Baner2
30:2
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 4

Kategoria
Edukacja
Miejsce realizacji
Mikołów (woj. śląskie)
Zgłaszający
Monika Rożek
Cel projektu
Bezpośrednim celem projektu jest poprawa znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród mieszkańców sołectwa Bujaków.
Opis projektu
Projekt 30:2 prowadzony będzie na terenie wsi Bujaków, sołectwa należącego do miasta Mikołów oraz adresowany jest do mieszkańców Bujaków – od najmłodszych dzieci do najstarszych seniorów. Społeczność ta liczy około 2000 osób. W naszym projekcie chcielibyśmy dotrzeć do wszystkich dzieci uczęszczających do Bujakowskiego Zespołu Szkół (ok. 200 dzieci), do młodzieży oraz wszystkich osób dorosłych. Głównymi zadaniami projektowymi będą warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które chcemy przeprowadzić na zasadzie piramidy społecznej. Pierwszą grupą będą strażacy ratownicy z Bujakowskiej OSP (10 osób) – wszyscy będący mieszkańcami naszego sołectwa. Wezmą oni udział w certyfikowanym kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Jest to kurs, który również umożliwia im udzielanie pierwszej pomocy podczas akcji ratowniczych prowadzonych przez OSP. Następnie strażacy po przeszkoleniu z KPP wolontaryjnie poprowadzą warsztaty z udzielania pierwszej pomocy dla młodzieży należącej do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Bujakowie (20 osób). Po przeszkoleniu młodzież z MDP wspólnie z strażakami ratownikami przeprowadzą cykl otwartych spotkań dla mieszkańców wsi Bujaków, na których wspólnie będą szkolić wszystkich chętnych mieszkańców z umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Będzie to również okazja do wspólnej międzypokoleniowej integracji mieszkańców, z naciskiem na wspólne doskonalenie się. Nasza jednostka bardzo chętnie współpracuje również z Zespołem Szkół znajdującym się w Bujakowie, dlatego chcemy wspólnie zorganizować w szkole „Dzień Ratownika”. Podczas tego dnia Młodzież z MDP Bujaków, pod okiem instruktorów-ratowników przeszkoli swoich rówieśników z zasad udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty będą dla dzieci o tyle ciekawe, że to właśnie osoby w ich wieku, a czasem nawet młodsze, będą w stanie im przekazać tę wiedzę.
Aby możliwe było przeprowadzenie warsztatów dla mieszkańców oraz dla uczniów, planujemy zakup fantomów treningowych.
Dodatkowo mieszkańcy Bujakowa zyskają na tym, że zwiększą się kwalifikacje strażaków ratowników z naszej miejscowości, a być może większa liczba dzieci oraz młodzieży zainteresuje się tematyką społecznej służby ratowniczej w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej.


Thumb_medyczne