamieszkuje je 460 ludzi. W większości są to osoby w wieku średnim oraz starsze. Brakuje w naszej miejscowości miejsca, gdzie można kreatywnie spędzić czas i twórczo wypocząć. Przestrzeń publiczna kreowana przez społeczeństwo sołectwa jest uboga. Wsi potrzebna jest inicjatywa, która wdroży w swe działania jak najwięcej mieszkańców oraz zintegruje lokalną społeczność w działaniach na rzecz dobra wspólnego.
Takim miejscem jest teren przyległy do świetlicy, gdzie jest dużo niewykorzystanej przestrzeni. Najczęściej z tego miejsca korzystają dzieci ze świetlicy i okoliczna młodzież. Do tej pory nikt ich nie pytał jak chcieliby aby wyglądała ta przestrzeń, tak aby chętnie tu przychodzili i spędzali wolny czas. Problemem jest brak przyjaznego miejsce stworzonego przez młodych i dla młodych.
Projekt zakłada utworzenie m.in. bulodromu, miejsca, gdzie będzie można grać w petanque/boule. Ten sport bardzo podoba się dzieciom, bowiem nie wymaga długiego treningu i specjalnych boisk. Wystarczy tylko utwardzona nawierzchnia, 6 kul i zabawa na kilka godzin.
Projekt dotyczy aktywizacji mieszkańców do działań na rzecz poprawy wizerunku miejscowości, a zarazem wyzwolenie postaw gotowych do dalszych działań na rzecz dobra wspólnego. Prace będą poprzedzone konsultacją z dziećmi i młodzieżą w sprawie wyglądu i funkcji miejsca. To głównie młodzi ludzie zaprojektują tą przestrzeń, a starsi pomogą te plany wcielić w życie. Aranżacja przestrzeni będzie także polegać na wyrównaniu i częściowe utwardzeniu terenu, nasadzeniu roślin, posianiu trawy, przygotowania miejsca pod ogniska, ustawienia ławek. Większośc prac wykonamy czynem społecznym, ale nie obędzie się bez sprzętu, transportu i fachowej pomocy. Utwardzony teren (7/15 m) będzie otoczony krawężnikami dzięki czemu zimą będzie możliwość rozłożenia folii i wylania wody. Powstanie sołecka ślizgawka, która jest marzeniem naszych dzieci. Na razie w tym miejscu jest sterta kamieni, krzaki, nierówności i tymczasowe miejsce na ognisko. Przestrzeń ta ożywa raz w roku podczas EKO FESTYNU. Wtedy tymczasowo aranżujemy teren, a dzięki projektowi przyjazne miejsce będzie zachęcać do korzystania przez cały rok.
Projekt także zakłada wspólne działanie ze świetlicą Jutrzenka, dzięki czemu 13 świetlic z gminy Staszów będzie mogło wziąć udział w pierwszych mistrzostwach petanque. Każda świetlica dostanie zestaw do gry, tak aby ćwiczyć do finału i mieć szanse na nagrody. Na zakończenie projektu zrobimy zawody świetlic oraz par mieszanych (rodzic i dziecko) oraz festyn dla mieszkańców okolicy, tak aby lepiej popularyzować projekt i namawiać do aktywności. Będziemy rokrocznie robić takie zawody.
Akcja przyniesie wymierne korzyści dla społeczności lokalnej. Powstanie piękne i użyteczne miejsce, które będzie wizytówką wsi i dobrym przykładem aktywności
społecznej dla innych. Zaangażowanie mieszkańców, wspólna praca przy zmianie wizerunku wsi da poczucie solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne.
Uświadomi mieszkańcom, iż mogą realnie wpływać na jakość swojego życia. Rozwinie się współpraca między mieszkańcami i wzrośnie zainteresowanie rozwojem wsi. Młodzież i dzieci nawiąże bliższe kontakty ze starszymi, wymieni się pomysłami na zagospodarowanie terenu i zachęcą do zagospodarowania innych miejsc we wsi.
Pasjonaci petanque i nie tylko wzbogacą swoje umiejętności gry i kreatywnie spędzą wolny czas. Mieszkańcy oraz podróżni, którzy przejeżdżają codziennie przez wieś będą zainspirować się do działania i próbować podobne rozwiązania stosować w swoich społecznościach. Zaangażowanie społeczne będzie polegać głównie na pracy i projektowaniu oraz dbaniu o ten teren.