Baner2
Na Gontyniec poprzez wieki
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 156

Kategoria
Animacja przestrzeni
Miejsce realizacji
Chodzież (woj. wielkopolskie)
Zgłaszający
Michał Szalaty
Cel projektu
Stworzenie edukacyjnego szlaku turystycznego nawiązującego do chrztu Polski, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski wraz z mapą szlaku w formie gry planszowej promującej szlak.
Opis projektu
Stworzenie szlaku edukacyjnego „Na Gontyniec poprzez wieki” związanego z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski. Szlak turystyczny (liczący łącznie około 7 km i składający się z dwóch fragmentów istniejących szlaków czerwonego i żółtego) to świetna okazja do poznania przyrody oraz spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Szlak wchodzi w skład tzw. „Szwajcarii chodzieskiej”, charakteryzuje się ciekawym ukształtowaniem terenu, początek szlaku przy jez. Strzeleckim, koniec przy jez. Karczewnik. Prowadzi przez charakterystyczne siedem wzniesień, a kulminacyjnym jest wzgórze Gontyniec (192 m.n.p.m.)
Warto, by przy okazji spacerów mieszkańcy Chodzieży mogli dowiedzieć się co nieco o historii Polski, poczynając od 966 roku, a skończywszy na czasach współczesnych. Kilkanaście kolorowych tablic, które powstanie na szlaku wiodącym na Gontyniec, w sposób atrakcyjny i rzeczowy przybliży zwłaszcza młodym fakty z historii Polski oraz najważniejsze postaci.
Projekt zakłada powołanie społecznego komitetu szlaku „Na Gontyniec poprzez wieki”. W ramach jego prac do realizacji projektu pragniemy zaprosić zwłaszcza młodych mieszkańców ziemi chodzieskiej. Do patronatu zostaną zaproszone szkoły z regionu, harcerze, a także stowarzyszenia lokalne, władze miejskie oraz wszyscy mieszkańcy.
Przejścia szlakiem będą miały formę regularną i ciągłą. Szlak da możliwość organizacji atrakcyjnych cyklicznych rajdów, wydarzeń o charakterze kulturalnym, patriotycznym i religijnym, takich jak: rajdy rodzinne, harcerskie czy szkolne.
Promocją dla szlaku będzie gra planszowa, która wykonana na płótnie metodą sitodrukową będzie stanowiła jednocześnie mapę szlaku.
W celu zaangażowania jak najszerszej grupy osób w realizację projektu zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie pomysłu graficznego tablic rozmieszczonych na szlaku.
Ufamy, że szlak przyczyni się nie tylko do promocji aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu, ale również do integracji społeczności lokalnej oraz zdobywania wiedzy przez aktywną formę wypoczynku. Obok poznania dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego szlak będzie atrakcją turystyczną oraz przyczyni się do promocji regionu.

Thumb_fb_20160225_20_57_29_saved_picture
Thumb_fb_20160225_20_56_21_saved_picture Thumb_fb_20160225_20_57_08_saved_picture Thumb_fb_20160225_20_57_45_saved_picture Thumb_fb_20160225_20_58_05_saved_picture Thumb_fb_20160225_20_58_14_saved_picture