Konkurs_label Logotyp
Man

Umiejętności przywódcze w działaniach społecznych, czyli o byciu skutecznym liderem

Dobry lider jest potrzebny każdemu przedsięwzięciu. Tam, gdzie pojawia się grupa, tam zawsze wyłania się przywódca – formalny bądź nieformalny. Skuteczny lider w projekcie społecznym potrafi popchnąć go na właściwe tory, pobudzić do działania uśpioną okolicę i zaangażować ludzi. Lider lokalny jest motorem napędowym zmian. Zespół pozbawiony mądrego przewodnictwa działa chaotycznie I trudno mu doprowadzić sprawy do końca. Zastanówmy się zatem, jakimi umiejętnościami powinien się odznaczać dobry lider?    

- potrafi tworzyć wizję – pamiętacie wystąpienia Steve’a Jobsa? Był on człowiekiem, który w mistrzowski sposób dostarczał inspiracji i tworzył wizję. Ktoś powie: po co to wszystko? Liczy się przecież ciężka praca, a nie sprzedawanie opowieści. A jednak, porywająca historia i wizja sukcesu potrafią dostarczyć załodze motywacji do pracy i pozwalają utożsamić się z celem oraz wartościami, jakie przyświecają projektowi.    

- ma wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne – słucha swojego zespołu i potrafi przekazywać informacje zwrotne w taki sposób, by pełniły funkcję rozwojową. Wie, jak komunikować się z grupą. Jest asertywny i otwarty na pomysły swoich podwładnych.     

- umie delegować zadania – zna swój zespół i wie, kto w jakich zadaniach sprawdzi się najlepiej. Dopasowuje specyfikę pracy do talentów i kompetencji ludzi. Umie kierować ich pracą, odpowiednio zlecając zadania i egzekwując ich wykonanie.    

- potrafi motywować - wie, że motywowanie metodą kija i marchewki skutkuje co najwyżej wywołaniem lęku u motywowanego. Potrafi wzbudzać motywację wewnętrzną, precyzyjnie określając cele i dbając o dawanie regularnego feedbacku na temat postępów. Tworzy dobrą atmosferę, w której chce się podejmować wyzwania, a nie tylko przetrwać.      

- nie jest autorytarny - zarządzanie autorytarne powoli odchodzi do lamusa. Od współczesnego lidera oczekuje się w większym stopniu umiejętności komunikacyjnych i dialogu, niż wzbudzania strachu u swoich podwładnych. Psychologowie udowodnili, że zespoły zarządzane przez demokratycznych liderów działają skuteczniej, a ludzie chętniej dzielą się swoimi pomysłami i umiejętnościami, gdy nie czują przymusu i lęku przed karą.   

Źródło fotografii: www.unsplash.com


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ