Konkurs_label Logotyp
Zrzut_ekranu_2015-09-01_o_10.35.29

Żoliborz i klisze, czyli różne oblicza sąsiedztwa

Żoliborz to najmniejsza pod względem powierzchni dzielnica Warszawy. Jest jednocześnie rejonem miasta o wyjątkowej urodzie i znaczeniu, którego rozkwit przerwała wojna. O charakterze miejsca nie stanowią jednak budynki.

O tym, co jest siłą danej dzielnicy, co nadaje jej szczególne właściwości, zawsze decydują ludzie. A mieszkańcy Żoliborza są wyjątkowi. Dostrzegła to Dorota Maj, pomysłodawczyni wystawy Moje sąsiadki – Żoliborzanki w obiektywie fotografów. Portretuje, prezentuje i przybliża ona kobiety zamieszkujące tę niezwykłą część stolicy. Bowiem i one są niezwykłe – cechuje je duch klasycznej, przedwojennej elegancji. Swoiste połączenie pewności siebie, dumy i poczucia estetyki, co przykuło uwagę inicjatorki wystawy, której życie zawodowe łączyło się z modą i stylem życia. 
Od pomysłu do realizacji minęły dwa lata. Był to czas poświęcony nie tylko na namysł nad koncepcją, ale także rozmowy z władzami lokalnymi. Dzięki tym dyskusjom, udało się między innymi uzyskać zgodę na użytkowanie pewnego fragmentu przestrzeni publicznej.

Sąsiadki inne niż wszystkie


Skąd się wziął tytuł wystawy? Według Doroty Maj sąsiedzi to nie tylko osoby, które dzielą z nami miejsce zamieszkania. To także ludzie, którzy pracują i spędzają swój wolny czas w danym miejscu. Nawet jeżeli nie mają tam swojego kąta. Dlatego wśród prezentowanych prac znajdziemy nie tylko zdjęcia rodowitych Żoliborzanek, ale także pań pracujących w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych w tej dzielnicy. Rozszerzenie definicji sąsiada pozwoliło uwypuklić wspólnotowy charakter Żoliborza, zwrócić uwagę na fakt, że ludzie nie muszą obok siebie mieszkać, by łączyła ich szczególna więź. A i sam Żoliborz nabrał nieco innych rysów. Wystawa pozwoliła rozkwitnąć nowym inicjatywom społecznym, skierowanym do mieszkańców tej dzielnicy, do sąsiadów. A parkan, który stał się miejscem prezentacji wystawy o Żoliborzankach, od jej czasu gościł już cztery inne ekspozycje.

9 spojrzeń


Na wystawę składają się zdjęcia wykonane przez 9 autorów. Łączył ich jedynie temat. Poza tym mieli wolną rękę, mogli podejść do swoich prac w zupełnie dowolny sposób. I skorzystali z tej możliwości. Lidia Popiel postawiła na spontaniczność, uwieczniając na swoich zdjęciach te urywki codzienności, które istnieją tylko tam – nie magazynujemy ich w pamięci, nie wspominamy. Dzięki temu, zdjęcia wyglądają na przypadkowe, a ujęcia są zaskakujące. Z kolei inny uczestnik projektu - Krzysztof Opaliński, fotografował znane kobiety związane z Żoliborzem. Na jego fotografiach znalazły się m.in.: Małgorzata Niemen, Kasia Kowalska, Krystyna Zachwatowicz-Wajda czy Katarzyna Milewska. Jacek Poręba skupił się na tylko jednej Żoliborzance – Annie Jopek, która stała się bohaterką serii portretów. To oczywiście tylko kilku autorów prac. Poza nimi, podczas wystawy, można było zobaczyć prace autorstwa m.in.: Marty Pruski (cykl zdjęć poświęconych paniom z klubu seniora), Andrzeja Świetlika (wspominany już cykl o fryzjerkach i kosmetyczkach), Krzysztofa Dubiela (zdjęcia najmłodszych mieszkanek Żoliborza w lecie).    


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ