Baner2
Ogród Społeczny na Łasztowni
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 344

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Szczecin (woj. zachodniopomorskie)
Zgłaszający
Agata Adamowicz
Cel projektu
integracja lokalnej społeczności, estetyzacja miejsca, aktywizacja społeczeństwa, wymiana doświadczeń międzypokoleniowych, edukacja ekologiczna
Opis projektu
LUBIMY PRZESADZAĆ - PRZESADZAJ Z NAMI!
Projekt Ogrodu Społecznego jest inicjatywą oddolną i będzie polegał na zagospodarowaniu nieużywanej przestrzeni sąsiadującej z niedawno odrestaurowanym budynkiem prywatnej firmy CSL - Starą Rzeźnią oraz posłuży jako miejsce integracji lokalnej społeczności. Teren ten przeznaczony będzie na budowę ogrodu społecznego, który trwać będzie od połowy maja do końca września. Będzie to miejsce zbudowane przez mieszkańców i dla mieszkańców.
Nasz ogród będzie integrował cztery funkcje: ekologiczną, edukacyjną, kulturalną oraz rekreacyjną.
- funkcja ekologiczna dotyczyć będzie uprawy roślin oraz pielęgnacji ogródka, w którym wspólnie zbudujemy grządki i posadzimy sadzonki kwiatów, ziół oraz warzywa przeznaczone do późniejszej, wspólnej konsumpcji podczas uczty z plonów zaplanowanej na przeddzień demontażu ogródka - tj. 27 września.
- funkcja edukacyjna to nieodpłatne warsztaty dla osób w każdym wieku, bez względu na poglądy czy status społeczny. Tutaj, stawiamy głównie na wymianę doświadczeń międzypokoleniowych (np. warsztaty z wekowania prowadzone przez osoby w starszym wieku). Do prowadzenia warsztatów pozyskani zostaną lokalni działacze, którzy zgodzili się wesprzeć naszą inicjatywę.
- zadaniem funkcji kulturalnej będzie promocja lokalnych artystów (muzyków, fotografów itp.). Na terenie ogródka zbudujemy scenę a prawie stuletni mur wykorzystamy pod galerie propagującą twórczość regionalną
- funkcja rekreacyjna to przestrzeń relaksu z widokiem na piękną, historyczną zabudowę lewego brzegu Odry. Zaprosimy wszystkich chcących złapać trochę oddechu, rozłożyć koc czy odpocząć na leżaku lub wspólnie zbudowanych siedziskach.
Istotą działań ogrodu będzie integracja i aktywizacja lokalnej społeczności - utrzymanie ogrodu od przygotowania grządek, pielęgnację oraz demontaż ogródka będzie odbywał się z pomocą mieszkańców. Dodatkowo, każdego dnia w wyznaczonych godzinach terenu ogródka pilnować będzie ogrodnik-wolontariusz, którego zadaniem będzie opieka roślin oraz informowanie i odpowiadanie na pytania w sprawach dotyczących pielęgnacji roślin. Wszystkie wydarzenia oraz dostęp do ogrodu będą bezpłatne.
Wspieraj ekologię, integrację i aktywizację!

Thumb_ogrod2
Thumb_ogrod Thumb_ogrod1