Konkurs_label Logotyp
Piggy-bank-1429582_1920

Zakład(nicy) i crowdfunding, czyli zbiórki społeczne w internecie działają!

Zakład – miejsce wyjątkowe nie tylko na mapie Poznania, ale i kraju, pozwalające każdemu tworzyć, majsterkować i uczyć się przeżyło niedawno trudne chwile. Jak się jednak okazało, przeciwności losu były świetną okazją do pokazania siły Zakładu, i tych którzy go wspierają.
A wsparcie było bardzo potrzebne. Zakład bowiem mógł przestać istnieć. Wszystko zaczęło się w zeszłym roku, gdy pojawiły się pogłoski o tym, że budynek, w którym siedzibę miał Zakład, który był domem dla wielu innych inicjatyw, w którym mieściły się pracownie poznańskich artystów ma zostać skomercjalizowany. Wiązało się to z koniecznością przeprowadzki lub zaprzestania działalności tych miejsc. W grudniu zeszłego roku jasnym stało się, że pogłoski nie są tylko plotkami, ale mają umocowanie w faktach. Teren Poznańskich Zakładów Graficznych, położony na Jeżycach (dzielnicy z tradycjami, pełnej urokliwych kamienic i małych sklepików) został sprzedany. Oznaczało to jedno: Zakład musi się wyprowadzić.
Jednak społeczność stojąca za tą inicjatywą nie złożyła broni. Wielokrotnie w mediach podkreślali, że zrobią wszystko, aby kontynuować działalność. W tym miejscu warto szerzej napisać o tym, czym Zakład jest. To makerspace – przestrzeń twórcza, dla wszystkich, którzy chcą tworzyć, działać. W jego skład wchodzą różnego rodzaju pracownie (zarówno brudne (stolarnia czy spawalnia), jak i czyste (elektroniczne, krawieckie, druku 3D). Jednocześnie to także przestrzeń wymiany doświadczeń, gdzie można uczyć się od siebie, jak i od specjalistów na organizowanych spotkaniach czy warsztatach.
Z pomocą Urzędu Miasta, który zaproponował kilka nowych lokalizacji, zdecydowano się na nową siedzibę. Jednak wynajem, remont, transport maszyn, przyłączenie mediów kosztuje. Sporo – ostrożne szacunki mówiły o 100 tysiącach złotych. Zakład jednak, z racji charakteru prowadzonej działalności opartej na wolontariacie, takimi środkami nie dysponował. Wówczas do akcji wkroczył crowdfunding.
Pod tym terminem kryje się termin oznaczający finansowanie społecznościowe, które jeszcze prościej można nazwać „zrzutką” na określony cel, prowadzoną najczęściej za pomocą wyspecjalizowanych na tym polu serwisów internetowych (Kickstarter, IndieGoGo, czy polskie PolakPotrafi czy wspieram.to). Zbierający fundusze przedstawia społeczności swój projekt, wskazując najczęściej, co stanie się po przekroczeniu konkretnych progów finansowych (np. jeżeli twórca gry potrzebuje 1000 zł, to po uzbieraniu 2000 zł wzbogaci swoją produkcję o dodatkowe etapy). Osoby, które wspomogą swoimi funduszami dany projekt mogą liczyć na różnego rodzaju prezenty od twórców. O tym, czy będzie to list dziękczynny, czy może egzemplarz wyprodukowanej gry – decydują twórcy projektu w serwisie.
Zakład wykorzystał serwis polakpotrafi.pl, aby uzbierać co najmniej 100 tysięcy złotych potrzebnych do przeprowadzki, remontu i kontynuowania działalności. W swoim projekcie Zakład postawił na informacje i przejrzystość. Odwiedzający stronę projektu z krótkiego filmu dowiedzą się czym zakład jest, czym się zajmuje. I przede wszystkim dlaczego potrzebuje funduszy. Podzielone na przejrzyście opisane działy uzupełnione fotografiami, strona projektu w serwisie PolakPotrafi to kompleksowe źródło informacji o poczynaniach Zakładu, który jawi się jako miejsce zupełnie wyjątkowe, mocno skupione wokół społeczności twórców. Jako przestrzeń dosłownie dla każdego. I to uczucie, zgodne zresztą z prawdą, nie opuszcza nikogo ani na moment. Największe wrażenie robią fotografie, które pokazują jaką popularnością cieszy się Zakład, i jak ważnym jest punktem na twórczej mapie Poznania.
Ustalono 3 progi zbiórki: 100, 160 i 240 tysięcy złotych. Ostatecznie akcję wsparło aż 1589 osób, pokonując pierwszy poziom o ponad 10 tysięcy złotych. Pokazuje to siłę społeczności i daje jasny sygnał, że działania Zakładu mają sens. Że zaufanie zdobyte przez 1,5 roku działalności przekłada się wymiernie na konsolidację społeczności wrażliwej na potrzeby innych, pragnącej kontynuować to niezwykłe dzieło, jakim bez wątpienia pozostaje Zakład.
Obecnie, w nowe lokalizacji na poznańskich Garbarach trwa remont. Kiedy się skończy, Zakład znów zacznie tętnić życiem. A lokalna społeczność razem z nim.  


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ