Baner2
Siłownia zewnętrzna dla mieszkańców sołectwa Węglew
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 4

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Węglew Kolonia (woj. wielkopolskie)
Zgłaszający
Stanisława Jasiczek
Cel projektu
Głównym celem projektu jest podniesienie swojej kondycji i sprawności fizycznej , integracja społeczeństwa, wykorzystanie wolnej przestrzeni w parku ginących zawodów i tradycji pomiędzy rzeźbami do aktywnego spędzania czasu.
Opis projektu
Głównym celem projektu jest podniesienie swojej kondycji i sprawności fizycznej , integracja społeczeństwa, wykorzystanie wolnej przestrzeni w parku ginących zawodów i tradycji pomiędzy rzeźbami do aktywnego spędzania czasu.
Miejscem, gdzie odbędzie się realizacja projektu będzie plac przed Muzeum Rzemiosła Artystycznego Węglew Kolonia 62. Węglew to miejscowość w Wielkopolsce, w powiecie konińskim w gminie Golina, w samym sercu Polski. Jest to teren bardzo często zalewany przez rzekę Wartę, bez zakładów pracy i szans na inwestycje, którą zahamowało powstanie Nadwarciańskiego Parku Narodowego. Mieszkamy z dala od większych miast jak Poznań, Łódź, gdzie aż huczy od kultury, sportu i turystyki. Naszych mieszkańców nie stać na wyjazdy do odległych miejscowości, jest coraz mniejszy ruch komunikacji miejskiej i kolejowej. Nie mają też nawyku uczestniczenia w tego typu imprezach. Zwykle też przez brak zainteresowań czy też zwykłe lenistwo. Nie ma w naszej miejscowości klubu, kawiarni, domu kultury, czy innego miejsca, gdzie młodzież i starsi mogliby się integrować, czynnie wypoczywać, spotykać się. Organizacje pozarządowe nie kwapią się do zorganizowania imprez, które by zjednoczyły mieszkańców, nie dążą do tego też inne organizacje. Chcemy zaangażować lokalną ludność do wspólnej pracy i własnymi siłami przy pomocy lokalnych organizacji i jednostek samorządowych zrealizować zadanie, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Będziemy uczyć korzystania z tych urządzeń. W naszym terenie jest wysoki wskaźnik bezrobocia, dane wzięte z PUP do wcześniejszych projektów w 2014 roku, panuje alkoholizm i narkomania wśród młodzieży, co jest zauważalne przejeżdżając przez wieś i okolice, co stanowi zagrożenie wykluczeniu społecznemu. Aby temu zapobiec należy zrobić coś pożytecznego dla tych ludzi, zjednoczyć ich i zachęcić do wspólnej pracy, aby nam wszystkim lepiej się żyło. Nasze sołectwo Węglew na koniec roku 2016 liczyło 1386 mieszkańców wg ewidencji ludności w gminie a na koniec 2014 roku liczyła tylko 905 wg danych GUS. Jak widać jest to bardzo rozległa i rozwijająca się wieś, którzy się nie znają. Przybyło dużo nowych mieszkańców. W samej gminie Golina jest 11864 mieszkańców. Nasze sołectwo stanowi 12 % mieszkańców gminy i jest największym sołectwem. Brakuje u nas Domu Kultury, oprócz naszego stowarzyszenia nie ma osób, którzy by chcieli coś dla innych robić. Nie widać również zaangażowania ludności w życie kulturalne, sportowe czy turystyczne. My to chcemy zmienić i ożywić społeczeństwo. Daleko mamy również do dużych miast gdzie dudni życie kulturalne turystyczne i sportowe. Wzrasta również liczba osób bezrobotnych. Średnia wg GUS to 841 osób z naszej gminy co stanowi 10 % ogółem bezrobotnych w PUP w Koninie. Jest to tyle ile mieszkańców było w naszym sołectwie w 2014 roku . W 2015 roku 2,3 % mieszkańców korzysta ze wsparcia opieki społecznej wg strategii rozwoju gminy co stanowi 267 rodzin i 654 mieszkańców. Najwięcej osób korzysta z powodu ubóstwa(231), niepełnosprawności(167) i bezrobocia(145).
Problemem głównym wśród mieszkańców subregionu konińskiego jest ograniczona aktywność, samodzielność i niezależność powodująca zagrożenie wykluczeniem społecznym. Wynika to nie tylko z niskiej aktywności społecznej i zawodowej, ale przede wszystkim z ograniczeń wynikających z wieku starczego i związanej z tym niepełnosprawności, braku nawyku korzystania z dóbr kultury, sportu, rehabilitacji czy turystyki wśród mieszkańców, życia w nieprzyjaznym otoczeniu społecznym oraz trudnej sytuacji finansowej. Brak też jest wspólnej inicjatywy wśród regionalnych organizacji pozarządowych. W naszej gminie brakuje kompleksowego wsparcia. Z ponad 5-letniego doświadczenia z miejscową ludnością i nie tylko wynika, że jest brak kompleksowej oferty (dobranej do potrzeb mieszkańców). Zaplanowane działania mają zwiększyć aktywność społeczną wśród mieszkańców, poprawić ich samodzielność i niezależność oraz spowodować zmianę sposobu myślenia i patrzenia na swoją sytuację.
Działalność Domu Kultury w Golinie nie jest nastawiona jest na rozwój . Tylko w minimalnym stopniu zaspakaja potrzeby mieszkańców. Brakuje sportowych i turystycznych imprez plenerowych , dobrej muzyki, wystaw. Bardzo było widać w tym roku, jak organizowaliśmy "Spektakl historyczny Kazania Gnieźnieńskie a Chrzest Polski" w prowadzonym przez nas Muzeum Rzemiosła Artystycznego, gdzie przybyło około 500 osób nie tylko z gminy, co dało nam wielka satysfakcję i wiarę w to , że robimy dobre i pożyteczne rzeczy dla społeczeństwa. Bardzo ważnym czynnikiem , które świadczy o potrzebie rozwoju życia sportowego, turystycznego i kulturalnego jest coroczny spadek wydatków z budżetu gminy. Przeraża nas taka sytuacje. Chcemy i możemy więcej zdziałać ale z braku środków nie mamy możliwości.
Potrzeby: nieumiejętność korzystania z dóbr sportu, turystyki i kultury, odnajdywanie ważnych informacji, nieumiejętność zagospodarowania czasu wolnego, niewystarczająca liczba ofert kulturalnych, nieumiejętność pracy w zespole, braki finansowe, brak miejsc kulturalnych i sportowych i turystycznych i z tym związanych, brak zajęć pozaszkolnych i trzymanie dzieci w domu. Potrzebą jest też coraz większa ilość osób niepełnosprawnych , starszych osób dla których rehabilitacja jest ważna.
Skutek: nieumiejętność korzystania z dóbr kulturalnych sportowych i turystycznych, nieumiejętność odnajdywania wiadomości o takich imprezach, nieumiejętność wspólnego podejmowania decyzji i wspólnej pracy, zaniżony poziom poczucia własnej wartości, brak wiary w swoje możliwości, niechęć do jakiejkolwiek aktywności, zasiedzenie w domu, trzymanie dzieci pod przysłowiowym kloszem. Nieumiejętność korzystania z takiego miejsca, gdzie mogliby zadbać o własne zdrowie. Pogorszenie stanu sprawności fizycznej.
W naszej miejscowości Węglew chcemy wspólnie z mieszkańcami utworzyć miejsce rehabilitacji TZW. Siłownie zewnętrzną, gdzie każdy młodszy czy starszy mógłby skorzystać z podniesienia swojej kondycji, sprawności i fizycznej. Chcemy postawić dla nich przynajmniej 3 elementy służące do rehabilitacji. Byłby to rowerek , biegacz , koła . Bazujemy w przekonaniu, że każdy ze względu na wiek powinien mieć możliwość prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia. Sport i ruch są jednymi z głównych warunków zdrowia i dobrego samopoczucia, dotyczy to szczególnie seniorów. Siłownie na świeżym powietrzu , niezwykle popularne w krajach Europy, zyskują coraz większą popularność w Polsce. Są zaprojektowane tak, aby zapewnić całkowicie bezpieczny, łatwy i przyjemny dostęp do nich . Szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo osób starszych oraz dzieci.
termin realizacji projektu - miesiąc kwietniu 2017 roku.

Thumb_45
Thumb_43