Baner2
Pracownia Stolarska " U Gepetta"
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 16

Kategoria
Warsztaty
Miejsce realizacji
Nowe (woj. kujawsko-pomorskie)
Zgłaszający
Magdalena Cichowicz
Cel projektu
kultywowanie tradycji stolarstwa w Nowem, promocja edukacji zawodowej wśród dzieci, rozbudzanie pasji oraz pobudzanie kreatywności u dzieci, zapewnienie ciekawej formy spędzania wolnego czasu oraz pokazanie możliwosci innej formy spedzania wolnego czasu
Opis projektu
Na terenie Nowego działa Fundacja Aktywizacji i Integracji, której jednym z celów jest promowanie edukacji zawodowej wśród dzieci i młodzieży, a co za tym idzie do budowania społeczności świadomej i odpowiedzialnej w sferze wyborów zawodowych.
Planujemy utworzyć poza szkolną Pracownię Stolarską, zwaną po prostu "U Gepetta". Projekt jest skierowany do członków lokalnej społeczności, w szczególności do dzieci i młodzieży w wieku 7 - 15 lat. Nasze miasteczko - Nowe -przez dziesięciolecia było mekką rzemiosła stolarskiego. Już przed wojną istniało blisko sto zakładów zajmujących się obróbka drewna i wykonywaniem mebli. Po wojnie powstała Pomorska Fabryka Mebli. w latach 70 - 80-tych stolarstwo wywarło znaczący wpływ na edukację w szkołach podstawowych, w których jednym z przedmiotów były Zajęcia Praktyczno - Techniczne, ukierunkowane na zapoznanie się właśnie z tym zawodem. Działała Zasadnicza Szkoła Zawodowa, która kompleksowo kształciła specjalistów obróbki drewna. Do połowy lat 90-tych istniało wiele kół zainteresowań dla dzieci i młodzieży związanych z dziedzina stolarska: modelarnia, warsztat renowacji starych mebli. Od połowy lat 90-tychdegradacja tej części rzemiosła spowodowała powolny i postępujący upadek Pomorskiej Fabryki Mebli, likwidację prywatnych warsztatów rzemieślniczych, bezrobocie oraz emigrację fachowców.
Aktualnie w obszarze przedsiębiorczości lokalnej obserwuje się inicjatywy powstawania małych, najczęściej jedno - osobowych zakładów meblowych, odradza się Pomorska Fabryka Mebli po licznych reorganizacjach. Jednak problemem jest kapitał ludzki, który na skutek zaniechania solidnej edukacji i emigracji stanowi problem. Naszymi działaniami nie jesteśmy w stanie zwiększyć ilości wykwalifikowanych stolarzy oraz nie jest to naszym celem. Uważamy jednak, że wczesna edukacja przez zabawę w takich małych pracowniach służy rozbudzeniu pasji i faktycznego zainteresowania tym obszarem zawodowym. Działanie Fundacji ma mieć charakter długofalowy i trwały, nastawiony na promowanie edukacji zawodowej, w szczególności w tzw. zawodach ginących, które wcześniej były charakterystyczne dla naszego regionu. Stąd pomysł na lokalne działanie jakim niewątpliwie może być Pracownia Stolarska - ognisko pracy pozaszkolnej dla dzieci i młodzieży.
Planujemy realizację zajęć 2 razy w tygodniu, pod okiem stolarza - instruktora - nauczyciela praktycznej nauki zawodu. Pracownia Stolarska ma działać cały rok i adekwatnie do pory roku zostałyby dostosowane zajęcia (na przykład: jesienią uczestnicy wykonywaliby latawce - tę inicjatywę chcielibyśmy połączyć z innym lokalnym działaniem a mianowicie z konkursem latawców, który odbywa się co roku w naszym miasteczku, zima, z kolei karmiki oraz renowacja skrzynek drewnianych).
Chcielibyśmy aby Pracownia miała swojego partnera - profesjonalny zakład pracy - Stolarnię. Zakładamy, ze przedsiębiorstwo będzie nas wspierało i zaopatrywało w materiał do pracy dydaktycznej ale również umożliwi organizację wycieczek do przedsiębiorstwa dla uczestników naszych zajęć.
Aktualnie posiadamy miejsce na zajęcia - pomieszczenie z niezbędną infrastrukturą. Sami finansujemy opłaty stałe (media). Poszukujemy środków na wyposażenie (ręczne narzędzia stolarskie) oraz finansowanie instruktora.
Działalność naszej Pracowni dokumentować i upubliczniać będziemy za pomocą zakładki na stronie Fundacji Aktywizacji i Integracji oraz redagowanego przez uczestników funpage'a na portalu społecznościowym Facebook.
Poprzez projekt Fundacji pokazalibyśmy dzieciom i młodzieży, ze spędzanie wolnego czasu w takiej formie jest alternatywą dla gier komputerowych i Internetu. Dzięki tej inicjatywie lokalnej moglibyśmy rozbudzać w dzieciach kreatywność oraz umożliwiać im poznanie i zgłębianie tego rzemiosła. Wasze wsparcie pozwoliłoby nam na dokupienie narzędzi do pomieszczenia przeznaczonego na Pracownię Stolarska i już częściowo wyposażonego oraz sfinansowanie instruktora.
Powstanie Pracownik Stolarskiej jest zbieżne z misją Fundacji Aktywizacji i integracji, która ma na celu rozwój świadomości oraz aktywizację i animację społeczności lokalnej, w której działamy.


Thumb_franek
Thumb_20160920_105332