Baner2
EKO-DEWELOPER
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 264

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Szczecin (woj. zachodniopomorskie)
Zgłaszający
Mariola Badowska
Cel projektu
Celem projektu jest stworzenie ekologicznej przestrzeni integracji, edukacji i relaksu dla mieszkańców jednego z nowoczesnych osiedli w Szczecinie.
Opis projektu
Celem projektu jest stworzenie ekologicznej przestrzeni integracji dla mieszkańców jednego z nowoczesnych osiedli w Szczecinie, na którym powstaną zielnik - ekologiczne miejsce upraw, domki dla owadów pożytecznych - przyjazna przestrzeń dla rozmnażania i zimowania oraz ogród sensoryczny - miejsce spotkań, zabawy i relaksu.

Zieleniec Sąsiedzki zostanie stworzony z wydzielonej przez wspólnotę/spółdzielnię/inwestora/dewelopera przestrzeni w obrębie jednego z nowoczesnych, szczecińskich osiedli. W Zieleńcu Sąsiedzkim znajdzie się:
- zielnik - ze świeżymi ziołami, z których korzystać będą mogli mieszkańcy osiedla
- ogródek sensoryczny - ogród kwiatowy, wyposażony w powierzchnie o różnych fakturach, oddziałujące na zmysły (ścieżki kamienne, drewniane, eko-instalacje dźwiękowe, eko-instalacje świetlne), wyposażony w wygodne ławki, stoliki i mini-piaskownicę. Będzie służył spotkaniom i sąsiedzkiej integracji. W ogrodzie znajdą się zarówno kwiaty, jak i drzewka/krzewy owocowe.
- osiedle dla owadów pożytecznych - domki i hotele dla owadów i zapylaczy - wyposażone i przygotowane, w celu ich ochrony, tworzenia przyjaznych warunków rozmnażania i zimowania. Osiedle będzie posiadało funkcję edukacyjną. Każdy domek będzie stworzony dla innej grupy owadów. Będzie posiadał tablicę opisującą owady i ich znaczenie dla najbliższej przestrzeni (w szczególności dla Zieleńca Sąsiedzkiego" i wpływ na przyrodę o każdej porze roku.

Do Zieleńca Sąsiedzkiego zostaną zaproszeni w szczególności mieszkańcy jednego ze szczecińskich, nowoczesnych osiedli oraz inni zainteresowani mieszkańcy Szczecina.
W ramach inauguracji projektu EKO-DEWELOPER odbędą się warsztaty z tworzenia mini-zieleńców, ogrodów balkonowych i ekologicznych dekoracji, dla 30 osób (dzieci i młodzieży). Po warsztatach odbędzie się piknik integracyjny. Wykonane elementy dekoracyjne będą mogły pozostać w Zieleńcu lub Osiedlu dla Owadów.

Projekt EKO-DEWELOPER będzie inicjatywą pilotażową. Skierowany jest do szczecińskich deweloperów, którzy mogą zaprosić Stowarzyszenie do tworzenia Zieleńców i Osiedli dla owadów w ramach swoich inwestycji.

Zieleńcem w ramach pilotażowego projektu będzie opiekowało się Stowarzyszenie Wizualne Miasto - w ramach pracy wolontariackiej. A także mieszkańcy jednego z nowoczesnych osiedli w Szczecinie.

Wynikiem projektu jest:
- integracja najmniejszej, lokalnej społeczności skupionej w nowych osiedlach. Stworzenie bezpiecznej przestrzeni do wypoczynku i animacji czasu wolnego.
- edukacja ekologiczna i podnoszenie świadomości dotyczącej ochrony owadów pożytecznych
- stworzenie ciekawej i innowacyjnej przestrzeni spotkań i zabawy w ogrodzie sensorycznym dla dzieci. Dzięki kontaktowi z przyrodą mogą rozwijać swoje zmysły, uczyć się szacunku dla przyrody, pielęgnować ją i wspólnie w niej wypoczywać.Thumb_z9314349q_domki-dla-owadow-powinny-stac-w-miejscach-suchych-
Thumb_1-15378 Thumb_domek_dla_owadow_pozytecznych_746562 Thumb_original