Baner2
Kierunek PRZYSZŁOŚĆ!
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 652

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Lubań (woj. dolnośląskie)
Zgłaszający
Emilia Wawrzyniak
Cel projektu
Wzmocnienie potencjału w celu wykształcenia nowych liderów i pobudzenia aktywności.
Opis projektu
Kierunek PRZYSZŁOŚĆ! to projekt na dziś, jutro i pojutrze dla harcerzy, a poprzez włączenie ich w projekt pobudzenie młodej kadry do społecznego działania. Przeprowadzonych zostanie kilka działań:
Warsztaty interdyscyplinarne dla kadry i kandydatów na kadrę. Osoby działające w pionach organizacji, promocji i programu nauczą się współdziałania, podstaw prawnych oraz skutecznych sposobów komunikacji. Zajęcia poprowadzą specjaliści z konkretnych dziedzin wzmacniając potencjał organizacji. Skutkiem warsztatów oprócz zdobycia umiejętności będzie nawiązanie sieci współpracy obejmującej obszar kilku powiatów.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży podczas festynu osiedlowego. Zaproponuję dzieciom inny sposób na spędzenie wolnego czasu – bez portalu społecznościowego i gier komputerowych, ale za to z przyjaciółmi i masą radości. Zajęcia poprowadzą harcerze ucząc się tym samym planowania, przeprowadzania i podsumowywania dużych działań społecznych.
Włączenie innych osób do czynnego działania – nabór nowych członków do jednostek działających w Lubaniu. Im nas więcej – tym więcej dobrego można zdziałać. Zaproponuję dzieciom harcerstwo jako nowy styl życia – styl oparty na przygodzie, poszukiwaniu, zdobyciu nowych umiejętności. Wszystko to prowadzone aktywnymi metodami dzięki stale rozwijającemu się i stymulującemu programowi. Jeśli zainwestujemy w rozwój tych jednostek – osiągniemy efekt w postaci nowych liderów środowiskowych, pobudzimy kreatywność i inicjatywy oddolne. Doświadczenie pokazuje, że korzysta na tym cała okolica.
Przeprowadzenie cyklu zajęć edukacyjnych – nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wzmocnienie zaradności życiowej poprzez zadania lokalne (zwiady, spotkania z ciekawymi osobami), warsztaty teatralne i z dramy. Następnym krokiem będzie wykorzystanie tych umiejętności przez harcerzy w działaniu – organizacja warsztatów z pierwszej pomocy w przedszkolach, wieczornica historyczno – obyczajowa dla mieszkańców miasta, festiwal piosenki.
Poprawienie stanu pomieszczenia, w którym spotykają się dzieci. Ściany wymagają odmalowania, należy zrobić nową podłogę i zadbać o wyposażenie. To inwestycja na lata, dzięki której kolejne dzieci będą mogły zupełnie bezpłatnie rozwijać zainteresowania, zdobywać przyjaciół i poznać smak harcerskiej przygody.
Podczas całego projektu celem nadrzędnym jest zaszczepienie w uczestnikach jednej idei – założyciela skautingu Roberta Baden – Powella „Spróbujcie zostawić ten świat trochę lepszym, niż go zastaliście”.

Thumb_azyl-37