Baner2
Chełm - po sąsiedzku
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 4

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Chełm (woj. lubelskie)
Zgłaszający
Grzegorz Chwesiuk
Cel projektu
Integracja społeczności lokalnej. Sąsiada ma każdy, jednak w dzisiejszych czasach mało kto się zna lub bardzo słabo, wymieniając tylko uprzejme „dzień dobry”. Czas na zmiany!
Opis projektu
Głównym założeniem projektu jest integracja społeczności lokalnej. Sąsiada ma każdy, jednak w dzisiejszych czasach mało kto się zna lub bardzo słabo, wymieniając tylko uprzejme „dzień dobry”. Biorąc pod uwagę, że sąsiad jest najbliższym otoczeniem, chcę zrealizować projekt, który pozwoli na poznanie swoich sąsiadów i nawiązanie przyjacielskich relacji.

W przedsięwzięcie są zaangażowani mieszkańcy Chełma z różnych dzielnic miasta, którzy będą swego rodzaju ambasadorami akcji na swoim terenie. Dotychczas odbyły się dwa spotkania robocze, na których dyskutowano co i jak można zrobić? Ile osób, tyle pomysłów.

Pierwsze spotkanie sąsiedzkie odbędzie się 05.09.2015 r. . Będą gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, zajęcia taneczne, mini piknik (każdy przynosi coś i dzieli się z pozostałymi).

Projekt nie zakłada żadnych ograniczeń wiekowych, co daje możliwość integracji
międzypokoleniowej. Spotkania będą cykliczne na różnych osiedlach, z atrakcjami dla każdej grupy wiekowej i każdą z nich angażujące. Po przełamaniu "pierwszych lodów" chcę zrobić platformę wymiany usług między sąsiadami co również przyczyni się do zacieśnienia więzi.Wszystko po to aby żyło się lepiej w swojej małej ojczyźnie.

Poza integracją społeczną, jest również wymiar artystyczny projektu. Zawodowo zajmuję się fotografią i tradycją są już „Wieczory z chełmską fotografią” odbywające się co roku w grudniu, na których prezentuję kalendarz na kolejny rok.
Wydarzenie przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę osób.

Kalendarz na 2016 rok ma pokazać miejsca spotkań sąsiedzkich na różnych osiedlach wraz z opisem całej idei. Kalendarze zawsze związane są z Chełmem. Tak będzie i tym razem, jednak z większym naciskiem na jego społeczny wymiar. Premiera kalendarza pozwoli dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, co da możliwość pozyskania kolejnych „zapaleńców” do projektu. Również fakt, że kalendarze "wiszą" w obiektach użyteczności publicznej jest szansą na jeszcze szerszy odbiór.

Pozyskane dofinansowanie pozwoli na wydanie kilkuset kalendarzy, które zostaną bezpłatnie wręczone mieszkańcom miasta jak również na zorganizowanie kolejnego „Wieczoru z chełmską fotografią” dla większej liczby osób, z większą liczbą atrakcji, które będzie stanowiło kolejne spotkanie integracyjne lokalnej społeczności, już nie tylko osiedlowej, ale „miastowej”. Da możliwość do twórczej dyskusji o planach na rok kolejny.

Jak dobrze mieć sąsiada, wiadomo nie od dziś, dlatego warto wrócić do dobrych praktyk sąsiedzkiego współżycia i działania wspólnie. A wszystko poza podziałami, apolitycznie, obywatelsko. Każda jednostka jest ważna i może dać coś od siebie. Najważniejsze są chęci i umiejętność pociągania innych, a tych zaangażowanym w projekt nie brakuje.

Zachęcam do głosowania na nasz projekt :-)

Dziękuję

Grzegorz Chwesiuk

Thumb_chelm_po_sasiedzku