Baner2
Spacerownik Wildecki
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 154

Kategoria
Animacja przestrzeni
Miejsce realizacji
Poznań (woj. wielkopolskie)
Zgłaszający
Ula Ziober
Cel projektu
Stworzenie wirtualnej i drukowanej mapy Wildy oraz przeprowadzenie gry miejskiej na jej podstawie
Opis projektu
Wilda to jedna z najstarszych dzielnic Poznania, która przez lata coraz bardziej traciła na znaczeniu i zyskiwała złą sławę miejsca niebezpiecznego i nieprzyjaznego obcym. Projekt „Spacerownik Wildecki” ma odczarować ten obraz i pokazać zupełnie inne oblicze dzielnicy. Głównym celem jest stworzenie mapy- przewodnika po ciekawych miejscach na Wildzie. Będą to zarówno piękne secesyjne kamienice oraz parki, jak i miejsca z ciekawą, lokalną historią, jak np. zakład szewski prowadzony od trzech pokoleń. Będą to jednak również miejsca, których dzisiaj niestety już nie ma, jak legendarne Kino Wilda, w którym teraz znajduje się supermarket.
Pierwszym etapem projektu będzie zbieranie informacji- swoisty wywiad środowiskowy, w którym wezmą udział wolontariusze oraz mieszkańcy i entuzjaści Wildy. To oni pomogą stworzyć główne ramy naszej mapy i odkryją historie miejsc, jakie się na niej znajdą.
Drugim etapem będzie przygotowanie strony internetowej. Za jej pomocą będzie można odbyć wirtualny spacer po dzielnicy: posłuchać opowieści, zobaczyć zdjęcia nieznanych zakątków i odkryć niesamowite historie. Ściśle związana ze stroną internetową będzie podręczna, drukowana mapka, którą będzie można znaleźć nie tylko w różnych punktach Wildy, ale także w punktach informacji miejskiej i turystycznej na terenie całego Poznania.
Ostatnim, podsumowującym wydarzeniem projektu będzie gra miejska, której akcja toczyć się będzie oczywiście na Wildzie, a wskazówkami do rozwiązania zagadek i odnalezienia drogi do skarbu będą poszczególne elementy i miejsca pojawiające się na obu mapach.
Projekt „Spacerownik Wildecki” ma zintegrować lokalną społeczność, ale także pokazać Wildę ludziom z zewnątrz. Aby go zrealizować potrzebne jest przede wszystkim zaangażowanie uczestników, ale także fundusze na zaprojektowanie strony internetowej oraz wydruk map. Projekt ten nie ma ścisłych ram czasowych, gdyż mam nadzieję, że internetowa mapa będzie się systematycznie powiększać o kolejne ciekawe miejsca i historie zbierane nawet po oficjalnym zakończeniu projektu.

Thumb_mural_poznan_wilda_map