Baner2
Ogródki sąsiedzkie
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 16

Kategoria
Animacja przestrzeni
Miejsce realizacji
Radom (woj. mazowieckie)
Zgłaszający
Mateusz Wojcieszak
Cel projektu
Stworzenie wspólnoty sąsiedzkiej między mieszkańcami osiedla dzięki animacji przestrzeni przy blokowiskach.
Opis projektu
Przestrzeń mieszkalna definiuje nasze dzieciństwo, dojrzewanie, pierwsze przyjaźnie i rozwój. Dlatego tak ważne jest, aby stopniowo stawała się bardziej otwarta, kolorowa i przyjazna mieszkańcom.

Miejscem naszych działań będzie radomskie osiedle Michałów. Usytuowane jest w północnej części Radomia, w pobliżu krzyżujących się tras: Warszawa – Kraków i Lublin – Łódź. W układzie architektonicznym dominują wysokie bloki z "wielkiej płyty". Na osiedlu mieszka ok. 8 tys. osób. Michałów posiada wiele dużych i mniejszych niezagospodarowanych terenów zielonych - pasy zieleni przy ulicach, nieużytki, łąki. Do miejsc o niewykorzystanym potencjale należą także ogródki przy blokach. Są one miejscami codziennie mijanymi przez setki mieszkańców, przywołującymi wspomnienia dzieciństwa, a przede wszystkim potencjalnie doskonałym miejscem na wspólną osiedlową przestrzeń. Naszym marzeniem jest stworzenie sieci ogródków sąsiedzkich zaprojektowanych w drodze konsultacji z mieszkańcami i zarządem spółdzielni. Ogródki w niedalekiej przyszłości będą stanowiły centrum spotkań, rozmów sąsiedzkich, będą tworzyły silną wspólnotę obywatelską zaczynając od najbardziej lokalnego wymiaru.

Nasz projekt zakłada przeprowadzenie procesu partycypacyjnego - od rozmów z zarządem spółdzielni do częstych spotkań z mieszkańcami przy lemoniadzie, czy rozgrzewającym kakao. Odbiorcami będą mieszkańcy bloków przy ul. Sobieskiego, Mieszka I oraz Łokietka, a pośrednio wszyscy zamieszkujący Michałów. Animacją przestrzeni chcemy wpłynąć pozytywnie na relacje międzyludzkie i budowanie więzi sąsiedzkich. Stworzona wizja będzie dziełem wspólnej pracy, a same ogródki będą doskonałym sposobem na zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie osiedla.

Po uzyskaniu zgody na działanie od zarządu spółdzielni przystąpimy do konsultacji z mieszkańcami bloków, przedstawimy im nasze pomysły, ustalimy terminy spotkań. W sprawach botanicznych doradzać nam będzie konsultant ogrodniczy odpowiedzialny za techniczne przygotowanie projektów. Na spotkaniach w klubach osiedlowych, na świeżym powietrzu, czy w domach samych mieszkańców stopniowo opracowywać będziemy zamysły ogrodów - rodzaje roślin, układ, kolory, miejsca. Chcemy, aby w ogrodach prócz kwiatów ozdobnych przyjaznym pszczołom pojawiły się owoce i warzywa, których plony dystrybuowano by do mieszkańców danej klatki. W ostatnim etapie projektu zakupione sadzonki, nasiona, środki ochrony roślin przekazane zostaną liderom bloków, którzy (ciągle pod okiem koordynatorów) w ramach czynu społecznego zajmą się nasadzeniem i ochroną ogródków wspólnie z resztą mieszkańców. Najważniejsza część (moment wspólnej pracy z sadzonkami i łopatami) nie jest częścią projektu ze względu na czas zakończenia programu Społecznik 2.0. Finansowanie zostanie przeznaczone na sam proces partycypacyjny oraz zakup sadzonek do późniejszej pracy.


Thumb_david_mcspadden_cc