Baner2
Lotnicza historia Mielca
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 667

Kategoria
Animacja przestrzeni
Miejsce realizacji
Mielec (woj. podkarpackie)
Zgłaszający
Grzegorz Ziomek
Cel projektu
Celem projektu jest rewitalizacja ściany garażowej wzdłuż deptaku uczęszczanego przez ok 20% mieszkańców. Na ścianie zostanie przedstawiona historia rozkwitu miasta wynikająca z uruchomienia produkcji lotniczej w Mielcu.
Opis projektu
Mielec, jeszcze początkiem XX wieku niewielka miejscowość z kilkoma tysiącami mieszkańców - obecnie w gminie mieszka blisko 80 tysięcy osób. Uruchomienie produkcji lotniczej na terenach przylegających do miasta spowodowało jego dynamiczny rozwój. W zaledwie 10 lat od otwarcia zakładów lotniczych:
- wybudowano nowe osiedla, szkołę techniczną, szpital zakładowy, dom kultury, stadion sportowy, basen i wiele innych budynków,
- założono Fabryczny Klub Sportowy, który w swej historii wielokrotnie zdobył mistrzostwa Polski, reprezentował nasz kraj w Lidze Mistrzów, a w naszym mieści grał nawet Real Madryt,
- rozbudowano sieć dróg i połączeń kolejowych,
- zrealizowano wiele innych inwestycji.

Zakład lotniczy w czasach świetności zatrudniał ponad 20 tysięcy pracowników i produkował półtora samolotu dziennie.

Uważamy, że tak barwna (nawet na tle Polski) historia Mielce powinna zostać zwizualizowana w jednym z centralnych miejsc miasta. Poprzez rewitalizację ściany garażowej o długości ok 70 metrów w niecodzienny sposób jesteśmy w stanie przedstawić najistotniejsze fakty związane z naszą miejscowością i będzie to swego rodzaju pomnik historii Mielca. Z lotu ptaka pokażemy Mielec z początków XX wieku, a dla uchwycenia kontrastu stan obecny. Wizualizacja zostanie uzupełniona o fakty i liczby, co pozwoli uwidocznić skalę zmian. Do realizacji projektu zaangażujemy mieszkańców z wspólnoty mieszkaniowej, lokalnych artystów, oraz uczniów pobliskich szkół.

Atrakcyjności projektu dodaje jego lokalizacja. Ściana garażowa znajduje się w centralnym miejscu dużego osiedla, obok której każdego dnia przemieszcza się kilka tysięcy osób, a w weekendy jest mijana przez mieszkańców udających się do centrum miasta oraz pobliskich ogródków działkowych.

Realizacja projektu pozwoli zaktywizować lokalną społeczność, poprawić wygląd otaczających nas budynków i przybliży mielczanom historię naszego miasta.

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na:
- rewitalizację terenu zielonego przylegającego do ściany garażu,
- wyrównanie płytek chodnikowych przylegających do ściany budynku,
- wypełnienie ubytków i naprawienie ewentualnych pęknięć w elewacji garażu,
- wzmocnienie ściany za pomocą środków gruntujących,
- wykonanie malowania.

Większość z wymienionych prac zostanie wykonana w ramach wolontariatu uwzględniając szkolenie młodych malarzy (uczniów mieleckich szkół).

Thumb_wizualizacja_szkic_1
Thumb_gara_