Baner2
"Segreguję nie marnuję na maksa wykorzystuję" - edukacja ekologiczna z zakresu prawidłowego gospodarowania odpadami w Gminie Bierutów
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 3

Kategoria
Warsztaty
Miejsce realizacji
Bierutów (woj. dolnośląskie)
Zgłaszający
Aleksandra Borówka
Cel projektu
Poprawa stanu środowiska naturalnego w Gminie Bierutów poprzez edukację ekologiczną jej mieszkańców z zakresu prawidłowego gospodarowania odpadami.
Opis projektu
Niestety, stan środowiska, w którym żyją mieszkańcy Gminy Bierutów nie jest zadawalający. Nadal można zaobserwować nagminne spalanie odpadów w
przydomowych kotłowniach, wyrzucanie odpadów do rowów melioracyjnych, nielegalne wywożenie ich na teren lasów i pól uprawnych. Na obszarze Gminy Bierutów istnieją także dzikie wysypiska odpadów. Przyczynę tego stanu rzeczy, można upatrywać m.in. w niskim poziomie wiedzy mieszkańców na temat systemu gospodarowania odpadami w Gminie.
Nasz projekt jest odpowiedzią na ten problem. Dzięki przeprowadzonym warsztatom pt. "Segreguję nie marnuję na maksa wykorzystuję" chcemy przkazać mieszkańcom wiedzę na temat: jak poprawnie segregować odpady oraz jak można ograniczyć ich liczbę poprzez powtórne wykorzystanie, czyli upcykling. Przekazując mieszkańcom opracowane materiały edukacyjne, chcemy także uzmysłowić, jakie skutki niesie ze sobą spalanie odpadów w piecach oraz składowanie odpadów w miejscach do tego nie przeznaczonych. Stworzymy także instrukcję jak segregować odpady oraz na czym polega upcykling.
Zaprosimy mieszkańców Gminy do wspólnego działania podczas warsztatów w dniu wyjątkowym dla naszego miasta, czyli podczas świętowania 750 lecia nadania miastu Bierutów praw miejskich. Podczas warsztatów będziemy przeobrażali odpady w przedmioty użytkowe i dekoracyjne. Wraz z mieszkańcami wykonamy m.in.: organizery z rolek po papierze toaletowym, wazony ze słoików i butelek, doniczki z puszek, pudełka i skrzyneczki ozdobimy metodą decupage, wykonamy kwiatowe kule, kwiatki z kobiałek po jajkach itp. Zorganizujemy wystawę przedmiotów wykonanych metodą upcyklingu i zaprosimy ich autorów, którzy również pomogą mieszkańcom w przeobrażeniu odpadów w przedmioty użytkowe. Na naszym stanowisku rozegramy 2 konkursy: "Jak segregować" i "Eko - wieża na czas". Pierwszy zakłada przyporządkowanie prezentowanego odpadu do odpowiedniego worka do segregacji; drugi wykonanie jak najwyższej wieży z wcześniej wybranych odpadów w ciągu 5 minut. Dla upamiętnienia tego wyjątkowego święta nadania praw miejskich, wykonamy Eko - obraz z plastikowych nakrętech, naklejanych na płytę z wydrukowanym szkicem, przedstawiającym herb Miasta Bierutowa. Przygotowane materiały edukacyjne będą stanowiły nagrody w konkursach, w zestawie z upcyklingowym kotem Skrawiekm. Na stanowisku warsztatowym pełnić będzie dyżur ekspert w dziedzinie gospodarowania odpadami, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące gospodarowania odpadami w Gminie Bierutów. Jego zadaniem będzie również rozdawanie w/w materiałów edukacyjnych. Szacujemy, że w naszych zajęciach warsztatowych podczas obchodów 750 lecia nadania praw miejskich miejscowości Bierutów, weźmie udział minimum 500 mieszkańców. W nasz projekt zaangażujemy także uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Bierutowie, którzy wezmą udział w konkursie selektywnej zbiórki odpadów przeznaczonych na warsztaty. Uczniowie będą zbierać: szklane butelki i słoiki, puszki po groszku i kukurydzy itp. oraz plastikowe nakrętki. Zaangażujemy także uczniów do budowy Eko - obrazu z palstikowych nakrętek. Klasa Szkoły Podstawowej w Bierutowie oraz Gimnazjum, która uzbiera największą ilość odpadów otrzyma nagrody rzeczowe.
Data realizacji: 19 czerwiec 2015

Thumb_naklejka
Thumb_dsc_0073