Baner2
Przymorze – przestrzeń działań twórczych
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 2

Kategoria
Animacja przestrzeni
Miejsce realizacji
Gdańsk - Przymorze (woj. pomorskie)
Zgłaszający
Krzysztof Skrzypski
Cel projektu
Wyjście ze sztuką i działaniami twórczymi w przestrzeń miejską / dzielnicową, która sprzyja mieszkańcom i tworzy dogodne warunki do wymiany myśli, aktywizacji i integracji środowiska lokalnego.
Opis projektu
Współczesny świat oczekuje od człowieka żeby był samodzielny, umiał podejmować decyzje, kreatywnie myślał, jednocześnie potrafiąc współpracować z grupą, był przygotowany do tworzenia idei, projektów, produktów, które są efektem pracy grupowej. Nasze zadanie – twórcze działanie – jest taką metodą pracy, która pozwala jednocześnie rozwijać te dwa aspekty, oryginalność, pomysłowość i zdolność współpracy, nie zapominając równocześnie o rozwijaniu kompetencji społecznych, lokalnych i emocjonalnych. Zastosujemy taką metodę edukacji twórczej, która da możliwość poszukiwania własnych dróg twórczego rozwoju.
Zadanie „Przymorze – przestrzeń działań twórczych” to praca z młodzieżą w środowisku lokalnym metodą „od pomysłu do realizacji”. Chcemy zainspirować młodych ludzi do działań twórczych w przestrzeni naszej dzielnicy, głęboko wierząc, że każdy ma w sobie potencjał twórczy. Przeprowadzimy cykl sześciu (6) warsztatów, które zakończymy dwoma (2) happeningami, instalacjami lub wystawami, tak aby uczestnicy projektu mogli poczuć, że mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, że mogą ją kształtować, zmieniać, ubarwiać.
Do wyznaczonego celu nie prowadzi jedna droga. Sens nie tkwi więc w tym żeby pokazać jak do niej dojść, ale żeby zaprosić innych do dochodzenia do celu, gdyż tak naprawdę to proces jest najważniejszy. W czasie takiego procesu zdobywamy doświadczenia, nabywamy umiejętności, odkrywamy siebie. Udział w procesie wraz z innymi ludźmi jest bardzo ważny. Działania twórcze powstają jako efekt współpracy uczestników i prowadzącego warsztatów. Od początku razem pracują: tworzą cel, gdyż tylko do razem kreowanego celu będą mieli motywację, żeby dążyć, razem wyznaczają drogi, korzystając razem nawzajem ze swoich pomysłów, obserwują rezultaty i przedstawiają sobie rezultaty pracy, tak żeby każdy miał szansę wyciągnąć z nich wnioski.
Dziś doskonale wiemy, że aby osiągnąć sukces i być zadowolonym ze swojej pracy, musimy nauczyć się planowania i organizacji własnej pracy, podejmowania właściwych wyborów. Musimy nauczyć komunikowania się, tolerancji i akceptacji innego punktu widzenia. Musimy nauczyć się współpracy z innymi. Musimy nauczyć się ewaluacji, wyciągania wniosków na przyszłość.
Przygotowana przez młodzież wystawa fotograficzna ( druk wielkoformatowy) będzie wykonana z trwałych materiałów pozwalających na jej wyeksponowanie na wolnym powietrzu w formie „wystawy na płocie” – w ten sposób wynik pracy młodego pokolenia zostanie jeszcze bardziej doceniony, co może poskutkować jeszcze większym zaangażowaniem młodzieży w życie lokalnej społeczności, poprzez realizację kolejnych twórczych przedsięwzięć stwarzających warunki do integracji mieszkańców Przymorza.
Zadanie adresowane jest do ludzi młodych – uczniów szkoły gimnazjalnej ( maksymalnie do 15 osób) – mieszkańców dzielnicy Gdańsk Przymorze i ma pokazać im, jak pomysły, marzenia, fantazje zamieniać w konkretne twórcze działania docelowo rozwijające świadome uczestnictwo w kulturze. To właśnie młodzi ludzie mają się stać kreatorami wydarzeń, happeningów, wystaw i instalacji o charakterze kulturalnym na dzielnicy. Odbiorcami zaś staną się mieszkańcy Przymorza, przypadkowi przechodnie, goście oraz turyści w różnym wieku. Do zadania zaproszeni zostaną podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej (do 5 osób) – dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Thumb_img_0319