Baner2
O(d)czarujmy Starosielce
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 179

Kategoria
Edukacja
Miejsce realizacji
Białystok (woj. podlaskie)
Zgłaszający
Monika Marciniak
Cel projektu
Budowanie więzi ze społecznością lokalną i przełamanie stereotypu
Opis projektu
O(d)czarujmy Starosielce to interdyscyplinarny projekt edukacyjny skierowany do mieszkańców jednego z białostockich osiedli. Składa się z 2 części: warsztatowej w formie pięciu otwartych weekendowych spotkań z różnymi dziedzinami sztuki, każde zakończone akcją w przestrzeni osiedla Starosielce; oraz badawczej, której efektem będzie interaktywna strona internatowa Starosielce work in progress do tworzenia historii osiedla.
Od kilku lat Białystok jest prezentowany w mediach jako miejsce ksenofobiczne i niebezpieczne. Mamy więc dysonans między popularyzowanymi w mieście hasłami z koszulek, koncertów czyli „wielokulturowy Białystok” a opisami z ogólnopolskiej prasy, w której omawia się rasistowskie incydenty. Obraz ten jest krzywdzący i dodatkowo ugruntował stereotyp związany z osiedlami z obrzeży miasta do jakich należą Starosielce. W opinii białostocczan to miejsce gdzie „diabeł mówi dobranoc”, miejsce gdzie rządzi tzw. margines społeczny, miejsce niebezpieczne i nieciekawe. W rzeczywistości to przestrzeń przyjazna mieszkańcom, z obszarami zieleni a przede wszystkim miejsce pełne historii. Ocalałe drewniane budynki pamiętają Stare sioło czyli wieś, która z czasem została wchłonięta przez Białystok. Tutejsza stacja kolejowa zbudowana w 2 połowy XIX wieku jest świadectwem przemysłowej historii miasta. To, co powinno zostać uznane za wartość, traktowane jest jako prowincjonalne i wstydliwe. Mamy jeszcze okazję na zebranie wspomnień mieszkańców o przekształcaniu się tego terenu z wiejskiego w miejski. Możemy spisać historię niszczejących, drewnianych budynków, które lada moment zastąpią bloki. Aby to zrobić, chcemy zachęcić lokalną społeczność do partycypacji w projekcie. Zaproszeniem do wspólnej pracy ma być cykl warsztatów, każdy z akcją prezentująca efekty działań w przestrzeni miejskiej:
• Warsztaty fotograficzne, uczestnicy będą uwieczniać miejsca z historią, wybrane fotografie stworzą wystawę na jednej z ulic osiedla Starosielce
• Warsztaty wokalne, znana wokalistka Miss God pokaże uczestnikom jak mieszać śpiew tradycyjny z elektroniką, grupa nagra piosenkę, która będzie emitowana w autobusach miejskich
• Warsztaty literackie, uczestniczy stworzą krótkie utwory poetycki przełamujące stereotypy związane z osiedlem, wydrukowane w postaci plakatów i ulotek rozstaną rozwieszone na osiedlu.
• Warsztaty teatralne, uczestnicy opracują happening, którego celem będzie przypomnienie, że stacja Starosielce była ostatnią drogą Żydów z białostockiego getta.
• Warsztaty plastyczne, uczestnicy zaproszą mieszkańców do wspólnego tworzenia muralu z wizją osiedla przyszłości.
Na podsumowanie warsztatów zorganizujemy festyn rodzinny, głównym jego punktem będzie symboliczne otwarcie strony internetowej Starosielce work in Progress i zaproszenie mieszkańców do współtworzenia historii osiedla. Zostanie utworzona grupa wolontariuszy, przeszkolonych z badań etnograficznych, którzy będą odwiedzać mieszkańców i nagrywać ich wspomnienia. Wszystkie zebrane materiały po opracowaniu zostaną udostępnione na stronie.
Działania projektowe mają z jednej strony zintegrować społeczność lokalną, z drugiej pokazać mieszkańcom Białegostoku, że Starosielce to osiedle z historią, miejsce przyjazne i otwarte.

Thumb_l2