Baner2
Tytuł projektu: „Ignatki – Gra w Zielone”
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 836

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Ignatki (woj. podlaskie)
Zgłaszający
Bożena Jabłońska
Cel projektu
Zwiększenie aktywności społecznej i integracji mieszkańców; ochrona środowiska i podniesienie estetyki krajobrazu; podniesienie bezpieczeństwa osób korzystających z placu zabaw, w tym podniesienie standardu ich życia i ochrona zdrowia.
Opis projektu

Działania w ramach projektu „Ignatki – Gra w Zielone” przewidują:
• założenie żywopłotu z krzewów i drzew ozdobnych wokół obrzeża publicznego placu zabaw;
• zakupienie elementów małej architektury ogrodowej (stołu i ławek) do samodzielnego montażu, w miejscowości Ignatki, położonej w województwie podlaskim, gminie wiejskiej.

Mieszkańcy terenów wiejskich, w szczególności dzieci i osoby starsze, mają utrudniony dostęp do aktywnych i atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu, z powodu ograniczeń finansowych i braku środków transportu. Z uwagi na to najczęstszą formą wypoczynku i spędzenia czasu z sąsiadami jest korzystanie z wyznaczonych miejsc na terenie sołectwa. Plac zabaw w Ignatkach położony jest przy drodze powiatowej o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Posadzone drzewa i krzewy po kilku latach staną się zieloną barierą ochronną od spalin i hałasu poruszających się po drodze pojazdów mechanicznych. Na placu brak jest elementów małej architektury (ławek i stolika), które zachęcałyby do wypoczynku i obecności w tym miejscu. Dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnej i aktywnym uczestnictwie jej członków w pracach zwiększających atrakcyjność tego miejsca osiągniemy trwałe efekty. Ponosząc stosunkowo niskie nakłady finansowe, zyskamy rozpoznawalne miejsce Ignatek, które stanie się trwałym punktem planowania towarzyskich spotkań i spędzania wolnego czasu. Wspólna praca nie ograniczy się jedynie do przygotowania terenu i nasadzenia krzewów oraz drzew. W przyszłości, przynajmniej przez kilka lat, wspólna pielęgnacja nasadzeń (podlewanie, przycinanie) będzie okazją do spotkań oraz kultywowania i wzmacniania więzi sąsiedzkich. Z efektów prac, które obejmuje projekt społecznego przedsięwzięcia korzystać będą mieszkańcy miejscowości liczącej ponad 350 osób.
Zakres prac które mamy zamiar wykonać:
1. Przygotowanie terenu pod nasadzenia:
- sprzątnięcie placu; przygotowanie gruntu, w tym jego spulchnienie, wyznaczenie linii nasadzeń, przygotowanie miejsca pod konkretne drzewka.
2. Wybór sadzonek, pod uwagę bierzemy tuje odmiany Smaragd o wielkości od 70 do 85 cm w doniczkach (tak by była większa szansa ich przyjęcia się w gruncie) lub krzewy ozdobne np.: tawuła japońska.
3. Sadzenie zakupionych roślin.
4. Zakup elementów małej architektury ogrodowej (stołu i ławek). Montaż ławek i stołu oraz zabezpieczenie ich przed działaniem warunków atmosferycznych (pomalowanie środkiem konserwującym).
5. Pielęgnacja nasadzeń jest działaniem długoterminowym, rozłożonym na kilka lat, tj.: pierwsze dwa lata zabezpieczenie drzewek przed wyschnięciem (częstotliwość podlewania uzależniona będzie od warunków atmosferycznych). W kolejnych latach przycinanie drzewek (działania praktycznie bezkosztowe, wymagające tylko nakładów pracy).
6. Konserwacja elementów małej architektury ogrodowej będzie wymagała nakładów finansowych, środki na nią będzie można pozyskać z funduszu sołeckiego. Jak wygląda i jak może wyglądać ten plac zabaw prezentuję na zdjęciach.

Thumb_ignatki_plac
Thumb_icon Thumb_ignatki5screen Thumb_ignatki6screen Thumb_ignatki7screen Thumb_ignatki8screen