Baner2
Akademia Dziecięco-Rodzicielska przy Balladyny "Kreatywnie na placu zabaw"
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 306

Kategoria
Animacja przestrzeni
Miejsce realizacji
Międzyrzec Podlaski (woj. lubelskie)
Zgłaszający
Sylwia Hubica
Cel projektu
Celem projektu jest integracja rodziców z dziećmi w dobie kryzysu rodziny, innowacyjne podejście do organizacji wolnego czasu dzieci i młodzieży, połączonego z modernizacją lokalnej infrastruktury i jej kreatywnym wykorzystaniem.
Opis projektu
JAK JEST?
Wyobraźmy sobie małe osiedle bloków mieszkalnych w niewielkim osiemnastotysięcznym miasteczku Międzyrzec Podlaski na wschodzie Polski, w województwie lubelskim. Miasteczko ma starzejące się społeczeństwo, ale blok przy ulicy Balladyny 7B tętni życiem. W 90 % zamieszkują tu młode rodziny z dziećmi w różnym przedziale wiekowym - od najmłodszych bobasów w wózeczkach, przez przedszkolaków, podstawówkowiczów, po gimnazjalistów. Latem starsze dzieciaki bawią się razem z rówieśnikami z okolicy, biegając i skacząc po okolicznej "górce" - wystarczy wyobraźnia, by z pozostałości piachu po budowie bloku stworzyć sobie przestrzeń do rozrywki... I tak nie ma lepszego miejsca w okolicy. A młodsze dzieci? Pozostaje plac zabaw pod czujnym okiem rodzica, ponieważ nie jest on przystosowany do potrzeb chociażby tych najmłodszych szkrabów, a dla starszych - jest już mało atrakcyjny. Dzieci grzebią obojętnie w piasku, który i tak częściowo porósł trawą, rodzice na ławeczce plotkują beztrosko. Większość stoi, bo i z ławeczką krucho, a przecież sumienie nie pozwala zostawić dziecka samopas. Przez osiedle przejeżdżają samochody, dzieci biegają, jeżdżą na rowerach, malują kredą po kostce, żar leje się z nieba - letnie długie popołudnia w mieście przecież trzeba JAKOŚ dziecku zorganizować żeby nie siedziało w domu przed komputerem lub TV.

JAK MOGŁOBY BYĆ?
Można wykorzystać potencjał obecnej infrastruktury przy bloku i zacząć myśleć o placu zabaw jako przestrzeni kreatywnej integrującej rodziców z dziećmi. Plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, z nowoczesnymi i w pełni bezpiecznymi elementami zabawowymi dostosowanymi do potrzeb dzieci w różnym wieku, z huśtawką koszyczkową, karuzelą, hamakiem lub drewnianym domkiem zabaw stanie się miejscem SPOTKAŃ I INTEGRACJI, a nie jedynie ogrodzonym "kojcem do przechowywania" dzieci i plotek starszych. W leniwe wakacyjne popołudnia można zorganizować warsztaty dla rodziców i dzieci, które poprzez zabawę zacieśnią więzi rodzinne, zajęcia z animatorami rozwijające wyobraźnię (np. z chustą Klanzy), zajęcia ruchowo-sensoryczne dla dzieci wspomagające rozwój oraz umiejętność współpracy z rówieśnikami, gry terenowe i wiele innych atrakcji. Wszystko to z wykorzystaniem infrastruktury osiedlowej i placu zabaw w myśl edukacji dotyczącej zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa podczas codziennych czynności i zabaw ale przede wszystkim w myśl IDEI INTEGRACJI rodziców i dzieci na poziomie kreatywnego spędzania wspólnie wolnego czasu, z dala od kanapy, telewizora, komputera i nadgodzin w pracy.

LOKALNIE I Z POMYSŁEM DLA LEPSZEJ JAKOŚCI ŻYCIA NASZYCH DZIECI!

Thumb_playground-3-1542718