Baner2
Obora Sztuki
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 294

Kategoria
Warsztaty
Miejsce realizacji
Wolnica (woj. warmińsko-mazurskie)
Zgłaszający
Edyta Maślanka
Cel projektu
Celem projektu jest pozyskanie środków na zakup niezbędnych materiałów w celu wyposażenia pracowni ceramicznej aby mogły w niej odbywać się cykliczne warsztaty ceramiczne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Opis projektu
Obora Sztuki – to pracownia ceramiczna, która powstała w starej oborze w pięknym ustronnym miejscu sprzyjającym tworzeniu. Chcę udostępnić pracownię dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych aby móc dzielić się swoja pasją z innymi, gdyż w naszej miejscowości nie ma dostępu do aktywnego i twórczego spędzania czasu. Nie ma tu świetlicy, szkoły czy przedszkola, a najbliższy ośrodek kultury znajduje się ok. 20 km od naszej wsi. Z powodu braku komunikacji publicznej nie każdy mieszkaniec ma możliwość uczestniczenia w podobnych zajęciach w innych miejscowościach.
Warsztaty ceramiczne to alternatywna forma spędzania czasu wolnego. Latem zajęcia będą odbywać się w ogrodzie. Prace stworzone przez uczestników zajęć wypalane będą w tradycyjny sposób czyli w piecu opalanym drewnem, który zostanie umieszczony na zewnątrz.
Zajęcia z ceramiki wspomagają edukację dziecka, rozwijają zdolności manualne, bardzo dobrze wpływają na postrzeganie przestrzeni. Praca z gliną skupia, uspokaja, rozwija kreatywność i wyobraźnię. Młodzi uczestnicy warsztatów poznają dziedzinę sztuki, która w przyszłości może stać się ich prawdziwą życiową pasją. Dorośli zaś doświadczyć mogą atrakcyjnej formy spędzenia czasu wolnego oraz mogą mieć możliwość spotkań ze znajomymi i odnowić więzi sąsiedzkie jak za dawnych czasów.
Prace stworzone przez uczestników warsztatów będzie można obejrzeć podczas corocznego festynu naszej Wsi oraz wziąć udział w warsztatach plenerowych podczas festynu.
Pomieszczenie wspólnymi siłami zostało przez nas wyremontowane i wyposażone (meble robiliśmy sami). Piec do wypału ceramiki budować będziemy we własnym zakresie i własnymi środkami. Natomiast pozyskane fundusze w ramach konkursu Spółdzielnia pomysłów planuję przeznaczyć na zakup szkliw, gliny, pędzli, narzędzi do obróbki gliny, toczków, koła garncarskiego elektrycznego oraz zakup drewna do wypału. Chciałabym aby warsztaty trwały co najmniej pól roku i były później kontynuowane. Aby z pracowni mogły korzystać dzieci, młodzież oraz chętni dorośli pracownia musi być dobrze wyposażone w te podstawowe materiały. Warsztaty będę prowadziła w formie wolontariatu.

Thumb_100_6514
Thumb_100_6308 Thumb_100_6477 Thumb_100_6519 Thumb_100_6547 Thumb_100_6492 Thumb_100_6461 Thumb_100_6308 Thumb_100_6477 Thumb_100_6547 Thumb_100_6492