Polskie obrzędy i zwyczaje były kiedyś stałym elementem naszego codziennego życia i naszej kultury. Łączyły pokolenia, zbliżały do siebie różne społeczne grupy, pokazywały najmłodszym i przypominały najstarszym. Z tamtych pięknych zwyczajów dotrwało do dziś niewiele, dlatego może warto niektóre wskrzesić.
Kolędowanie to ludowy obrzęd praktykowany w kulturach rolniczych i pasterskich, polegający na tym, że grupa kolędników odwiedza w okresach świątecznych (kolędowanie bożonarodzeniowe i wielkanocne) gospodarstwa z życzeniami pomyślności.
Zwyczaj ten był kultywowany w naszej miejscowości, jednak od kilkudziesięciu lat nie jest obecny nie tylko u nas, ale w żadnej z kilkunastu miejscowości w całej gminie.
Może gdybyśmy rozpromowali ten zwyczaj wystawiając go w szkołach i imprezach okolicznościowych, robią z tego quasi-sztukę doprowadzilibyśmy do odnowieni zaginionej tradycji?
Wtedy zespół Kolędników nie tylko sezonowo obdarowywał by odwiedzane domy kolędami i życzeniami, ale mógłby poprzez aranżację zabawnych scenek promować nasz region. Chcielibyśmy, żeby te wydarzenie miały wielowymiarowy charakter, moglibyśmy odtwarzać biblijne historie, w które można by było wplątywać scenki ludowe i folklorystyczne. Chcielibyśmy uczyć i bawić.
Wsparcie naszego projektu miałoby na celu reaktywację lokalnych zwyczajów. W zamian za dofinansowanie do przygotowania strojów i eksponatów moglibyśmy podjąć na nowo nie tylko miejscowe, ale i polskie tradycje.
Chcielibyśmy „przywrócić do życia” kilka postaci kolędników, na przykład Gwiazdora, Turonia, Barana, Kozę, Bociana, Żyda, Śmierć i Diabła.
Może z czasem, gdybyśmy dobrze się do tego przygotowali stało by się to stałym elementem folkloru... Może zapraszali by nas inni... A może zostalibyśmy zaproszeni na jakiś ogólnopolski przegląd kolędniczy...