Baner2
Rękodzieła łączą pokolenia
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 28

Kategoria
Kultura
Miejsce realizacji
Głubczyce (woj. opolskie)
Zgłaszający
Elżbieta Małko-Kołodzeij
Cel projektu
zwiększenie więzi międzypokoleniowej, integracja międzypokoleniowa i rówieśnicza, promowanie niesztampowej twórczości rękodzielniczej
Opis projektu
W społeczeństwie następuje marginalizacja osób starszych, narastająca izolacja społeczna tej grupy w połączeniu z niskim statusem materialnym i brakiem ciekawych propozycji na spędzanie wolnego czasu prowadzi do wycofania osób starszych z życia społecznego. Natomiast młodsze pokolenie goni za nowinkami technicznymi, wybieraj komputer zamiast twórczości manualnej i spotkań w grupie rówieśniczej. Jest to negatywne zjawisko.
Dodatkowo znaczący jest fakt, że odchodzi się od schematu rodziny wielopokoleniowej, zanikają więzi pomiędzy wnukami a dziadkami, co w ocenie realizatorów również jest niewłaściwe.
Istotne jest to, że w naszym powiecie nie ma żadnej oferty, która wychodziłaby naprzeciw idei zwiększania integracji między pokoleniami oraz zachęcenie do aktywności społecznej seniorów, przy współudziale ich wnuków, czy innych dzieci. Jeśli już się coś pojawi to obciążone jest wysokimi kosztami, na co seniorów z racji niskich dochodów nie stać.
Nie ma również oferty bezpłatnych zajęć manualno-artystycznych dla dzieci i młodzieży.
Seniorzy w czasach młodości sami przygotowywali ozdoby świąteczne, drzemie w nich talent, o którym zapomnieli. Wielu z nich jest wciąż sprawnych, nie znosi bezczynności, potrzebuje pretekstu do wyjścia z domu, do zwieszenia swojej aktywności są gotowi dzielić się swoimi umiejętnościami. Dzieci natomiast z racji wypierania nożyczek, pędzelków i zabaw kreatywnych przez laptopy i inne zabawki elektroniczne nie mają wysokiej sprawności manualnej dłoni.

Chcę spróbować to zmienić za sprawą dwudniowych warsztatów rękodzielniczych zakończonych wernisażem prac.
Pierwszy dzień przeznaczony na wykonanie kartek świątecznych metodą scrapbookingu, czyli łączenia różnych elementów. Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, filc, tkanina, nożyczki i maszynki do wycinania profili, ćwieki, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania, kokardy, cekiny, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków z efektem Pluster („puchnących”), szablonów, shape cutter, naklejek dziurkaczy wzorków, kolorowego proszku i podgrzewaczy do embossingu.
Drugi dzień to warsztaty artystyczne z przygotowywania stroików okolicznościowych lub/i wieńców okolicznościowych. Projekt będzie przeprowadzony w okresie przedświątecznym, więc tematem przewodnim obu spotkań będą Święta Bożego Narodzenia. Elementami do pracy będą gałązki, bombki, sztuczne kwiaty, świece itp. akcesoria.

Projekt ma za zadanie:
- zwiększenie więzi międzypokoleniowej
- integracja międzypokoleniowa i rówieśnicza (senior-dziecko, dziecko-dziecko, senior-senior)
- aktywizacja osób biorących w projekcie poprzez atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu
- zapobieganie wykluczeniom społecznym uczestników
- poznanie technik rękodzielniczych i nabywanie nowych umiejętności, rozwijanie talentu
- promowanie niesztampowej twórczości rękodzielniczej
- wzrost poczucia własnej wartości uczestników

W jego realizację planuję włączyć:
- nieformalna grupa trzech osób, w życiu prywatnym przyjaciół, które od zawsze zajmują się w różnego rodzaju robótkach ręcznych, bardzo popularnym w ostatnim czasie rękodzielnictwie - począwszy od ozdób techniką decupage, poprzez "wiklinę papierową", ozdoby - biżuteria z filcu, ręczne wykonywanie kartek okolicznościowych metodą scrapbookingu, świątecznych stroików ozdobnych czy szydełkowania. Wszyscy są niekomercyjnymi artystami i ludźmi z pasją, którą chcą przekazać innym.
Dodatkowo wszystkie trzy osoby łączy fakt, że są rodzicami i wychowują między innymi dziecko niepełnosprawne.
- Stowarzyszenie rodziców dzieci niepełnosprawnych TACY SAMI,którzy z racji osobistych doświadczeń zauważyli, że relacje między ich dziećmi, a ich rodzicami nie są głębokie i wysnuli tezę, że wynika to z braku możliwości aktywnego spędzania razem czas i można tę tezę odnieść do szerszego grona ludzi.
- Miejski Dom Kultury z Głubczyc i Urząd Miasta i Gminy -miejsce wystawy prac
- placówki oświatowe i stowarzyszenie "Dinozaury" w celu dotarcia do najliczniejszego grona odbiorców.


Thumb_dscf3426
Thumb_dscf3522 Thumb_img_0068 Thumb_p1000103 Thumb_p1020048 Thumb_p1020065