Baner2
TRADYCJA DA SIĘ LUBIĆ
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 3217

Kategoria
Kultura
Miejsce realizacji
BIELAWA (woj. dolnośląskie)
Zgłaszający
BOGUMIŁA DERENOWSKA
Cel projektu
PODNIESIENIE ŚWIADOMOŚCI SPOŁECZNEJ W ZAKRESIE ZNACZENIA TRADYCJI W NASZYM ŻYCIU JEDNOSTKOWYM I GRUPOWYM
Opis projektu
Postanowiliśmy nakręcić film fabularny. My, to znaczy młodzież, kadra instruktorska, rodzice i sympatycy Zespołu Pieśni i Tańca "Poloneziaki" z Bielawy ze Stowarzyszenia Spółdzielcza Animacja Kulturalna.
Nasz film będzie trwał ok 40 minut, których upływu ze względu na ciekawą i dowcipną fabułę nie da się zauważyć. W największym skrócie: opowiada o chłopcu, który miota się między utrzymaniem uznania kolegów z drużyny piłkarskiej a nie przynoszącą chluby, a ważną dla niego, przynależnością do zespołu ludowego. Bohater ma też problem ze zrozumieniem ważności kultywowania tradycji przez młode pokolenie.

Cel
Nasz film, który roboczo zatytułowaliśmy „Tradycja da się lubić” ma na celu przybliżenie szerokim kręgom społecznym problemów związanych z kontynuacją rodzimych tradycji, uświadomienie skutków marginalizacji naszego dziedzictwa kulturowego oraz zachęcenie do uczestnictwa w niesieniu tradycji w przyszłość.

Problem
Problem niskiego znaczenia ważności tradycji dla szerokiego ogółu społeczeństwa jest nam znany, doświadczamy go w codziennej pracy, bowiem od 15 lat prowadzimy Zespół Pieśni i Tańca „Poloneziaki”. Wyraża się on w pejoratywnym traktowaniu osób i grup angażujących się w kultywowanie tradycji oraz niechęci młodych osób do przynależności do tego rodzaju zespołu.
Folklor postrzegany jest jako nieinteresujący, nudny itp. Szczerze mówiąc nas to nie dziwi, bo zazwyczaj tam gdzie występuje nasz Zespół obserwujemy inne prezentacje zespołów ludowych, najczęściej w wykonaniu seniorów. To rodzi pewne przekonanie, że folklor nie jest dla młodych. Tylko, co się stanie jeżeli seniorzy odejdą. Lata funkcjonowania w środowisku zajmującym się kontynuacją tradycji folklorystycznej zrodziły w nas spostrzeżenie, że między seniorami a młodymi zespołami nie ma pokoleń pośrednich, co oznacza, że straciliśmy już jedno a nawet dwa pokolenia. Zespołów dziecięco-młodzieżowych jest niewiele. To pokazuje, jak blisko jesteśmy tego aby z naszej tradycji pozostały bigos i ruskie pierogi, a oprawę ważnych uroczystości i świąt stanowiły (z całym szacunkiem) czirliderki.

Kontekst
Zespół „Poloneziaki” składa się z 4 grup wiekowych i liczy blisko 90 osób w wieku od 5 do 19 lat. Zespół prezentuje wysoki poziom artystyczny, posiada bogaty i różnorodny repertuar, dużo koncertuje w kraju i za granicą. Zespół prowadzony jest przez profesjonalne kadry, które wspieramy wiedzą wybitnych ekspertów - znawców regionów, systematycznie przez nas zapraszanych do współpracy. Członkom Zespołu zapewniamy występy w pięknych strojach. Dla urozmaicenia pracy młodych artystów poza realizacją programów z nurtu ludowego i narodowego, by uniknąć pewnej monotonii oraz by pokazać im twórczość współczesną, opracowujemy też programy współczesne. Śmiało można rzec: stajemy na głowie.
Mimo to problem niskiej świadomości rangi tradycji w życiu społeczności w przełożeniu na codzienność oznacza dla nas (osób zainteresowanych i zaangażowanych w niesienie tradycji w przyszłość) ciągłe zmaganie się z naborem dzieci do zespołu, dużą migracją, częste bronienie ich przed szykanami rówieśników (np. wyzwiska „wieśniak”, „pasiak”) oraz „negocjowanie” z rodzicami dzieci o ważności tej właśnie aktywności dziecka, by jego uczestnictwo w zajęciach było regularne i stałe, byśmy za rok nadal mogli liczyć na jego obecność, dalej je rozwijać i wzbogacać jego warsztat. Nasączyć je miłością do tego, co było ważne w życiu naszych przodków, a co dzisiaj daje nam poczucie przynależności i tożsamości.

Nasza inicjatywa
W tym kontekście wspólnie z młodzieżą uznaliśmy, że przekonującą i przyciągającą uwagę formą do przedstawienia problemu będzie film fabularny opowiadający o perypetiach członków Zespołu Pieśni i Tańca „Poloneziaki”. Film ten będzie pierwszym przedsięwzięciem tego typu w naszym mieście i powiecie. Zagrają w nim dzieci i młodzież ze starszych grup ZPiT „Poloneziaki” ( 45 os.), członkowie szkolnych drużyn piłkarskich ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Bielawie (12 os.) oraz rzesza statystów (ok. 500 os.). W filmie wg naszego autorskiego scenariusza poruszamy problem szykanowania dzieci należących do zespołu folklorystycznego oraz zaniku polskiej tradycji. Aby opowieść była przystępna i chętnie oglądana przez młodzież (i nie tylko) nadaliśmy jej konwencję dowcipną. Osoby, które profesjonalnie zajmują się produkcją filmową uznały scenariusz za ciekawy i przekonujący. Ich opinia zdecydowała o wdrożeniu w życie naszego pomysłu.

Nasza kadra
Przy realizacji filmu w dużej mierze korzystamy z pomocy dawnych członków naszego koła filmowego, którzy jako dorośli swe życie zawodowe związali z produkcją filmową i medialną. Reżyserią filmu zajmuje się Kinga Kowalczyk, absolwentka wydziału reżyserii Columbia College w Chicago. Przygotowanie aktorów powierzyliśmy ekspertom: Joannie Mogilnitskiy – absolwentce Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Petersburgu, Sabinie Radziemskiej – absolwentce Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu, postprodukcji dokona Karol Warda – producent i wydawca w jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Osoby te zgodziły się swoje zadania wykonać za bardzo niskie gaże stanowiące zwrot poniesionych kosztów. Pozostałe osoby angażowane do produkcji filmu są równie dobrze, przygotowane, sprawdziły się w wielu innych projektach, które do tej pory realizowaliśmy.
Nasze przedsięwzięcie oparte jest w dużej mierze na pracy wolontariuszy, jest niskobudżetowe i niekomercyjne. Powstały film chcemy rozpowszechnić by przyczynił się do refleksji nad znaczeniem naszego dziedzictwa kulturowego dla każdego z nas z osobna i dla społeczności, w których funkcjonujemy.

Stan zaawansowania prac
Pracę nad filmem prowadzimy już od września 2014 r. Projekt ten nazwaliśmy „Poloneziaki 2016”. Przez ten czas stworzyliśmy scenariusz filmu, zapoznaliśmy się z zasadami przygotowania i produkcji filmu, rozpoznaliśmy warunki finansowe, zawarliśmy porozumienia o współpracy z instytucjami wspierającymi realizację filmu (Szkoła Podstawowa Nr 7 w Bielawie, Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki), zawarliśmy porozumienia o współpracy z częścią wolontariuszy, którzy do tej pory włączeni zostali do projektu, zebraliśmy niezbędne oświadczenia od uczestników projektu, którzy już zostali do niego włączeni. Reżyser dokonał rozwoju scenariusza bazowego, dokonał wstępnego doboru kandydatów; przeprowadził próby aktorskie ze scenariuszem; podzielił scenariusz na sceny, rozpoznał teren i dobrał lokalizację.
Aktualnie kontynuujemy zajęcia przygotowujące młodych aktorów do gry w filmie, rezerwujemy terminy i miejsca planów zdjęciowych, kontynuujemy rekrutację kadry wolontariuszy do pomocy przy realizacji filmu i realizujemy inne zadania mające zapewnić sprawną realizację zdjęć.
Zdjęcia do filmu chcemy kręcić od 30 kwietnia do 3 maja br. Potem materiał przekażemy do postprodukcji. Premiera filmu zaplanowana jest na 24 września tego roku, kiedy to Zespół „Poloneziaki” będzie obchodził jubileusz 15-lecia.

Prawa autorskie
Film jest naszym autorskim pomysłem, scenariusz do filmu napisała Bogumiła Derenowska (koordynator projektu), muzyka wykorzystywana przy realizacji filmu oparta jest na utworach ludowych niepodlegających ochronie prawa autorskiego, aranżacje muzyczne utworów taneczno-woklanych stanowiących repertuar Zespołu stanowią naszą własność. Ścieżka dźwiękowa do filmu będzie oparta również na utworach ludowych niechronionych prawem autorskim i również będzie stanowić naszą własność.

Promocja
Na tym etapie informację o realizacji filmu zamieściliśmy na naszej stronie internetowej. Uzyskaliśmy patronaty medialne Telewizji Sudeckiej, „Tygodnika Dzierżoniowskiego”, portalu doba.pl, w najbliższym czasie wystąpimy też o objęcie projektu honorowym patronatem przez Wojewodę Dolnośląskiego. Nasilona kampania promocyjna rozpocznie się w kwietniu, kiedy to zamierzamy rozpocząć realizację zdjęć filmowych. W materiałach promocyjnych o filmie zamieszczać będziemy informację o instytucjach i sponsorach współfinansujących zadanie. Informacje te będą też zamieszczone w napisach końcowych filmu, na okładce płyty DVD, na plakatach, na zaproszeniach i innych materiałach związanych z filmem oraz przekazana zostanie w formie ustnej podczas premiery filmu. Film zamieścimy też w serwisie internetowym „youtube”. Wykorzystamy potęgę Internetu, poprzez własną aktywność w sieci oraz aktywność młodzieży udostępniać będziemy link do filmu, spodziewamy się tysięcy odsłon.

Adresaci i spodziewany efekt
Adresatami naszej inicjatywy są praktycznie wszyscy, ogół społeczności lokalnej i nie tylko lokalnej. Spodziewamy się, że poprzez zaangażowanie tak szerokiej rzeszy ludzi (aktorów, statystów, wolontariuszy) przy realizacji filmu oraz dzięki projekcji filmu w kinie Teatru Robotniczego, w szkołach Powiatu Dzierżoniowskiego oraz udostępnieniu go w Internecie wpłyniemy na zwiększenie świadomości istoty kultywowania rodzimych tradycji, odczarujemy „obciachowość” przynależności młodych ludzi do zespołów folklorystycznych, a nawet spopularyzujemy tego rodzaju aktywność.

Koszty
Mimo olbrzymiej pracy wolontariackiej nie da się zrealizować 40-minutowego filmu fabularnego za darmo. Budżet filmu wynosi 79.460,-zł, w tym praca 74 wolontariuszy, którzy przepracują 768 godzin, wyceniona została na kwotę 21.760,-zł.
Pozostała kwota 57.700,-zł. to koszty pieniężne.
Na kwotę tę składają się:
35.100,- honoraria eksperckie (reżyser, operatorzy zdjęć, światła i dźwięku, pedagodzy teatralni, wokalni, choreograf, kompozytor-aranżer)
22.600,- zabezpieczenie planu zdjęciowego (wynajem kamery, sprzętu oświetleniowego i dźwiękowego, zabezpieczenie medyczne, ubezpieczenie planu zdjęciowego, aktorów, statystów, catering, produkcja płyt DVD i plakatów).

Do tej pory na potrzeby realizacji projektu uzyskaliśmy środki w wys. 22.800,- zł. Potrzebujemy jeszcze 34.900,- zł.

Należy dodać, że wartość posiadanych przez nas zasobów rzeczowych niezbędnych do produkcji filmu wynosi 89.500,- zł. (81.000,- wartość strojów ludowych wykorzystywanych w filmie, 4.500,- koszt pomieszczeń udostępnianych nieodpłatnie do filmu, 4.000,- koszt urządzeń biurowych wykorzystywanych do obsługi projektu).


Nasze doświadczenie
Działamy od maja 2005r. W tym czasie zrealizowaliśmy 49 różnych projektów o wartości łącznej blisko 1 mln. zł. (w tym praca wolontariacka ok. 250 tys.zł.), dofinansowanie do ww. projektów wyniosło ponad 170 tys. zł.
Z wszystkich projektów rozliczamy się prawidłowo. Naszym partnerem w realizacji projektu jest Spółdzielcze Centrum Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie.

Thumb_dsc_6771